Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak vyrobit lampičku?

Zdravím,

musím upozornit, že jsem laik a o elektru toho moc nevím, proto hledám radu zde.
Vzhledem k tomu, že nejsem schopen sehnat osvětlení které by mi vyhovovalo, napadlo mě, že se ho pokusím vyrobit.

Potřebuji osvětlení na baterie, nejlepší pravděpodobně s led diodou a svítivostí jako je blesk (dioda) na mobilu.
Pokud si koupím diodu, spínač a zapojím k tomu baterie,(2x AA bude to svítit, nebo je to jinak?
Např. tuto diodu led-0805-cool-white-60-130

Předem díky za rady.

Tebou vybraná dioda má dost slabou svítivost, navíc jede na 3,3V to ti AA baterie nedají... Spíš popiš víc tu "lampičku", k jakému má být účelu, jestli má svítit doširoka, nebo úzkým paprskem a tak... Podle toho se pak snad dají poradit vhodné součástky.

Delam to od roku 2003 a nejenom jako hobik. Takze vim jak to dopadne. Dobre, kdyz to umis.
Naopak horkym vzduchem zaletujes leda velky kulovy. Horkej vzduch je dobrej akorat na vyndavani integracu, spolecne s plechovou ohradkou spravny velikosti a vakuovou pinzetou. Osazuje se normalne mikropajkou. Vyjimkou jsou BGA pouzdra, ty se osazujou masinou s termolampou(od 500kKc nahoru) a varinata masovyho osazovani v reflow peci - coz jsem sice v domacich podminkach videl realizovany, ale bezny to neni.Nicmene ted koumam nad pajenim QFN pouzdra a asi se tomu nevyhnu.

Odpájený plošky na PCB očistím a zároveň nanesu novej cín pájkou - kapku trubičkovýho cínu na hrot a rychle přejet plošku, než se tavidlo vypaří. Pak potřu fluxem z fixy, položím integráč, přitisknu pinzetou a horkovzduchem zapájím, jednu stranu, a pak druhou. Nízkej tlak vzduchu, aby se cín neodfouknul.
Pájka je od Wellera, špička hrotu je seříznutá a trošičku zahloubená, aby do toho šel nabrat trochu cín.
Vypadá nějak takhle:
[_vyr_25Weller-80W-hrot-SG10.jpg]
Nemůžu najít přesnej obrázek.

Tak dodatečné osvětlení chodby tím asi myslíš v noci, když deš na záchod?
Tak to jsem já vyřešil fikaně, koupil jsem si ve slevě zahradní solární světýlka, vyhodil tu dobíjecí pidibaterku a dal místo ní jeden vybitý monočlánek AA. Vydrží to svítit každou noc nejmíň měsíc a taky zužitkuju "vybité" baterky, , co mají tak 1,3V a co už nefungujou v běžných zařízeních (budík, ovladač, baterka...).
V tom zahradním světýlku je měnič, který jede od 0,9V. Pokud je přes den v chodbě dost světla (což není můj případ) tak ani nemusíš řešit vypínání (vypíná samo...).
Jinak si kup jakoukoliv vysocesvítivou diodu, raději vývodovou, s tou se bude lépe pracovat, a buď se trefíš do napětí tak, aby neshořela (změříš proud aby nepřekročil maximální uvedený u diody) nebo to doladíš odporem...
9V baterka má malou kapacitu, lepší budou třeba 3AA.

Tak z hlediska pouzdra, urcite. Svitivost 25cd(zhruba po staru svicek) je asi taky dostatecna. Problem(?) by mohl byt maly vyzarovaci uhel, jen 20°. To znamena, ze z 2.5m osvetli kruh o prumeru 88cm. Coz nevim, jestli je pozadovany efekt.
Ja bych asi sahnul po led-5mm-cool-white-9000-80 to je docela fajn LEDka.
Jeste otazka - opravdu studena bila? Jako ja ji mam taky radsi, ale mi studenobilomilci jsme v populaci v mensine.

No, dve AAcka maji nominalne 3V, fungl novy odhadem 3.2 a vybity do mrte cca 2.4V. Takze kdyz to clovek zapoji bez odporu, tak s novejma bude LED pretizena(ale nejspis to prezije, byt za cenu snizene zivotnosti), pak bude chvilku svitit normalne a nakonec to bude svetylko jak za dusicky. Na nabijeci z toho nebude vubec nic. Odpor je tam v tomhle pripade zbytecnej.
Preferoval bych 3 AA + 68ohm odpor, je to cistsi reseni, byt se ztratama.

Pro 3AA s odporem a rozumnejma baterkama by to melo byt cca 100h pri pomerne stabilnim svitu, pak to zacne vadnout. 2AA bez odporu je to hur spocitatelny, priblizne to bude stejne, ale svitivost bude klesat od zacatku a rychleji, takze nekde po 30h bude cca polovicni - ale je to spis kvalifikovany odhad, nechce se mi integovat.

Mám už tři roky takovou malou reklamní svítilnu s jednou bílou LED, napájení 3V článek CR 2032 (obvykle zálohovací). Používám jí na posvícení na zámek, jízdní řády, když mi něco upadne pod skříň, … Pořád svítí docela dobře. Mimochodem, konstrukce očesaná až na kost, využívá toho, že rozteč mezi vývody LED je skoro jako tlouštka článku a vypínač přitiskne vývody na póly článku. Rovnou, bez odporu.