Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zásuvka napájená ze dvou zdrojů

Zdravím,
jako laik bych se rád zeptal, zda-li existuje zásuvka, kterou lze napájet ze dvou zdrojů. Řekněme něco jako krátká prodlužka, do které vedou dva kabely z vidličkama do zdi na konci. Ty vidličky se zastrčí do zásuvek a "prodlužka" pak funguje vždy, když jde elektřina alespoň z jednoho kabelu, případně obou.
Mám lampu za gaučem, u které se nedostanu na ovládání u země. Myšlenka je taková, že by jeden kabel byl zapojený do chytré zásuvky, která je spárovaná na Amazon ECHO, to mi umožní tu lampu ovládat hlasem (zapni/vypni v EN), a druhý kabel bych rád zapojil na dálkově ovládanou zásuvku a měl to jako součást dálkového ovládání.
Trochu blbý dotaz, ale zajímá mě, jestli taková věc vůbec existuje nebo může fungovat. ;-)
Díky m.

to není blbý dotaz, to je vyloženě idiotský dotaz...

Kromě toho, že to jak se domníváš nikdy fungovat nebude (logicky - pokud zapínáš hlasem, nemůžeš mít "paralelní" ovládání na DO).

Navíc dvojí pohyblivý odpojitelný přívod znamená, že pokud jeden je zapojen a druhý odpojen, pak je na jednom kolíku napětí - muselo by se to řešit nějakým "udělátorem" o jehož spolehlivosti a použitelnosti mám docela vážné pochyby. Rozhodně DŮRAZNĚ NEDOPORUČUJI provádět nějaké domácí pokusy - hrozí nebezpečí úrazu nebo smrti (krom toho, může se taky stát, že dvě zásuvky budou připojeny každá na jinou fázi a pak hrozí "úraz" domácímu elektrovybavení a elektronice)

Ale jo, dovedu si takovou vec, staci krabicka a jeden stykac. Pak to fungovat bude, pokud bude napeti na privodu A, bude pouzit privod A, jinak bude pouzit privod B. Nepatrna doba bez napeti behem prepinani u lampy rozhodne nevadi.
Akorat to nebude fungovat podle predstav, tedy zapnout pujde jak hlasem tak DO, ale vypnout tim druhym to nepujde.

Díky za reakce, @touchowood - já se do ničeho takového pouštět nebudu, neměj strach. Z elektřiny mám dostatečný respekt. ;-)
Jednoduše mě zajímá, jestli tohle už někdo řešil, případně to neexistuje jako dostupný výrobek...
@bahno - myšleno bylo právě zapnout/vypnout čímkoli...
Nevadí nechám to na tom hlasu, funguje to suprově.
Díky m.

Přesně tak, obdobně (IR čidlo a dálkový ovladač) mám zapojené světlo před domem. A funguje to už léta. Žádný stykač. Kdyby se někdo divil, proč to tak idiotsky mám zapojeno, to proto, že když něco dělám venku, tak IR za chvíli vypne a musí se mávat rukama jak větrný mlejn, aby se to znova rozsvítilo. Když to zapnu dálkou, mám klid na práci. :-p

Jen mi nikdo nevynadal, že mám idiotský dotaz, páč jsem se nikoho neptal a udělal :-). Ach jo, proč se tady stále z tazatelů dělají nesvéprávní blbci? Nebo malí haranti? To už je i za hranicí slušného chování. Řekne to snad někdo v reálu do očí druhému, že je idiot? Taky by mohl dostat jednu po čuni. Doufejme, že budeme mít brzy Internet i s přenosem facek :-D.

Až niekto zapojí do tohoto "spatlaného" okruhu klasickú trojkolíkovú vidlicu, kde je pripojená na ľavú fáza s ochranou nulákom a zemou pre koncový spotrebič, nemusí vyraziť len istič.

Kto by si dovolil verejne pred svedkami nadávať, ohovárať, krivo obviňovať, výtržníčiť, nactiutŕhať?

S chováním tady plus mínus souhlasím, ale na tomhle konkrétním příkladu je zjevné, jak nebezpečné je takovýhle bastly radit a neříct taky o rizicích, mimo jiné až to (čidlo) sepne, někdo (omylem, záměrně, nevědomě, to je fuk) vyndá vidlici ze (spínaček), tak má fázi na vidlici !!!

Tak až ta odpojená vidlice někoho (při)zabije, budeš si do těch idiotů nadávat sám. Jestli jsi někdy dělal padesátku, tak bys tyhle prasárny měl znát. Je taky rozdíl v tom, jestli to tak máš zapojeno napevno (viz světlo před domem), nebo jako pohyblivý přívod (s použitím vidlic).

Facku si dej laskavě sám, já myslel, že jsi fachman.

Facku si klidně dám, rád i pořádnou až vemu druhou o stavební příčku, kdyby to této Poradně pomohlo. Mám to ve zdi z krabice do krabice, nikde nic nečouhá, padesátce to vyhovuje, žádná prasárna, to bych si vyprosil. Není problém to udělat (v nějaké škatuli), aby z toho čouhala jen jedna vidlice jen do jedné díry ve stěně a "elektronika" byla uvnitř propojená a celek ve dvojí izolaci a ne takto rozmalované zástrčky. Jde jen o princip pro méně chápavé, že. To je snad je každému normálnímu člověku jasné, že tam nikdo nebude cpát další zástrčky, kde to může zakopnutím rozpojit a být rodina vyhubena elektřinou jak v Hurghadě.

Souhlasím, že když budou vlát ve vzduchu volně vidlice tak to někoho může pobít, tak to ale nikdo soudný přeci dělat nebude, tazatelé nejsou malé děti. Ale i to lze říci slušně a není kvůli tomu potřeba dospělému člověku hned nadávat do idiotů. Slušnost se na této Poradně dávno vytratila a nadřazenost s nafoukaností a pohrdáním tazateli tady slaví bohaté hody a to se mi nikdy líbit nebude.

Ak tie 2 zasuvky zapojis paralelne tak to bude robit to co chces, ale zasadne to nerob ako Y kabel !!! Viz komentare vyssie. Ked tak proste [kabel -> 2 spinacie zasuvky paralelne -> kabel] bez toho aby tam niekde mohol byt zivy kontakt ktoreho by sa niekto mohol dotknut a zabit sa.
P.S. a treba samozrejme nepomiesat fazu a nulak inac to pekne treskne a vyhodi istic az sa zapnu obe naraz :) Idealne ak take veci nerobi amater... (profik si vie pripadne zistit jak tam su rele apod.)

Resil jsem podobnou situaci, venkovni svetlo - potrebuju ho ovladat vzdalene (z auta, z postele) i manualne vypinacem.

Nakonec jsem vykuchal vypinac, misto obsahu do krabicky dal ESP0266 + 5A rele + tlaciko a to cele pripojil k domaci wifi a Domoticz automatizacnimu serveru.

- lokalne: pri stisknuti vypinace ESP8266 prepina stav vystupniho pinu na rele + odesila aktualizaci stavu Domoticzu.
- vzdalene: Domoticz dava ESP8266 pokyn ke zmene stavu vystupniho pinu, coz trigne stejnou situaci (nastaveni pinu + odeslani aktualniho stavu)

Krome toho se Domoticz stara svym workflow o to, ze od 23:00 do setmeni nasledujici den je maximalni doba sepnuti 3min - abych nenechal svitit celou noc kdyz jdu treba jen kouknout proc vyvadi pes.
Vyjimecnou situaci, kdy potrebuju po 23. hodine svitit trvale resi jeden virtualni vypinac v Domoticzu, ktery trvale ovlada jeste jeden vystupni pin na ESP8266, kterym lze sepnout rele modul trvale.

Pripojeni je stale jedno, ale moznosti ovladani vic - vzdalene pres web interface, lokalne tlacitkem, obratem lze pripojit pohybove cidlo, zvukove cidlo nebo jakykoli jiny vstup - logika uz zustane stejna. Cena - cca $5 + 2hodiny prace.