Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako spravne funguje termostat?

Zdravim,

rad by som sa poradil ako ma spravne fungovat izbovy termostat napojeny na elektricky kotol. Je to Honeywell CM707. Kurenie je podlahove, teplota vody na 39 stupnov, teplota v miestnosti 24 stupnov. Stava sa, ze termostat nevypne ani ked je v miestnosti dosiahnuta pozadovana teplota, ale napriklad este hodinu ide kotol.

Zaujima ma obvykla "logika", ako by mal termostat spravne fungovat?
- vypne termostat kotol, ked je dosiahnuta ziadana teplota a zapne kotol az ked teplota v izbe klesne napr o pol stupna?
- alebo vypne termostat kotol pri dosiahnuti teploty a nasledne obcas zapina za ucelom udrziavania teploty vody v kureni?
- ma termostat nejaky vplyv na teplotu vody nastavenu na kotli? alebo sa termostat riadi len teplotou v miestnosti a teplota vody v okruhu (v kotli) je mu fuk?
-moze sa stat ze termostat a kotol mozu "sutazit", napriklad teplota v izbe je uz davno dosiahnuta, ale maximalna teplota vody nastavena na kotli este nie?
-podla coho kotol voli a prepina vykon? Raz kuri 4kw, inokedy 6kw, najviac 8.

Dufam ze som to napisal ako tak zrozumitelne, ide mi najma o co najlepsie nastavenie kotla a termostatu za ucelom efektivnej a uspornej prevadzky.

Dakujem

- Termostat OBECNĚ vypne při dosažení hodnoty nastavené teploty - to je jeho základní funkce. Také ale musí někdy zapnout...to je druhá jeho hodnota - "diference". Diference je údaj (udávaný ve stupních), který udává rozsah "nečinnosti" termostatu. Je-li diference 1°C, potom termostat sepne až v případě, že teplota klesne o víc než 1°C od nastavené teploty.
- Pokojový termostat takto reguluje - vysílá spouštěcí impuls - zdroj tepla, tedy Váš kotel. Omezuje maximální teplotu vzduchu v místnosti a znovu sepne, pokud se vzduch ochladí o "diferenci". Některé termostaty mají diferenci volitelnou (Váš ne), u podlahového topení mají termostaty i několik čidel: čidlo teploty vzduchu (jako ten Váš), čidlo teploty podlahy, čidlo venkovní teploty. S nimi potom vyhodnocuje jak spouštět kotel s ohledem na teplotu naakumulovanou v podlaze, tendencí venkovní teploty a aktuální teploty vzduchu, jako ukazatel tepelné pohody - pocitu tepla. (Teplo je pocit, teplota je technický údaj, podle kterého regulujeme :-D ) Některé "chytré" termostaty (Váš ne) začnou vypínat na chvíli kotel již v době, kdy se teplota v místnosti začne přibližovat nastavené požadované teplotě a čřekají, co to udělá - aby nedošlo k přetopení místnosti vlivem setrvačnosti topení (voda v radiátorech je ohřátá ikdyž termostat a kotel jsou už vypnuty).
- Kotel má také svůj termostat, ten ale omezuje maximální teplotu topné vody. Pokud teplota topné vody stoupne na stanovenou mez termostatu, kotel se vypne přes to, že místnost není ohřátá - podlaha ohřátá je a topí, ikdyž kotel je vypnutý. Termostat ale nesepne kotel ihned po poklesu teploty o "svoji diferenci": Protože by mohlo dojít k častému spínání, které kotel ničí, má kotel nastavenu ještě "minimální dobu klidu". Jestliže tedy teplota vody klesne pod diferenci příliš rychle, kotel mimo to měří ještě čas od posledního vypnutí a nastartuje až po uplynutí této doby.
- Stupeň výkonu kotle nastaví kotel sám tak, že měří rozdíl mezi skutečnou teplotou topné vody a teplotou nastavenou na svém kotlovém termostatu (maximální teplota topné vody). Jestliže je rozdíl velký, nebo dlouho trvá, než se teploty začnou přibližovat, kotel přepne na větší výkon.
- Soutěžit termostaty nemohou. Pouze omezují nejvyšší a nejnižší nastavenou mez. Ale tím, že jsou dva, dojde k vypnutí kotle v okamžiku, kdy JEDNA z teplot je dosažena a k sepnutí dojde až tehdy, kdy poklesly teploty OBĚ .

Termostat má čidlo s toleranciou izbovej teploty v rozhraní +/- 0,5°C. Potom buď rád, že ti vypne iba po hodine ak dosiahne izbová teplota na displeji 24°C v prípade krytalu v podlahe s médiom nastaveným na 39°C.

Tieto čidlá zo zadnej strany termostatu tiež zachytia nakumulované infra žiarenie z okolitého muriva, teda tej steny na ktorej sú prichytené a ak nemajú za sebou dostatok voľného priestoru pre cirkuláciu vzduchu, potom "zotrvačnosť" spínania robí určitú toleranciu.

Ak chceš presnejšie spínanie:
Odsať na dlhé skrutky izbový termostat od steny, cca 5cm stačí, aby cirkuloval luft medzi stenou a termostatom.

Čo riešiš je beztak blbosť, akumulované teplo sa nestratí ani priestor neprekuruješ v prípade, ak máš kvalitne spravenú izoláciu s reflexnými fóliami v podlahe pod kúrením.

Si ako židák, ten je čulý jedine, ak má okolo seba presne 26,5°C, pod touto teplotou nepohne ani prstom lebo mu je kosa a nad 26,5°C je zase lenivý ako pes lebo je unavený z nadmerného tepla.