Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako spravne funguje termostat?

Zdravim,

rad by som sa poradil ako ma spravne fungovat izbovy termostat napojeny na elektricky kotol. Je to Honeywell CM707. Kurenie je podlahove, teplota vody na 39 stupnov, teplota v miestnosti 24 stupnov. Stava sa, ze termostat nevypne ani ked je v miestnosti dosiahnuta pozadovana teplota, ale napriklad este hodinu ide kotol.

Zaujima ma obvykla "logika", ako by mal termostat spravne fungovat?
- vypne termostat kotol, ked je dosiahnuta ziadana teplota a zapne kotol az ked teplota v izbe klesne napr o pol stupna?
- alebo vypne termostat kotol pri dosiahnuti teploty a nasledne obcas zapina za ucelom udrziavania teploty vody v kureni?
- ma termostat nejaky vplyv na teplotu vody nastavenu na kotli? alebo sa termostat riadi len teplotou v miestnosti a teplota vody v okruhu (v kotli) je mu fuk?
-moze sa stat ze termostat a kotol mozu "sutazit", napriklad teplota v izbe je uz davno dosiahnuta, ale maximalna teplota vody nastavena na kotli este nie?
-podla coho kotol voli a prepina vykon? Raz kuri 4kw, inokedy 6kw, najviac 8.

Dufam ze som to napisal ako tak zrozumitelne, ide mi najma o co najlepsie nastavenie kotla a termostatu za ucelom efektivnej a uspornej prevadzky.

Dakujem

Termostat má čidlo s toleranciou izbovej teploty v rozhraní +/- 0,5°C. Potom buď rád, že ti vypne iba po hodine ak dosiahne izbová teplota na displeji 24°C v prípade krytalu v podlahe s médiom nastaveným na 39°C.

Tieto čidlá zo zadnej strany termostatu tiež zachytia nakumulované infra žiarenie z okolitého muriva, teda tej steny na ktorej sú prichytené a ak nemajú za sebou dostatok voľného priestoru pre cirkuláciu vzduchu, potom "zotrvačnosť" spínania robí určitú toleranciu.

Ak chceš presnejšie spínanie:
Odsať na dlhé skrutky izbový termostat od steny, cca 5cm stačí, aby cirkuloval luft medzi stenou a termostatom.

Čo riešiš je beztak blbosť, akumulované teplo sa nestratí ani priestor neprekuruješ v prípade, ak máš kvalitne spravenú izoláciu s reflexnými fóliami v podlahe pod kúrením.

Si ako židák, ten je čulý jedine, ak má okolo seba presne 26,5°C, pod touto teplotou nepohne ani prstom lebo mu je kosa a nad 26,5°C je zase lenivý ako pes lebo je unavený z nadmerného tepla.