Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vadný spalinový senzor X zanešená spalinová cesta - ZKOUŠKA

Zdravím,

Plynový kotel Vaillant thermomax VUW 180 XE (vytápění + TUV) hlásí chybu správné funkce odvodu spalin komínem. Zajímalo by mě, jestli může být vadný senzor a spalinová cesta v pořádku a jestli moje premisa, že když senzory odšroubuji a umístím dál od přerušovače tahu, tak by dioda hlášení této poruchy měla přestat blikat. Pak by byl senzor v pořádku a tím pádem zanešená spalinová cesta. V případě, že i po této "operaci" bude dioda blikat, je vadný senzor...Mohlo by to tak být? Ať vím, jestli volat servis nebo kominíka.
Díky

Nešpekuluj a volaj odborníka lebo do rána scípneš sladko omámený CO2.

Alebo zhoď komínovú rúru z Vaillantu, zapáľ rolku novín a uvidíš podľa vycucnutého plameňa do dier, či má komínový priehoch fest "zug", jelibo-neboli ťah spalín. Ostatne aj na vlhkej ruke ucítiš ťah ak ju priložíš k diere do komína.

Skontroluj spodné liatinové, komínové dvierka kdesi hlboko v suteréne, či nie sú rozcapené a či dobre tesnia. Zaslep ich po obvode silikónom.

Popíšu problém od začátku, třeba to někomu pomůže. Kotel po zapnutí normálně naběhne (ať už pro ohřev vody nebo vytápění), ale po cca 1 - 10 min se začne plamen zmenšovat, až nakonec zhasne, toto se opakuje libovolně dlouho. Vzhledem k tomu, že si kotel sám nahlásil chybu nesprávnou funkci odvodu spalin komínem, bude problém buď v senzoru, nebo v zaneseném komínu. Dále jsem dle rady "NUDY" zkusil tah kusem hořícího papíru - komín táhne. Proto bude nejspíš problém v poškozeném senzoru, který neposílá do kotle požadovaná data a kotel si asi myslí, že spaliny vstupují do místnosti. Proto jsem se rozhodl objednat nový spalinový senzor a uvidím, co se stane.

Mám zkušenost s kondenzačním kotlem, kdy šel do poruchy " spalinové cesty". Po odblokování to zase fungovalo. Porucha se vyskytovala náhodně a trvalo chvilku než jsem odhalil příčinu. Na vývodu roury z komína byl původně přidělán hromosvodní drát a ten sloužil holubům k hřadování. Jelikož z kondenzačního kotle odchází spaliny jen teplé, holuby to pěkně hřálo a ocasním peřím zakrývali výstupní rouru z kondenzačního kotle.

Takže problém je vyřešen. Byl opravdu vadný spalinový senzor. Koupi jsem nový, zapojil a kole funguje, jak má. Na problém mě utýden upozorňovala blikající dioda, kterou jsem úspěšně ignoroval. Mohlo to být vyřešeno o dost dříve, kdybych si pořádně přečetl návod...