Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Čím vrtat sklo?

Likviduji staré (někeré hodně staré) kompoty. Většinou jsou zavařené ve sklenicích s plechovým víčkem, ty jdou bez problémů otevřít. Pokud to víčko je na závit a otevřít nejde, tak ho proseknu něčím ostrým, podtlak uvnitř se vyrovná s okolním atmosférickým a už to jde taky. Kompot vyleju na kompost a sklenice putují do tříděného odpadu. Ale nějaké kompoty jsou zavařené v těchto sklenicích:
[sklenice.jpg]
A ty otevřít nejdou. K otevírání krumpáčem zatím nechci přistupovat, nechci riskovat, že střepy se rozletí někam, kde by mohly ublížit.
Napadlo mne navrtat do skleněného víčka dírku, aby se podtlak vyrovnal.
Tak se chci zeptat, zda existuje nějaký vrtáček nebo podobný instrument, kterým by šlo díru do skla udělat bez nebezpečí, že by se sklenice rozbila - na co se ptát v bauqelbu.

Ono co si pamatuju stačilo trochu víc zatáhnout za tu gumičku ( byl na ní takový jakoby výstupek ) a ono si to odfouklo.V OBI je k mání vrták do skla,ale jak se s ním pracuje nevím.Vždy jsem si sklo nechával vrtat u sklenáře,hlavně větší díry na panty apod.

Pozůstalost?
U těchto sklenic se dávaly gumičky s takovým výčnělkem, nebo hranaté "rovné".
Otevření proběhlo zatáhnutím za ten jazýček, kdy se nasál vzduch a u těch druhých se vložil příborový nůž do spáry a zapáčilo se až to zasyčelo.
Tyto sklenice jsou, díky svému širokému hrdlu, šikovné na uchování třeba fazolí,feferonek,sušených hub, nebo jiných sypkých poživatin.
Než to vrtat zkusil bych to ohřát ve vodě na zmírnění podtlaku. A jestli to drží cukr z kompotu, mohlo by to povolit i ten.
V případě kompotů by Ti možná za obsah nějaký palič destilátor poděkoval víc než kompost.

Tak to by mě zajímalo stáří těch kompotů,to je opravdu retro.Vrtat asi ne ale tu gumičku napíchnout nebo vytrhnout ale ono to bude asi i přilepený tak zkusit ohřát ve vodě a páčit ale ne kovem.Ale krom ozdoby na chalupu jsou ty sklenice naprosto k ničemu.Ještě poznámku,některé hospodyňky natíraly ty gumičky bílkem aby to drželo a to je po letech opravdu pecka.

Na obrázku je kombinace víčka a sklenice, které k sobě nepatří. K tomu víčku a gumičce patří sklenice, která nemá zúžené hrdlo - těm se říkáválo masovky a víčko se nepřitahovalo pérem, ale speciálním pružným plechovým víkem na závit. Ale to jen na okraj, mezi gumičku se čtvercovým průřezem aa sklo stačí opatrně vsunout čpičku nože a jemně zapáčit jak už tu někdo psal. Kompoty není nutné vyhazovat, pokud není na povrchu plíseň jsou stále jedlé. A nebo jak bylo též psáno budou dobře kvasit :-)

Tyhle staré sklenice jsou věčné, teď k nim jdou zase koupit gumičky. Je to škoda vyhazovat, když se prodávají za 100,- Zřejmě někdo z nedostatku gumiček použil tu bez výstupku a jdou špatně otevřít i díky chladnu. V teplejším prostředí bude podtlak menší.

Ty sklenice vypadají přesně tak jako na tom obrázku. I s tím zavařovacím perem. Guma byla jiná, plochá s výčnělkem co se za něj při otevírání mělo zatáhnout. Ale po těch letech ta guma zpuchřela a výčnělek se utrhl. Ale těsní to dál. To otevírátko s drátem jsme měli taky ale zmizelo v propadlišti dějin. Zapáčit šroubovákem v mezeře jsem zkoušel,ale jen se odlamuje okraj víčka a sklenice. S tím nahřátím mne to taky napadlo, ale na zahrádce kde ty kompoty mám deponované je problém to realizovat. Zkusil jsem ty kompoty vyhodit na mráz a položit na bok, kdyby ten vnitřek zmrznul a to víčko odtlačil, ale nefungovalo to. Až tak to nespěchá, akorát jsem se dnes byl podívat na zahrádce, jestli se do chatičky nenastěhovali nějací bezdomovci, tak se mi to připomnělo.

Tak ona ta víčka jsou zaměnitelná, ale to není podstatné, jen prostě ten kdo zavařoval použil co měl při ruce. Zřejmě při zavařování nebyly gumičky, víčka nebo sklenice (nebo vše) řádně omyté a cukr to slepil. Když jsme s tím měli takový problém, tak jsme prostě tu gumičku vyšťárali ostrým nožem. Ovšem nevidím to "in natura" tak asi nedokážu líp poradit.

trošku off topic,ale len trošku: pokial ide len o samotné vrtanie dier do skla,tak to ide velmi lahko medenou trubkou za súčasného chladenia napr. pretekajúcou vodou,pri tvrdených a zrkadlových skiel ulahčí prácu súčasné prisypávanie jemného piesku priamo do vrtaného miesta.....

Zrovna pred par dnami ukazovali v TV vyrobu lustra z podobnych poharov kde do dna navrtavali dieru na kabel.
Cela finta bola v tom, ze pri vrtani si chladil vrtak vodou, takze vrtal nadobu v malom akvarkku. A vrtal jemne/netlacil nech sklo nepraskne. Slo to celkom sikovne.