Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Podlaha z Osb dosiek

Zdravím,

má tu niekto prosím reálne dlhodobé skúsenosti s podlahou z Osb dosiek???

Riešime problém s podlahou v obývačke - po vytrhaní bohužial nepoužitelných parkiet v byte sme rozobrali podlahu až na piesok, ten sme vyrovnali, naň poukladali 4cm silný podlahový polystyrén, a naň položili 12mm + 18mm roznášaciu vrstvu z Osb dosiek krížom cez seba, medzi ne vložili 2mm mirelón, a navzájom prešrubovali vrutmi.
Na toto prišla 8mm plávajúca podlaha podložená 3mm mirelónom...
Zhruba po mesiaci je z podlahy pri chôdzi počuť pazvuky, také jemné pukanie, podlaha pocitovo aj na pohlad trochu pruží, hlavne v prechodoch do miestností, kde sa najviac chodí. Zrejme bude problém v tenkej roznášacej OSB vrstve - ako silná by mala byť? Je táto skladba na piesku dlhodobo stabilná? Pomohla by ešte jedna vrstva Osb trebárs 22mm, ale tým pádom len 2cm silný polystyrén??? (kôli zachovaniu výšky podlahy)

Ďakujem za každú odpoveď.

Na piesok sa mala dať kovová rohož, armatúra (stačil priemer 3mm roxor s okami 20x20) a zaliať betónom. Vrstva 3cm aromovaného betónu k rozloženiu hmoty by ti stačila.

Vŕzganie robia diletačky lebo sú OSB dosky napevno k sebe stiahnuté skrutkami.

Pri tej námahe si už mohol spraviť krytál (podlahové kúrenie) výhrevnými káblami alebo vodou.

Ďakujem za odpoveď,

chcel som to vyriešit nejakým suchým spôsobom, pôvodne som to chcel nechat vyrovnat keramzitom (Liapor kamienky),a na to Osb dosky už bez polystyrénu, no tu v okolí som na to nikoho nezohnal, málokto ten spôsob pozná.
Čítal som viacero návodov, odporúčali to navzájom prešrubovať, ba aj zlepiť. V spálni máme to samé, no už 2x18 mm dosky a tam je to zatial Ok, lenže je to menšia izba z velkej časti zaťažená manžel.postelou a skriňami... Robila sa ako druhá v poradí a radšej sme už použili silnejšie dosky.

Dělal jsem podlahu podobně jako Vy,podlahový polystyren 5 cm a na něj křížem 2x 15mm OSB desky navzájem prošroubované a slepené polyuretanovým lepidlem D4,mám to už několik roků a bez problémů,myslím že ten problém bude v tom mirelonu mezi OSB deskami.

Tak jo. 2 x OSB 18 mm PD, mezi mirelon 3 mm, prošroubováno, nahoře nalepený Vinyl. Po necelém roce reklamace chodby, kuchyně, obýváku, pokoje pro viditelně nadzvedlé pokličky na všech šroubech. Podle vyjádření podlahářů se mirelon při zatížení neznatelně stlačí a to stačilo aby hlavičky šroubů nadělaly paseku ve Vinylu.

Piesok sme vyrovnali nivelačnou laťou ako najlepšie sme vedeli. No mám dojem, že vibráciami pri chôdzi sa piesok nejako pohne a v podlahe časom vzniknú priehlbiny, ktoré potom vržú, pružia. Ten mirelon sa vraj dáva kôli zamedzeniu trenia Osb dosiek medzi sebou, preto sme ho použili, keďže sme ich nelepili, len prešrubovali.

No, každopádne to bude treba prerobiť, a sú zhruba tri možnosti:

Buď vyhodiť piesok a vyrovnať to betónom,
alebo nahradiť polystyrén keramzitom (Liapor),a naň tie Osb dosky, (mohol by ísť keramzit aj na ten piesok?)
alebo pridať ešte jednu vrstvu Osb dosky napr. 18mm ale s tenším polystyrénom kôli zachovaniu výšky podlahy.
Pod parketami s hobrou bol pôvodne len 2cm polystyrén, no dáva sa vraj pod Osb 4-5cm.

Čo bude najvhodnejšie ???