Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Preco vyhadzuju diesle z miest

Ak sa bude darit mozno zakupim tento rok dalsie auto do rodiny pre manzelku a chcem opat diesel.
Problemom je sucasna situacia, ked sa coraz castejsie hovori, ze dieslove auta nebudu vpustane do velkych miest kvoli emisiam. Kedze sa pomerne casto hovori o blizkej Viedni bolo by celkom nemile keby vlastnime doma len auta s motorizaciou, s ktorou nemozeme ist do mesta.
Pozrel som si namatkou emisie CO2 sucasnych motorov u modelu, ktory som si vybral a zistil, ze benziny maju 120-140g/km a diesle len 95-105 g/km.
Viem, ze emisie nie su len CO2, ale zrovna CO2 sa uvadza vsade ako najvacsi problem.
Nedava mi to logiku, ked je diesel "cistejsi" ako benzin preco potom tie sumy o to, ze diesle budu postupne odstavovat.

A este jedna otazka, som sice strojar, ale v tomto jasno nemam. Preco maju dieslove motory vzhladom na svoj objem vyrazne vacsi krutiaci moment ako benziny? Co sposobuje "silu" toho diesela oproti benzinu, ked princip oboch motorov je velmi podobny. Spotreba sa vysvetlit da, ta je zavisla od otacok, ale ten krutak mi do hlavy takto sedliacky moc nejde.

Papírově má možná nafta menší emise, ale v reálu smrdí o dost víc, zvláště teď v zimě. Jet za nějakým nafťákem po ránu je zážitek, neustále mačkám čudlík na uzavření ventilace v autě.

K druhé otázce - mám pocit, že je to tím, že nafta hoří pomaleji, tedy rozpínání směsi ve válci trvá delší dobu a tím déle žene píst.

Ono to bude asi zalezat od vyrobcu. Rovnaky argument pouzil kamos minule na lyzovacke, ked hovoril, ze znameho Peugeot strasne smrdi (rocne auto) a ked prisiel k mojmu 10 mesacnemu necitil vobec nic (Renault). Ja svoje auto necitim tiez nejako extra, je pravda, ze hlavne starsie diesle smrdia excelentne. Ale pochybujem, ze ich chcu vyhodit z miest kvoli smradu;o).

K druhé otázce - mám pocit, že je to tím, že nafta hoří pomaleji, tedy rozpínání směsi ve válci trvá delší dobu a tím déle žene píst.

Tym si vysvetlil podla mna nizke otacky naftovych motorov, ale nie silu toho motora oproti rovnakemu objemu benzinu.

Naopak, myslím, že je to vcelku jasné. Delší doba hoření znamená delší dobu tlaku na píst, nikoliv jen krátký úder po zážehu, tedy z celé jedné otáčky je naftový motor hnán po delší dobu, dejme tomu nějakých 25% z cyklu, zatímco u benzínu je to kratší moment, např. jen 15% z cyklu. Zbytek cyklu je setrvačnost.

Těm procentům moc nevěřím, expanze probíhá do té doby, než se otevře výfukový ventil. Ale velký vliv na velikost kroutícího momentu má dráha pístu - zdvih. Expanze působí na delší dráze.
příklad:
1. objem válce 1 l - vrtání x zdvih 100 x 127 mm
2. objem válce 1 l - vrtání x zdvih 80 x 199 mm

Ja byvam na dedine (12km od mesta) a navyse ja som si auto kupoval s laserovym meratkom, takze kufor musel byt presne tak hlboky a siroky, aby sa tam dal vlozit kocik bez nutnosti cokolvek posuvat, ci nastavovat.
Navyse chcem mat druhe vozidlo aj ako zalozne, keby som potreboval ja a ja potrebujem polorodinne, polopracovne auto.

řeknu ti to takto: já si koupil auto s jedním z nejspolehlivějších CRDI dieselů - poctivá kovářská práce, velká olejová vana, ale i tak mám výčitky, když s tím popojíždím, zvláště nyní v těch mrazech, to doslova slyšíš, jak ten studený motor má problémy i s během na volnoběh. A to je tam 5W30, tj. plná syntentika, doslova vodička.

Běžně jezdím tratě cca 50km a nedokážu si představit, že bych s takovým motorem "naskákal" třeba 60 tisíc km bez závady (DPF, EGR a podobné srandy)

Opravdu se restrikce omezují takto jen na diesely? Já mám za to, že spíš než typ motoru je v centrech měst zpravidla určující emisní třída euro.

Diesely mají větší točivý moment díky vyšší kompresi.

Pokud jste sledoval současné problémy se smogem u aut , tak ty vznikly v americe , kde jsou hákliví na oxidy dusíku .
fotochemicky-smog
Ten vzniká hodně u dieslu , kdy ten pracuje při vyšších teplotách(cca nad 1000°c) a oxiduje běžný vzdušný dusík co nasává motor a vznikají nebezpečné sloučeniny. Další problém je ten , že u dieslu pokud je vychlastaný tak špatně spaluje a kouří saze. Benzín ten se vypařuje sám od sebe a čistěji shoří .
Co se týče většího kroutícího momentu , tak je muj názor asi v tom že diesl je hutnější (hustší, těžší) palivo a tedy do motoru se nacpe více enegie. Je to jako rozdíl , když topíte dřevem a uhlím .Oboje na váhu váží stejně ale kilo dřeva je objemnější než kilo uhlí. U nafty je to stejné . Litr benzínu má méně energie než litr nafty v sobě. Proto naftáci jsou uspornější na palivo v litrech .

Vyborne tak tu mame niekolko teorii o krutaku a kazda ma nieco do seba.
Zdvih valcov je logicky, ale logicka je aj otazka preco to potom nespravit aj u benzinu.
Kompresny pomer je logicky a je to zatial moj favorit.
"Hustejsie" palivo ma napadlo tiez, proste vyssia ucinnost palivovej zmesky, co vsak moze nepriamo suvisiet aj s kpmpresnym pomerom.
Potom tu mame Prasakovu teoriu percent, co znei tiez logicky.
Ja zatial vsadzam na kompresiu, ale bol by som rad keby to nejaky motorar potvrdil.

Máš to jasně napsáno v těch lincích dieselova cyklu. Je to vše dohromady - nafta je energeticky vydatnější, objem válce i plocha pístu bývá větší, tlaky rovněž. Z výše uvedeného ale zase platí, že otáčky jsou nízké.

U benzinu to je problém udělat proto, že při zvýšení komprese dojde k náhodným výbuchům. To je mimochodem taky celá věda kolem moderních benzinů - jak docílit vyšší komprese a udržet spolehlivý chod.

Vážení,dejme debatu.... o tom,kam se podějí opotřebované pneumatiky .To je tun ročně přeměněn na jemný prach..Vy je nedýcháte ? Ani ty kvalitně prosolené silnice a ten kvalitní prach po té ? Za poslední dobu slyším především o prachových ,smogových a jiných .. A do mně...:-)

Větší kroutící moment je proto že oproti moderním benzinovým motorům které jsou převážně čtvercové to znamené zdvih a průměr vrtání stejný nebo podčvercové kde vrtání je větší než zdvih a tedy jsou vysoko otáčkové mají benzíny ten krouťák nastaven tedy výš jak diesel.Zhruba okolo tří tisíc otáček.No a diesel je podstatně konstrukčně někde jinde .Tam je zdvih vyšší anež prům.vrtání.Nižší max. otáčky a tím je zákonitě i ten diagram krout, momentu posazen do nižších otáček.Sice to už je hodně dlouho co jsem toto jako posluchač ve škole pochytil ale princip je v podstatě neměnný.I když dnešní disel.motory jsou někde jinde.

Krátká odpověď:
Zážehový motor dělá CO2 = globální oteplování. Vznětový dělá prach, NOx... = rakovina plic, problémy s dýcháním lidí u silnice.

Dlouhá odpověď:

CO2 je převážně globální problém (globální oteplování bla bla) a lokálně má dost nepodstatný vliv. "Není tolik jedovatý" a koncentrace se nedostává do stavu, aby to něčemu nějak hodně vadilo. CO2 je tedy snaha omezovat tak nějak celkově, ale kde ty emise vzniknou není až tak důležité.

Samozřejmě i spalováním benzínu vznikají další svinstva, ale je jich o hodně míň, než u nafťáku. Nafťák produkuje oproti zážehovému motoru víc oxidů dusíku a o hodně víc prachových částic. V případě sračkoidní nafty (ta se používá třeba do velkých lodí, to je průser v námořních přístavech) pak i oxidy síry.

Oxidy dusíku dráždí dýchací systém a příspívají ke smogu, prachové částice jsou karcinogenní a taky vyvolávají dýchací obtíže. Benzín obojeho dělá mnohem míň (nebo vůbec) a proto je do města vhodnější. Na dálnici je prach celkem fuk, proto je na dálnici lepší ropák (vyrábí míň CO2).

Staré ropáky (Euro 3 a starší) většinou nemají moc pořešené omezení těchle emisí, u novějších už jsou různé filtry pevných částic, vstřikování močoviny atd., ale ani to neomezí třeba ten prach úplně. Ty prachové částice jsou od nějakých nanometrů až po milimetry a ty malé se prostě filtrují blbě.

Další problém je skutečné dodržování těch limitů. To co nastavila EU je nereálné a nesmyslné a nelze toho v provozu dosáhnout. Situace se teda má následovně: Automobilka upraví SW tak, aby prošel na testu, ale v realitě emise dělá. Koupí si ho majitel, kterému vadí, že to hodně žere a málo jede, tak ucpe EGR ventil, vykuchá FAP a provede chiptuning. A máme motor EURO 0. Nedělají to samozřejmě všichni, ale ono stačí ten FAP prostě neřešit (ať už z lenosti, nebo proto, že stojí desítky tisíc) a nefunguje tak, jak má.

Nafťáky tedy do města nepatří, patří do rodinného auta na dovolenou/k babičce/na chatu, kde by je šlo považovat i za ekologičtější a proto se je snaží ze spousty měst vyhazovat. IMHO problém byl už v tom, že EU hodně zařízla před pár lety benzíny (kvůli CO2), lidi nakoupili ropáky a ukázalo se, že zaříznutí benzínů se nedomyslelo a je to aspoň stejně blbé, ne-li horší.

Ohledně krouťáku neporadím, to není můj obor.

edit: Samozřejmě v tom všem bude mít někdo svoje ekonomické zájmy, jako ostatně ve všem. Nedělám si iluze, že by to bylo pro dobro lidu.

co2 je pro planetu prospesny, bez nej by rostliny nemohly "vyrabet" kyslik, problem je bohuzel v tom, ze tech rostlin ubyva, viz destne pralesy, a neni rovnovaha, je vedecky prokazano, ze v dobach, kdy se tu potulovali dinosauri a rostly obri preslicky, bylo ve vzduchu vice kysliku nez dnes a take i vice co2, ktery byl produkovan aktivnimi sopkami

Diesel vytvara NOx a male ciastocky ktore sa vedia dostat az do krvneho obehu cez pluca a sposobovat problemy a smrt.
Preto maju diesle potrebuj dodatocnych filtrov a nezmyslov Euro6 vstrekovanie mocovky do vyfuku za jazdy ci co, a aj tak je to k hovnu ked idem za dieslom tak cierny dym sa z toho vali a pridem na balkon utrem stolik a handra cierna jak noc, toto dychame ludia...
Ale vraj tie ciastocky su aj z pneumatik a inych zdrojov. Ja sa nehadam, neviem.