Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zpevnění štuku v paneláku?

Dobrý den,
stěhujeme se do panelákového bytu, v bytě bylo vyštukováno a vymalováno, chtěli jsme starou barvu oškrábat, nanést penetraci a barvu novou, bohužel při škrábání šel téměř v celé místnosti (kromě horních a dolních okrajů stěn a rohů) dolů i štuk. Škrábání štuku na místech, kde opravdu drží je docela fuška, o nepořádku ani nemluvím. V druhé místnosti bychom toto rádi nemuseli podstupovat. Plán je takový barvu neškrábat, nanést penetraci (jakou?, byla doporučena CT 19) a vymalovat, má otázka je, zda to bude držet, neradi bychom vymalovali a poté museli stejně zdi oškrábat od štuku. Nebo nějaké jiné nápady jak se vyhnout nutnosti oškrábat štuk, ale aby zdi neopadaly?
Díky moc všem :)

Štuk byl zřejmě udělán na nedostatečně navlhčený podklad nebo na neočištěný a mastný podklad. Jaký je důvod škrábat starou malbu ? Nedrží, nebo je jí už příliš silná vrstva? Pokud takový důvod není, není proč škrábat. Penetraci starého nátěru je třeba dělat pro nestejnou savost malby v různých místech nebo pro nesoudržnost? Opět pokud takový důvod není, není proč penetrovat, ale pouze znovu vymalovat. Výjimkou by bylo, pokud by původní malba byla provedena nějakým exotickým přípravkem, jako je latex, nějaké olejové barvy apod., anebo pokud by bylo vymalováno nějakou starou hlinkou, která se při namočení maže (tu je pak nejlepší omýt hrubým hadrem a vodou, i když je to práce jak na galejích. Pokud ale štuk opravdu ve většině plochy nedrží a hrozí oloupání i s výmalbou, pak je asi lepší ho oškrábat komplet, a udělat štukování pořádně, dokud tam nebydlíte, než si zadělat na problém při případném dalším malování.