Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno GPIO ovládání vrat

Zdravím,

mám čtvery garážová vrata a chtěl bych je ovládat přes počítač. Mám počítač C.H.I.P. s GPIO výstupy. Z ovládacího zařízení vrat jsem vyvedl kabely a připojil je na konektory pro tři přídavná tlačítka - mám jeden vodič 24 až 27 V, který spojením s dalším vodičem (jakoby stisknutí tlačítka) otevře / zavře / zastaví vrata (podle toho, který drát sepne).

Zkusil jsem to zapojit přes tranzistory (mám tam NPN 2N3904) viz schéma na obrázku http://www.imgup.cz/images/2017/01/21/Beznazvu8894 a.png (kde všechna vrata mají spojený ten vodič +24V). Jsem amatér, nejspíš to není dobré řešení... Málo následující problémy.

1) Tři vrata fungují, ale jedny jen zobrazí nějakou neurčitou chybu. Přitom když spojím drátu ručně, dělají, co mají, ale přes tranzistory prostě ne, což si nedokážu nijak vysvětlit.

2) Stává se, že jedny konkrétní vrata se z ničeho nic otvírají, když spustím jiné (přes počítač nebo i manuálně).

Napadá vás, čím to je? A jak to vyřešit?

Říkal jsem si, že v nejzazším případě, bych ty tranzistory nahradil relátky, aby nebyly obvody vrat mezi sebou ani s počítačem propojeny. Co myslíte?

ty diody D1-D3 máš doufám zapojené opačně.
ale je to fuk, zapojení s výstupy z emitorů je špatně: přechod emitor-báze není odolný proti napěťovým špičkám v závěrném směru. nevím co máš za zátěž, jak je dlouhý kabel kamsi na výstup, kolem čeho vede...
podle zapojení neznámé zátěže se pak může při sepnutí jednoho výstupu prorážet některý jiný tranzistor.

mezi bázi a zem bych přidal svodový odpor, ale toto špatné zapojení nemá smysl opravovat.
taky existuje pěkný zvyk malovat +napájení nahoře a zem dole.

Diody mám takhle, opačně to nemůže fungovat ne? Protože pak by nebylo výstup GPIO spojen se zemí a tranzistor nedělal nic, ne? Jsou tam takhle, aby se +24 V nevracelo z emitoru jednoho tranzistoru k druhém a nespínalo všechny tři tlačítka.

Tomu zapojení tranzistoru moc nerozumím. Já předpokládám, že na straně ovládání vrat jde taky o nějakou obdobu GPIO, protože to je vlastně jenom výstup pro tlačítka, to ovládání je prakticky taky počítač, i když je tam 24-27 V, takže nějaká velká zátěž by tam být neměla. Jinak vedení je po UTP, délka 4 až 15 metrů. Oproti schématu mám na nich (na +24 V) ještě 10k rezistory.

S tím svodovým odporem to myslíš jak? Nevím, co přesně by měl dělat. Mohl by ty problémy vyřešit? Nebo radši použít ta relátka?

Diody mám takhle, opačně to nemůže fungovat ne?

Představ si, jak poteče proud, když ti náhodou nějaký z těch tranzistorů sepne. Poteče skrz tranzistor a diodu hned do GND - do vrat ti nepoteče nic (na těch drátech do vrat bude jmenovité napětí diody což je cca 0,7V). Navíc, aby NPN tranzitor správně spínal, musí mít emitor (to s tou šipkou) na GND a spínací napětí přivádět mezi bázi a GND.

Pokud použiješ relátka, nemusíš vymýšlet kostrbaté zapojení tranzistorů. Ovšem cívky relé musíš taky spínat přes tranzistory, jinak by jsi si zničil GPIO port ...

To jako, že může téct proud z mého GPIO do GND vrat? Myslel jsem, že skrz tranzistor poteče jednak proud z GPIO do GND počítače a potom z +24V vrat do tlačítka vrat.

O zapojení relátek přes tranzistory vím, i že by měli mít paralelně diodu kvůli napěťovým špičkám, ale nejspíš bych stejně použil hotový modul.