Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vyústění digestoře

Dobrý den,
plánuji v podkroví menší kuchyňku s digestoří. Jednu digestoř máme v kuchyni v přízemí a její vyústění z fasády mi je odjakživa trnem v oku a nedokáži si představit, že by tam takové strašidlo bylo ještě jedno. Proto mě napadlo, že by obě digestoře měly společné vyústění a třeba i posílené potrubním ventilátorem. Bylo by to možné?

Ale úplně nejvíc by se mi líbilo, kdybych mohl digestoře vyústit ve formě svislého komínku na střeše, což není z důvod kondenzace možné, že? Nebo by byla nějaká možná varianta?

Děkuji za odpovědi

Ondra

Možné to je, běžně se takto provádí, stačí dodržet několik pravidel.
V půdním prostoru musí být potrubí dostatečně izolováno aby se kondenzace co nejvíce snížila, nadstřešní hlavice musí zabránít zahánění vody, dole pod zaústěním digestoře musí být dostatečný jímací prostor kde se případný kondenzát shromažďuje a v teplém období samovolně odpařuje, nebo je sifonkem zaústěný do kanalizace.

Vertikálne riešenie na strechu je ideálne. Kondenz spolu s mastnotou stekajúci z potrubia rieš slepým, zo spodnej strany odnímateľným T-kusom vycpatým dole nejakou poréznou, nasiakavou hmotou, ktorú po čase vymeníš za novú.

Spoločné potrubie je tiež normálne riešenie v prípade, ak máš za turbo vetrákom tesniacu spätnú klapku, ktorá fest udrží pachy tlačených z iných priestorov, pritom sa klapka čoskoro nezlepí mastnotou a kondenzom. Silný vetrák (daj dva do série za sebou, budeš mať výtlak z digestora ako modelárska elektro stíhačka) by mal klapku podvihnúť, aj "kdyby čert na koze jezdil".