Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno CuAl bakelitové spojky kabelů

Zdravím rádci,
mám v domě elektroinstalaci z konce 70. let a všude v krabicích jsou použity na rozdvojení (i roztrojení) kabelů bakelitové spojky s nápisem CuAl 3x2,5. Přijde mi to jako předchůdce wago svorek. Co jsou zač? Nikde nejsou k sehnání. Dnes bych samozřejmě použil wago, ale tohle jsem fakt ještě nikde neviděl.
Díky.
[http://kutilska.poradna.net/file/view/4349-p116074 8-jpg]
[http://kutilska.poradna.net/file/view/4350-p116075 0-jpg]

Samozřejmě mi nic nebrání použít wago. Spíš mě zajímá, jak jsou spolehlivé, jestli je raději vyměnit nebo je můžu v krabicích nechat... A vůbec zkušenosti s těmito spojkami. Jako jejich hlavní výhoda mi přijde ta, že nemusím přerušovat vodič, na který se chci napojit - pouze se odstraní izolace tohoto vodiče, nasadí spojka, připojí se další vodič a spojka se utáhne.

Tyto svorky se běžně používaly, možná až do konce 80.let (ale to ber s rezervou, je to jen odhad a lovení v paměti). Spolehlivost je stejná jako u ostatních šroubovaných spojů v té době a je daná spíš použitím hliníkových vodičů než konstrukcí svorky. A je rozhodně nesrovnatelně lepší než spolehlivost kroutilových svorek omotaných hadrovou izolačkou, které jsme donedávna měli v našem činžáku z roku 1953..

Dobrý den,mám doma v krabicích rozvodů přesně ty samé,nějaké možná někde v dílně v krabici s elektromateriálem.V rozvodech jsou od roku 1972,elektřinu tahali elektrikáři z komunálních služeb,vše v hliníku,žádný problém,jsou to jen kecy v kleci o hliníkové instalaci,že je špatná,pokud je dobře udělaná,tak slouží OK.:-)