Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Regulovatelný zdroj napětí

Zdravím, chtěl bych poprosit o radu.
Máme jako ročníkovou práci udělat Regulovatelný zdroj napětí 3-20V DC, 1,5A s IO LM317, jenže jsme to neprobírali.
Tak bych se chtěl zeptat, jestli nevíte, jaké zapojení by bylo nejlepší a hlavně jaký k tomu vybrat potenciometr.
Hledal jsem přes google a pořád hledám, jenže nemůžu vůbec nic najít..

Žádám pouze o radu, o žádné odpovědi typu "je to tak primitivní" a pod.
Předem děkuji.

MM máte pravdu, ale školství škobrtá někde pozadu za skutečnou úrovní současné techniky. Školství stále hledá něco, co by se dalo vyrobit jako ukázka technické zdatnosti, i když se dá za pár euro koupit maličký lehoučký DC-DC konvertor za cenu nižší než by byl chladič ke klasickému stabilizátoru, například http://dexhal.cz/step-down-snizuje/189-3a-step-up- zvysuje-dcdc-menic-napeti-35-18v_el-vc-dw-13.html? gclid=CNKnqabgv9ECFQ6NGwodossCbg nebo dokonce i s voltmetrem a celé umění je najít si v katalogu podle parametrů ten správný vhodný typ, například http://arduino-shop.cz/arduino/1332-lm2596-buck-st ep-down-napajeci-modul-dc-4-0-40-1-3-37v-led-voltm etr-1466288945.html?gclid=CKe7wpjev9ECFVAQ0wodit0P cg ale na to ještě školství není připravené.

Nehledě na to, že v odborných školách se plošné spoje na cvičné práce koupí hotové jako stavebnice, mladí pokusníci je umí rychle nakreslit lihovou fixovkou, progresivnější používají tisk na lesklý papír a nažehlování na desku a ještě progresivnější používají osvitovou jednotku vlastní výroby, ale to učitelé neocení. Jim jde o to, aby žáci odevzdali protokol s předepsanou hlavičkou a předepsaným rámečkem, schématem podle normy a dalšími předepsanými náležitostmi. Samozřejmě jsou i moderní školy, například škola tazatele, kde alespoň používají LM317 a ne zenerku s tranzistorem.

Samozřejmě jsou i moderní školy, například škola tazatele, kde alespoň používají LM317 a ne zenerku s tranzistorem.

A v tom IO vlastně ta "zenerka" a "transistor" je, že? Ono na tom "zaostalém" zapojení je jasně vidět princip proporcionálního regulátoru.
Spínaný regulátor jde, kupodivu, udělat i z toho LM 317. Stejně jako z LM 317 udělat zdroj proudu, nebo regulovanou zátěž.