Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lze předělat světlo na zásuvku?

Čaute, mám místnost bez zásuvky, jedinej elektrickej přívod do této místnosti je světlo hore u stropu, lze toto předělat na zásuvku 220/230V? Světlo tam pro mě nemá zas takový význam, potřebuju tam spíš zásuvku pro připojení spotřebiče. Nechystám se to sám předělávat, pouze mě zajímá, zda-li to vůbec lze, mimo toho, že by ta nová zásuvka byla na okruhu světel místo zásuvek jištěna jiným chráničem, je to rozvod ve starším baráku.

Samozřejmě je světlo spínané jediným spínačem v té místnosti, takže by zásuvka byla na místo toho spínače, který je před světlem

Než vás kvalifikovaní elektřikáři utlučou paragrafy:
1. Pro realizaci zásuvky ve vypínači byste pravděpodobně musel nechat trvale pod napětím vodiče na stropě.
2. Dnes jsou dostupné vrtačky a lišty, ve kterých s minimálním nepořádkem přivedete vodič na potřebné místo s bezpečností odpovídající dnešní době.

Pokud dá zásuvku místo vypínače, tak dráty od světla ve stropu může odpojit. Malej problém bude dimenzování jističů, bo světelné okruhy jsou jen 10A, takže nezapojovat nic velkýho. Nebylo by to sice podle předpisů, ale fungovat to bude. Riziko je na montérovi.

To si taky myslím. Proto buď najít krabici (a pak už není problém zachovat i světlo na stropě), nebo na čuně propojit lustr a pak budou ty dráty na stropě překvapením pro budoucnost.
Myšlenka s výměnou jističe naznačuje, že výsledek bude spíš funkční, než bezpečný. To vše v dvouvodičovém provedení...

Jasně,jde o předělání vypínače na zásuvku.Jsou v podstatě 2 možnosti:
1/fáze jde do vypínače a okolo vypínače je protažený ke světlu i nulák,případně i zemnící.
2/Rozvod je v nějaké té krabičce u stropu,odkud jde fáze tam a zpět k vypínači a pak to jde s nulákem do stropu.Takže stačí pak vyndat vypínač a na zpětný drát zapojit nahoře nulák.Pokud je to v nějaké trubce nebo husím krku a je tam i zemnící žlutozelený drát,protáhnout dolů i ten a má zásuvku kompletní.
Ovšem podle norem to myslím být na 1 okruhu se světly nemá,fungovat to bude.