Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Akumulacni kamna

Dobry den, potřebuji poradit ohledne akumulacek. V noci se normálně nahřejí, ale sami o sobe nesalaji teply vzduch. Pouze kdyz pustim ventilatory. Jsou nastavene na plno. Je to normalni nebo jsou v nich spatna topna telesa ci neco jineho. Dekuji za rady.

Dost dobře nechápu, na co se ptáš. IMHO je to vlastnost akumulaček (těch s ventilátorem, mám akumulačky bez ventilátoru, tam je jen klapka co otevírá prostor s topnými tělesy a šamotovými cihlami) že hřejí jen když se pustí ventilátor - pokud trochu hřejí i bez puštěného ventilátoru, tak je to asi nedokonalostí izolace. Jestli se to zdá, že topí málo, možná jsou některá topná tělesa špatná (IMHO v nich může být více topných těles paralelně).

Akumulačky Ti fungujú presne tak, ako fungovať majú. Ale zrejme ich nepoužívaš v správnom režime. V prvom rade by si nemal ventilátory spúšťať Ty sám, ale by si na ne mal pripojť termostat. Ventilátory by tiež nemali bežať naplno, ale len na minimálny výkon potrebný na vykúrenie miestnosti (s ohľadom na hlučnosť a kolísanie teploty v miestnosti pri spínaní). To platí pre ručné nastavenie rýchlosti ventilátora. Ideálne by bolo však vybrať termostat schopný riadiť rýchlosť ventilátorov.

Nahřátí (naakumulování tepla) akumulaček v době nízkého tarifu, kdy topit nepotřebuji a vyfoukání uloženého tepla v době, kdy je drahý tarif, ale já chci topit, to je VLASTNOST , nikoliv vada. V ideálním případě topí kamna v době, kdy je ventilátor vypnutý, MINIMÁLNĚ. Potom mohu efektivně řídit jejich "vybíjení" tepla. Teplota v místnosti se tedy reguluje "odloženě" po nabíjení, zpravidla časově programovatelným termostatem, prostřednictvím řízení chodu ventilátoru... ale nejlépe v průběhu 24hodin. Regulace je zde tedy dvojí: 1) termostat teploty nabití cihel - je na akumulačkách 2) termostat teploty v místnosti - je na zdi v místnosti.

V akumulačkách se teplo ukládá do magnezitových cihel, které jsou zaizolované proti neřízenému vychladnutí - vybíjení - vhodnou tepelnou izolací. Je-li již stará, nebo poškozená dopravou či demontáží, kamna špatně uchovávají teplo - špatně akumulují...

Existují ale i kamna, která nemají řízené vybíjení ("Vamberecké") a předávají své teplo již po částečném nahřátí, ALE POSTUPNĚ. Tato kamna mají vybíjecí charakteristiku "neodložené vybíjení" a používají se tam, kde vytápění nastává již v průběhu nabíjení a bezprostředně po něm. Teplota místnosti se potom reguluje stupněm nahřátí akumulační části kamen.