Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Akumulacni kamna

Dobry den, potřebuji poradit ohledne akumulacek. V noci se normálně nahřejí, ale sami o sobe nesalaji teply vzduch. Pouze kdyz pustim ventilatory. Jsou nastavene na plno. Je to normalni nebo jsou v nich spatna topna telesa ci neco jineho. Dekuji za rady.

Nahřátí (naakumulování tepla) akumulaček v době nízkého tarifu, kdy topit nepotřebuji a vyfoukání uloženého tepla v době, kdy je drahý tarif, ale já chci topit, to je VLASTNOST , nikoliv vada. V ideálním případě topí kamna v době, kdy je ventilátor vypnutý, MINIMÁLNĚ. Potom mohu efektivně řídit jejich "vybíjení" tepla. Teplota v místnosti se tedy reguluje "odloženě" po nabíjení, zpravidla časově programovatelným termostatem, prostřednictvím řízení chodu ventilátoru... ale nejlépe v průběhu 24hodin. Regulace je zde tedy dvojí: 1) termostat teploty nabití cihel - je na akumulačkách 2) termostat teploty v místnosti - je na zdi v místnosti.

V akumulačkách se teplo ukládá do magnezitových cihel, které jsou zaizolované proti neřízenému vychladnutí - vybíjení - vhodnou tepelnou izolací. Je-li již stará, nebo poškozená dopravou či demontáží, kamna špatně uchovávají teplo - špatně akumulují...

Existují ale i kamna, která nemají řízené vybíjení ("Vamberecké") a předávají své teplo již po částečném nahřátí, ALE POSTUPNĚ. Tato kamna mají vybíjecí charakteristiku "neodložené vybíjení" a používají se tam, kde vytápění nastává již v průběhu nabíjení a bezprostředně po něm. Teplota místnosti se potom reguluje stupněm nahřátí akumulační části kamen.