Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zimní náplň do ostřikovačů.

Koukám na zimní náplně do ostřikovačů skel v autech. Nabízejí se různé na různé teploty, například -19°C, -20°C, -29°C, - 30°C (aspoň co si vybavuji).
Jsou nějaké zásady, které náplně jsou nejlepší případně kdy by se které měly používat případně zda je lze mísit mezi sebou?
Podle mého názoru je nejlepší kupovat náplně na co nejnižší teplotu a případně je ředit destilovanou vodou. Ale napadá mne, zda ty na nejnižší teploty nejsou nějak agresívní.

loading...

Za mě hlavně ne polské. Mohla to sice být náhoda, ale polská kapalina podle štítku do -20° mi vesele zamrzla na kost při minus pěti (tedy ne, že by zamrzly trysky nebo se tvořil led na omývaném skle, prostě nádržka ostřikovače promrzla skrz naskrz). Nehledě na to, že Poláci si vydupali výjimku, takže jejich kapaliny mohou obsahovat metylalkohol aniž by to bylo nějak zvlášť na štítku zdůrazněno a narozdíl od ostatních států ani nemusejí používat "dětské" uzávěry. Docela pěkný popis je v testu sice z roku 2012 http://www.auto.cz/velky-test-zimnich-smesi-do-ost rikovacu-misto-lihu-metanol-a-priboudlina-72057, ale to o vlastnostech kapalin platí stále.

Tak nektery kapaliny zase obsahujou etylenglykol, proti methanolu zadna vyhra.
Kupuju libovolnou, ktera nesmrdi na 15380m(pro me treba ta od aralu), v posledni dobe kupuju Lidl. Pouzivat na redeni destilku je zbytecny, vodovoda uplne v pohode.
A smes odkapu, dokapu a jaru funguje taky vyborne, jenom ta slivovicova vune v celym aute me pak znervoznuje, zejmena v kombinaci s pripadnou kontrolou.

Tak ono ani tolik nejde o ten metyl (i když zastávám názor, že žádný jed, tedy ani etylenglykol, nemá v takovéto kapalině co pohledávat), ale o to, že díky výjimce to nemuselo (její platnost snad už skončila jak jsem mezitím dohledal) být nijak zvlášť vyznačeno na etiketě a ani nemusel být použit "dětský" uzávěr.

Ano, povolila to EU, ale když už povolí prodávat něco takto jedovatého pak udělit výjimku z označování jedovatosti i z povinnosti používat dětský uzávěr je pěkná prasečina. Spousta lidí si vůbec neuvědomí, že kapalina do ostřikovačů je dnes dost silný jed. Ona je nakonec prasečina vůbec povolit něco jedovatého do kapaliny pro ostřikovače. To není nemrznoucí směs do chladiče, která se naleje a dokud něco nepraskne tak k ní nemá nikdo přístup (aspoň ne jednoduchý).

trošku off topic:to je potom prasačina bez detského uzáveru a bez označenia predávať aj alpu,bezacetonové odlakovače na nechty,iron/okena a spol na čistenie okien,rovnako sa bez nejakéhozvláštneho označenia a zabezpečenia predávajú,rovnako obsahujú metylalkohol,glykol a podobné denaturizačné prímesy a nikto to nerieši,že aj to je rovnako nebezpečná látka po požití....štátom dotované drogy ako alkohol,tabak a spol tiež nikoho nedostávajú do stavu,že nemajú detské uzávery a tie len výnimočne niekto označí ako pěkná prasečina......rovnako čistiace prostriedky ako jar,pur a spol,zrejme len výnimočne niekto mal možnosť vidieť,čo spraví s organizmom omylom vypité deci jari......nechcime,sa premeniť na usa,kde aj na krabičke klincov musí byť umiestnené varovanie,že výrobok nieje určený na konzumáciu,aby sa predišlo prípadným následným súdnym sporom

Lih bezne denaturovany neobsahuje nic extra jedovatyho. Denaturuje se bud smesi benzinu, petroleje a solventni nafty(v mnozstvi jednotek ml na l lihu), nebo dneska casteji bitrexem(desitky ppm). Otrava alkoholem nastane podstatne driv nez otrava jakoukoliv denaturacni prisadou, dlouhodobe to ovsem cloveku skodi.
Zvlastne denaturovane lihy(dalsich 16 povolenych zpusobu denaturace) nejsou v beznym prodeji.

To fungovalo trochu jinak. Cela ta finta fungovala tak, ze se lih denaturovanej bitrexem smichal s chlornanem sodnym. Vysledkem bylo, ze bitrex zoxidoval a prestal bejt nesnesitelne horkej. Pak nasledovala filtace(dle vyrobce peclivejsi ci mene pecliva, tak jako tak tam neco vzdycky zbylo), redeni, dochuceni a prodej.
Problem nastal, kdyz prave nekdo nahradil vstupni surovinu smesi do ostrikovacu z polska, kde zmenili recepturu z ciste ethanolovy na methanolovou. Kdyby zustali u beznyho denaturaku cesky provenience a nechteli maximalizovat zisky za kazdou cenu, tak to jede do dneska.

Ahoj, kupuji klasiku, do -30, tuto http://www.bmshop.eu/zimni-smes-do-ostrikovacu-1l- 30-c/. Sleduji předpověď, takže podle toho ředím či neředím. Letos to ředím na -20, zatím tak tak v pohodě (nižší teplota u nás nebyla, zatím). Já osobně se snažím nemíchat kapaliny. Sice smrdí velmi podobně, ale kdoví. Kdyby byla nouze, tak hold naředím i s jinou.

Pokud kupuji nějakou neznámou kapalinu, vezmu třeba menší množství a dám ji do mrazáku (mrazí nám na -18 °C, což je asi běžné). Pokud to nezmrzne, jsem spokojen. Bohužel některé kapaliny do -20 °C mi zmrzly v mrazáku.

Takže nejlepší je osobní zkušenost, ředit s rozumem (ať Ti to zbytečně nezamrzne kvůli pár ušetřeným korunám).

Ta tabulka je ale fyzikalne uplny nezmysel. Teplota na skle pri -20 bude -20, a je uplne fuk jak rychlo ides. Ked ides moc rychlo tak bude teplejsie lebo trenim vznika teplo a sklo sa zahrieva aj zvnutra. Ten clanok pisal fyzikalny analfabet.
Chladnejsie jak -20 tam nikdy nebude, to by v tom clanku vymysleli perpetum mobile chladnicku a za taky patent by dostali miliardy eur.

P.S. resp. analogicky pri -5 bude teplota na sklle -5 a nikdy nie nizsia. Ked to na skle namrza pri -5 tak preto lebo kvapalina je srot, a trebars sa z nej vyparila ta nemrznuca zlozka alebo co, a pre nic ine. Nizsia teplota sa tam nikde nevyskytuje.

Ale klidne bude nizsi. Proudenim vzduchu dochazi k nasycovani obtekajiciho vzduchu parou ty kapaliny - viz tlak sytych par. No a tim odparovanim mizi skupenske teplo, cimz se kapalinou pokryta vec ochlazuje pod teplotu okoli.
Nicmene - spolupusobici pricinou muze byt, ze se nemrznouci slozka odparuje jako prvni, cimz tam ma navic co namrzat.

Tak hej odparovanim sa moze odoberat energia (ten clanok ale pise o inej veci - pocitova teplota a to je v tomto vyzname nezmysel). Ale zmenit teplotu tej vody na to treba ine mnozstva energie na kazdy °C, neviem zhlavy o kolko ° by sa to takto znizilo, tipujem max o par °. Su na to nejake vypocty na webe?

Tezko. Odebrana energie se da spocitat z mnozstvi odpareny kapaliny(jejiz slozeni by se dalo nejak rozumne odhadnout), s casem to da chladici vykon, ale teplotu z toho dopocitat - to by zaviselo na tepelny vodivosti skla a teplote druhy strany, no asi by to clovek dal nejak dokupy, ale uplne jednoduchy to nebude a lecos bude muset clovek odhadnout.
Podle me, hlavne u lihovejch kapalin bude dulezity, ze nejdriv tim vyparovanim pujde pryc ten lih(byt i voda, furt je to azeotrop), cimz si voda v klidu zmrzne. Kapaliny na bazi vicesytnych alkoholu(asi ethylenglykol, i kdyz propylenglykol by byl taky OK a je podstatne mene toxicky) na tom budou lip.

Ten článek je dost hodně nepřesný. To, co je tam nazýváno efektivní teplota, se udává častěji jako pocitová teplota.
Jedná se o to, že pokud je při dané teplotě vítr, tak za jedno snadněji vzduch proniká oblečením a tím ochlazuje tělo snadněji než za bezvětří. Na nechráněných částech těla větrem dochází k odvodu tělem ohřátého vzduchu a náhradě studeným, zatímco za bezvětří se vrstvička ohřátého vzduchu drží částečně u těla. Ofukování větrem, tedy vzniká dojem, že je větší zima.
Pro neživé materiály platí, že pokud jsou teplejší, než vzduch, ochlazují se a platí pro ně stejný princip jako pro nechráněné části těla, je za větru teplo lépe odváděno. Pokud by hmota byla zaizolována částečně prodyšnou izolací, platí stejné jako pro tělo v oblečení.
Ale neživá hmota nemá pocity, proto pro ni neplatí "pocitová teplota".
Hmota se ve vzduchu, pokud se neuplatní další fyzikální vlivy (viz níže), nemůže o vzduch ochladit na nižší teplotu, než má vzduch. Proudění vzduchu může pouze ovlivnit rychlost, jakou se těleso ochladí na teplotu vzduchu. Nikoliv na teplotu nižší.
Proč tedy voda na skle zmrzne? A to třeba v případě, že je venku minus pět stupňů a směs v ostřikovači máme na minus deset?

To se právě uplatní ty další fyzikální vlivy. Mrazuvzdornost směsi je zajištěna převážně obsahem lihu. Jak známe, líh se odpařuje mnohem rychleji než voda. Odpařováním kapaliny je spotřebováváno skupenské teplo, proudění vzduchu odpařování urychluje. Tím kapalina na skle snižuje teplotu pod úroveň teploty vzduchu. (princip tepelného čerpadla). Tím, že se ale líh ze směsi odpařuje, zůstává ve směsi více vody a směs strácí mrazuvzdornost.
Tedy zjednodušeně, směs zrátou lihu ztrácí mrazuvzdornost a odpařením lihu se navíc sníží teplota (skupenské teplo). -- Okno zamrzne.
To je skutečný důvod proč okno zamrzne. Pokud by například ve směsi byl místo lihu použit glykol, k zamrznutí by nedošlo, ani za velkého proudění vzduchu.
Dokonce by při velkém proudění mohlo dojít k odpařování vody ze směsi a mrazuvzdornost by se zvyšovala.
Glykol však použít nelze pro jeho jedovatost (v malém množství se přidává, právě kvůli výše popsanému efektu, snižuje odpar lihu), navíc na skle se chová jako mastnota.
To je tak asi všecho, co vím o zamrzání nemrznoucí směsi na okně.
:-):-):puff::beer:

Kupis hocjaku do -20 nejakej normalnejsej znacky, nalejes to tam a neriesis. Ak byvas na horach tak v januari-februari radsej -30. Miesat sa to moze ale neni to odporucane.
V D maju aj koncentraty do -60 tie sa musia riedit aspon 1:1, neviem preco ale je to na tom napisane ze pouzivajte len riedene.

Ty koncentráty do -60 mají na začátku zimy i v Lidlu, taky to kupuji a ředím na -20 cca. Předpokládám, že ředění se doporučuje z toho důvodu, že alkohol a další pomocné látky jsou příliš agresivní a mohly by poškodit soustavu nebo třeba lak vozidla (když to stříká na střechu). Nicméně viděl bych tyto problémy spíše z dlouhodobého hlediska.