Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Voda v záhlaví vrt.studny

Ahoj mám vrt.studnu což je plastová roura ze země okolo ocelová roura a plastovou šachtu danou na beton.

asi tak 4 x do roka musím čerpadlem odsát vodu cca 30 cm vody ze šachty, myslím si že je to voda povrchová.

Mám to nějak řešit? poraďte jestli máte také tento problém.

Děkuji.

Povrchová voda se do šachty v žádném případě dostat nesmí a pokud ano, neměla být studna - vrt zkolaudována. Kouká vstupní límec nad okolní terén? Jestli ano, povrchová voda to nebude. Pak pravděpodobně nebudete mít těsnící manžety na prostupech. Řešit se to musí určitě. Nedej bože že přijde nějaký příval, z nějakého důvodu nebudete moci vodu která rychle nastoupala vyčerpat a máte kontaminovaný vrt.

No, nejen vrt, ale podzemní vodu v širokém okolí. Je třeba, aby opravdu kolem studny byl již zmiňovaný límec - skruž - který zabrání vniku povrchové vody. Pokud tam není, dá se na hodně dlouho zničit zdroj vody pro více lidí v okolí. Když tak si někde najdi podmínky pro vrty, tam bude napsáno, jak by měl být límec vysoký.

Plastové šachty se takto dělají. Límec na kterém je poklop ale musí několik centimetrů koukat nad zem právě aby se tam povrchová voda nemohla dostat.
Znovu se ptám, máte v šachtě osazené těsnící manžety? Tzn. na vstupu samotného vrtu do šachty a výstupu vodovodního potrubí z šachty ven.

To znamená, že rúra tesní v prípade, ak ti stojí dažďová voda okolo nej a nevsakuje sa. Sprav odtok samospádom, minitrativodík. Blbo ti to spravili, fušeri.

Nerieš, pokiaľ nemáš vrt hlboký cca 200bm, tak sa furt jedná o povrchovú vodu, aj keby ti voda presakovala do pôdy. Baktérie a dážďovky (žižaly) v živej, humusom obohatenej pôde, si poradia so všetkým, nemaj obavy.

-----

Osobne mám kopanú studňu osadenú metrovými skružami hlbokú iba 12bm po hladinu spodnej vody. Okolo vrchnej skruže osadenej utesneným betónovým deklom mám prístupový betón cca 80cm so spádom smerom od skruže s podzemnou šachtou hneď vedľa studne na čerpadlá, elektroniku, stykače, motorové ističe a tlakovú 100l expanzku, pritom po rozbore vody zistili absolútnu nezávadnosť (ako minerálka, bez baktérií, bez dusičňanov, fenolov, ťažkých kovovo), takže ju roky používam v rozvodoch r.d. napojenú samonasávaciu Sigmu 32 SVA3°, tiež ako vod pitnú a povrchovú. Vodu iba filtrujem na výtlačnom potrubí samočistiacim sitkom týmto xindlom:

https://www.ezv.sk/article/filter-mechanickych-nec istot-nano-hot-na-teplu-vodu

a pred ohrevné telesá ju upravujem fyzikálnym zmäkčovacom na potrubí

http://www.mojavoda.sk/elektromagneticke-zmakcovac e-ezv-d

trubky mám po tridsiatich rokoch vnútri úplne čisté, bez usadenín.