Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jawa 50- špatná jiskra

Čus draci, mam malej problem s mustangem. Přestal hazetc jiskru pod tlakem ve valci, nevím čím to muže být, kdyz vyndam svicku tak jiskru hazi a uvnitr ne. Benzin tam jde (svicka je mirne mokra)
Predstih a odtrh je delanej asi po 10té..
Svicky jsem zkousel 3.
Diky za rady

Dobrý den,odepsal jste,že celé zapalování je v pořádku.Může být proražená fajfka,jiskra skáče jak na svíčce,tak i někde jinde a je prostě mizerná na zapálení směsi.Počkejte na večer,zkuste našlápovat v úplnné tmě a koukejte co se kde děje,jak bude závada v proraženém kabelu,nebo fajfce,hned to uvidíte.Toto je běžný kutilský fígl bez měřáků i na autech.
Jinak by to šlo změřit přes vysokonapětový zdroj i třeba zapalovací cívku,podobně jsme proměřovali čerstvě navinuté motory v převíjárně než šly do laku a pece.Prostě kde je prúšvih to cvrliká,přeskakuje malá jiskřička.:-)

Zkoušet jiskru na svíčce mimo válec je tak na dvě věci. Nezjistíš vůbec nic krom toho, že při atmosférickém tlaku je zapalování schopné dodat jiskru dlouhou cca 1mm. Chceš-li něco zjistit, vyšroubuj vysokonapěťový kabel z fajfky a zkus jiskru proti kostře - je-li zapalování v pořádku musí přeskočit jiskra na vzdálenost nejméně 7 - 10mm. Pokud přeskočí hledej chybu jinde než v zapalování (tedy pokud máš v pořádku předstih). Pokud nepřeskočí je potřeba zkontrolovat kladívko, kondenzátor, cívku zapalování na magnetu (cívky jsou u starších typů 3 - cvětla, klakson a zapalování, u novějších dvě - světla + klakson a zapalování), vlastní zapalovací cívku a také vysokonapěťový kabel jestli není někde porušená izolace a jiskra neskáče na kostru jinde než by měla (škrtni si z toho výčtu vše co jsi spolehlivě zkontroloval). Pokud by bylo zapalování v pořádku a chyba by tedy byla jinde, motor by při pokusu nastartovat roztlačením aspoň sem tam škytl.

Pokud není jiskra delší než uvedených 7-10 mm jsou tyto možnosti:
1) vadný kabel - ten vyměnit i kdyby třeba jen preventivně
2) vadná zapalovací cívka - tu měnit preventivně by byl drahý špás, takže jedině zkusmo nahradit jinou a podle výsledku se zařídit - koupit novou nebo hledat dál
3) vadná cívka zapalování v magnetu - totéž co u zapalovací cívky
4) vadný kondenzátor - totéž jako vysokonapěťový kabel, nestojí majlant takže vyměnit preventivně.

A především zkontrolovat nastavení přerušovače - bod, ve kterém se rozepnou kontakty (předstih) a vzdálenost kontaktů při maximálním rozevření (odtrh). Příliš velká i příliš malá nastavená vzdálenost kontaktů způsobí malou energii jiskry i když pokaždé z jiného důvodu.
Zkontrolovat dotažení matek upevňujících vodiče jak na přerušovači tak na zapalovací cívce.

A zarovnat kontakty přerušovače, dřív se dal koupit pilníček na kontakty, to už asi dneska nikde nemají, ale stejně dobře lze použít plochý jehlový pilník. Šmirgl moc vhodný není, drobné úlomky karborunda se zadřou do povrchu kontaktu a zhoršují přechodový odpor, v krajním případě by mohly kontakty úplně odizolovat.

No a ještě mě napadá zkontrolovat primární okruh zapalování, jestli kabel od přerušovače k cívce někde neutíká na kostru. Některé zapalovací cívky také vyžadovaly, aby jejich hliníkové pouzdro bylo ukostřené.

Zapalování fichtla je tak jednoduché, že jiná závada (krom již uvedeného ustřiženého klínku - správně strojnicky pera - nepřipadá snad v úvahu).

Díky za odpověď a rady. Kondenzátor jsem měnil z funkčního stroje a taktéž zapalovací cívku v magnetu. Jinak kontakty na kladívkách jsem jemně zbrousil pilníčkem, ale fakt jemně.
Zkontroluji ještě jestli to někde není odizolovaný kabel. No a samozřejmě zkusím vyměnit indučku a vysokonapěťový kabel. :)

Tak snad se to už vyřešilo, píst se zdál na oko v pořádku i s kroužky. Po nějaké době mi to nedalo, tak jsem to znova překontroloval. Sundal jsem kroužky z pístu a co nevidím, u druhé drážky na kroužek je propálený zámek, tudíž to podfukuje a nemá kompresi. Díky za všechny rady. Zítra koupím nový píst a dám ještě vědět.
Ale chtěl jsem se ještě dotázat na označení válce a pístu.

válec-píst
A - A
B - A
C - B

někde jsem to četl a nevím jestli to je takto správně.