Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Náhrada odporu R4 - zdroj pračky Daewoo

Dobrý den,

rád bych Vás poprosil o radu ohledně volby rezistoru. Kolegovi z práce přestala jít pračka Daewoo DWD M1031. Jako příčinu jsem našel vypálený odpor R4 v oblasti zdroje, nespíše s hodnotou 10 Ohm (tolerance 5%). Doma jsem v železných zásobách našel odpor 20 Ohm (tol. 5%). Můžu ho tímto nahradit?

Na obrázku je v červeném rámečku vypálený odpor, ve žlutém rámečku je výkonový obvod impulzního zdroje, který lidem se stejnou závadou také často odchází. Mám i ten pro jistotu vyměnit?

Předem děkuji.

[http://kutilska.poradna.net/file/view/4312-zdroj-j pg]

Díky chlapi, našel jsem otázku na stejný problém na zahraničních forech. Jeden vyměnil odpor za 22 Ohm a prý mu to šlape. Jiní měli zase v čudu i ten výkonový šváb (switch) LNK364 (žlutý rámeček). Naštěstí Yardo mám dva 20 Ohm, tak je kdyžtak zaopojím paralelně a nechám tak! Bude to i lepší a součástky nebudou tak brutálně tepelně namáhány. No jo..ale teď si vzpomínám, že ty odpory 20 Ohm mají na jedné straně příliš krátké nožičky, tak to bude trochu komplikované pájení. :-)

Pravda, nic na tom není. :-) Ale stejně budu muset měnit i ten výkonový IO, takž objednám rovnou nový odpor správné hodnoty. Jediný problém je v tom, že oni použili pojistkový rezistor 2W a ten není nikde v ČR k sehnání. Chtěl bych tedy do serie zařadit klasickou pojistku. Počítám správně, že by měla mít hodnotu: 2/230 = 0,009A, takže nejbližší vyšší hodnota 0,01A? Takovou ale nikde na netu nelze najít. Šlo by použít tuto? Díky!

Ale notak : http://www.tme.eu/cz/details/3w-10r/metalizovane-r ezistory-tht-3w/royal-ohm/mor03sj0100a19/ Když není 2W, použiju 3W, alespoň to trochu déle vydrží. Bohužel jich musíš vzít 10ks, na druhou stranu budeš mít ještě i pro známý.
Dokonce tam mají i ten LNK : http://www.tme.eu/cz/details/lnk304pn/stabilizator -napeti-obvody-dc-dc/power-integrations/ Ovšem vem raději LNK306 (v tý diskuzi to taky někdo psal), má větší dovolený pracovní proud, takže vydrží déle.
Poštovné z TME je 40,-Kč, pokud platíš předem a pokud mají položky skladem, do Vánoc ti to doručí.

PS. Na pojistku se vyser, ochrana polovodičů (toho integráče) se nedělá pojistkama - vždy první shoří polovodič a pak možná pojistka, navíc pokud použiješ takto "jemnou" pojistku, tak ti jí nejspíše budou vypalovat nabíjecí špičky na kondíkách (jen teorie - přesně nevím, kam je ten rezistor zapojen, ale většinou se dává do série mezi usměrňovač a filtrační kapacitu)

Díky antibaldo! Ale jooo, o TME vím, ale právě, že se mi nechtělo kupovat 10ks. Nechápu, proč je neprodávají po jednom. A můžu, prosím Tě, nahradit LNK 364 za ten 306? Pak ale budou rozdílné i součástky kolem ne? Např. zmíněný odpor už nebude 10 Ohm, ale 20 Ohm a tlumivka 470uH? Teď je tam 330uH. Díky!

LNK304 můžeš bez obav nahradit LNK306. Vnitřní i okolní zapojení je totožné, jediná věc ve které se ty dva integráče liší je maximální dovolený pracovní proud tj. ten LNK306 by měl vydržet více proudu (jednoduše řečeno). Žádný hodnoty ostatních součástek neměň.
TME prodává po více kusech, protože je to velkoobchod prodávající i běžným smrtelníkům a velkoobchod se nebude zabývat jedním odporem ...

Tak oprava úspěšně provedena, jen to jede, ale neseje to! :-D
V momentě, kdy má pračka začít topit, se vypne a po chvíli naskočí na začátek programu před startem. U programu bez ohřevu to neudělá. Takže znova rozborka a kontrola topného tělesa nebo relé, co ho spouští. :-/