Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak se měří délka a rozvor auta?

Na první pohled možná hloupá otázka ale mate mě (nejen) tenhle nákres.
[4301-skoda-rapid-rozmery-jpg]
Když si porovnáte délky v pixelech s udávanými hodnotami, tak to absolutně nevychází.
Rozvor = 362 px
Délka = 590 px

2602 mm / 362 px = cca 7,188 mm/px
4483 mm / 590 px = cca 7,598 mm/px

Pokud budeme brát, že délka je správně, tak rozvor je cca o 20 px (cca 130 mm) větší než by měl být.

Může mě někdo vyvést z omylu?

Že odměřovat rozměry z výkresu (ani výrobního) nelze v žádném případě bylo (skoro) to první co nás v předmětu Technické kreslení na strojárně učili. V katalogu rozhodně nejsou výrobní výkresy, ale malby (nebo kresby? - nejsem výtvarník) výtvarníka. Ten kouká spíš na to, aby obrázek zapůsobil především na potenciálního kupce než na přesné měřítko. Prostě katalog je formou reklamy a ta má za úkol potenciálního kupce hlavně ožulit jak je to jde.

A o čem to svědčí? Leda o tom, že výtvarník si upravil obrázek trochu podle svého. Kolik procent je ten rozdíl jsi počítal? No ale pokud ti to vadí, tak Škodovku opravdu, ale opravdu nemusíš kupovat. A pokud už ji máš, tak tě zklamu - na reklamaci auta ani katalogu to rozhodně nebude ;-):-).

Tak jsem to zkusil přeměřit na fotkách z boku (tedy žádná fantazie grafika) a odpovídá to poměrově nákresu.
Takže přicházejí do úvahy tři možnosti:
- Škodovka uvádí menší než skutečný rozvor (cca o 130 mm)
- Škodovka uvádí větší než skutečnou délku (cca o 240 mm)
- délka či rozvor znamená něco jiného, než bych očekával - a proto se ptám, jak se to přesně měří

Tak jsem pro zajímavost ten obrázek vložil do CADu, délku jsem upravil na skutečnou velikost a změřil jsem rozvor. A ta kóta skutečně nesedí. Myslel jsem si, že tyhle obrázky pocházejí jako vizualizace z nějakého CADu a rozměry by měly sedět. Tak to asi z CADu nevychází a když to kreslí malíř, tak ty rozměry na obrázku trochu ujedou.
[http://kutilska.poradna.net/file/view/4306-rapid-j  pg]