Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Obezdění krbové vložky.

Ahoj chystám se stavbu krbu.
Krbovou vložku již mám koupenou a řeším čím jí obestavět.
Našel jsem Tento návod a dost mě zaujal.
Líbilo by se mi to z klasických červených pálených cihel.
Je zapotřebí mezi vložku a cihlovou obestavbu dát kalciumsilikátové desky?
Děkuji za informace.

Aha,no, v podstatě právě nevím čemu by měly sloužit protože červená plná pálená poctivá cihla je velice odolná v podstatě skoro jako šamotka, čili žár jí rozhodně vadit nebude, také dobře izoluje a akumuluje, pokud bude ještě mezi cihlou a vložkou vzduchová mezera (kvůli rozdílným dilatacím materiálů)a taktéž se dá tato mezera užít ke "konvekčnímu" šíření tepla pak právě nevím k čemu ta deska....Z červených pálených se dá totiž postavit krb i bez vložky (mám venkovní a cihly vpohodě a to jsou navíc vystaveny i nepřízni počasí)

Proč by jste tam dával izolační desky ? To je klasický návod a není potřeba tam dávat izolace. Teplo z vložky se předává do cihel a ty pak dlouho hřejí. Je tam samozřejmě duležitá ta mezera mezi vložkou a cihelným akumulantem.

A kachlová kamna taky praskají ? :) . Vždyt právě proto je tam ta mezera, aby ta vložka mohla pracovat. Jinak klasické zděné komíny mají vevnitř podstatně vyšší teploty a drží. Mám sálavá kamna cca 20cm obezděné plnými cihlami v rohu a nic nepraská.

Možná myslel že to bude praskat ve spárách mezi těmi cihlami, pokud tam bude ta větraná mezera mezi cihlou a vložkou tak bych se toho nebál, vzduch je také izolace...Vezměte si, že dříve se stavěly pece z cihel, topilo se přímo v tom a problém nebyl.. .a když v návodu tuto desku neuvádí proč tomu nevěřit

Ta vložka jsou v podstatě "kamna", já mám kamna sálavá postavená přímo u cihlové zdi plné červené pálené cihly a ty kamna do té zdi "perou léta" zeď je úplně "horká" a v pohodě, jediné co jsem udělal obložil to za kamny dlaždicemi protože cihlám a zdi to sice nevadilo ale omítka "fajnová" praskala (vlásečnice, vlivem dilatace)

Mezi vložkou a cihlovou obestavbou má být vzduchová mezera (min 10cm dle vložky), jinak nic.
Kalciumsilikátové desky se používají nad obestavbu, mezi obestavbu a strop, od krbové římsy nahoru. Jsou lehké a snadno lze do nich vyříznout otvory pro mřížky výdechů.

Blahopřeji k výběru návodu pro obestavbu krbové vložky! Podle téhož návodu, doplněného o poznatky z dalších zdrojů jsem svépomocně, cca před 10 lety amatérsky na chalupě v podhůří Šumavy postavil krb viz. přílohy.Vše funguje bezvadně k naprosté spokojenosti.Vrchní část cihlové obestavby je nahozena, nabílena vápnem strop je z heblu, směrem do vložky zaizolován vatou, oddělen plechem, zvenčí nahozen.Tak je zajištěno oddělení krbu od hořlavého stropu v místnosti. V přední části horní obestavby jsem ponechal otvor zakrytý ozdobným /tepaným/ měděným plechem. Je tak zajištěn přístup ke kouřovodu, plech také krásně sálá teplo.Protože je použita vložka bez horního dýmníku, s rovným stropen, je možné vložku i kouřovod kdykoli vyjmout z obestavby, bez nutnosti bourání zdiva. Při stavbě byla zděna současně i zadní stěna, v prostoru za vložkou jsem do ní použil akumulační cihly z vyřazených elektrických akumulačních kamen. Ty akumulují teplo, a ještě ráno krásně hřejí.Aby nic nepraskalo, jak mají kolegové rádci obavy, je třeba na zdění použít vápenocementovou maltu, více vápennou než cementovou, spáry nespárovat tvrdou spárovací maltou, ale zatřít přímo zdící maltou. U všech zazděných kovových částí, zde překladů, zajistit možnost dilatace. Pohledové části jsou zděny z lepších /lícových/ cihel, na horní nahozenou část byly použity staré, kvalitní, ještě ručně dělané, očištěné cihly vybourané při rekonstrukci chalupy.

Vypadá do dobře. Ten dřevěný strop tam zůstane? V tom případě nebude pravděpodobně dodržena bezpečná vzdálenost zaústění kouřovodu od spalného stropu. Nad tepelně izolovaným stropem obezdění vložky by měla být dostatečná mezera, nebo při vyzdění obestavby až ke stropu má být v horní části tepelně izolovaný a odvětraný prostor. V případě celodřevěného stropu by to mělo být asi takhle: http://vytapeni.tzb-info.cz/kominy-a-kourovody/121 26-zasady-konstrukce-kominu-v-drevostavbe Nebo podle přiloženého obrázku. To znamená, že asi budete muset zkrátit kouřovod a snížit zaústění do komína.

Ano, p. Petře M., s tím naprosto souhlasím! Podle poznatku z cca desetiletého provozu to vřele doporučuji. Sám jsem to vyřešil tak, že v přední části horní obestavby jsem ponechal otvor zakrytý ozdobným /tepaným/ měděným plechem. Je tak zajištěn snadný přístup ke kouřovodu, plech také krásně sálá teplo. Současně se pohledově vylepší velká plocha přední části obestavby. Viz obrázky v mém předchozím příspěvku z 15.11.2016. Při eventuelním poškození vložky a při vhodném konstrukčním řešení obestavby lze pak vložku zcela vyjmout z obestavby bez bourání. Vím o případu kdy při "přetopení" vložky nesprávnou obsluhou litina praskla. Při výměně pak musel asistovat zedník.

Vitovec-
Stalo se ,a nebylo to jedenkrát, že si lidi nechali zrealizovat obestavbu přičemž na ten kouřovod se jaksi "zapomnělo" majitelé pak řešili dilema jak se ke kouřovodu dostat aby ho protáhli..., zrealizovat přístup lze jakkoliv (otvor z boku čela, odnímatelná část obestavby apod.) hlavně ale aby byl...
Možnost výměny vložky bez bourání jak zmiňujete je rovněž velice moudrá, neboť k poškození nemusí dojít jen vlivem špatné obsluhy, skrytá vada materiálu není nic neobvyklého může se projevit vlivem dilatace až třeba po letech.........

Zdravím, ještě jedna malá připomínka. Doporučuji zvážit, zda bude dobré a žádoucí silně vyhřívat tu zeď a komín za vložkou. Bude to akumulované teplo využito? Jinak je možné na tu stěnu dát ty kalciumsilikátové nebo jiné izolační desky, jak je to nakresleno na těch řezech obestavby - viz obrázek a odkaz v předch. příspěvku.