Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Obezdění krbové vložky.

Ahoj chystám se stavbu krbu.
Krbovou vložku již mám koupenou a řeším čím jí obestavět.
Našel jsem Tento návod a dost mě zaujal.
Líbilo by se mi to z klasických červených pálených cihel.
Je zapotřebí mezi vložku a cihlovou obestavbu dát kalciumsilikátové desky?
Děkuji za informace.

Blahopřeji k výběru návodu pro obestavbu krbové vložky! Podle téhož návodu, doplněného o poznatky z dalších zdrojů jsem svépomocně, cca před 10 lety amatérsky na chalupě v podhůří Šumavy postavil krb viz. přílohy.Vše funguje bezvadně k naprosté spokojenosti.Vrchní část cihlové obestavby je nahozena, nabílena vápnem strop je z heblu, směrem do vložky zaizolován vatou, oddělen plechem, zvenčí nahozen.Tak je zajištěno oddělení krbu od hořlavého stropu v místnosti. V přední části horní obestavby jsem ponechal otvor zakrytý ozdobným /tepaným/ měděným plechem. Je tak zajištěn přístup ke kouřovodu, plech také krásně sálá teplo.Protože je použita vložka bez horního dýmníku, s rovným stropen, je možné vložku i kouřovod kdykoli vyjmout z obestavby, bez nutnosti bourání zdiva. Při stavbě byla zděna současně i zadní stěna, v prostoru za vložkou jsem do ní použil akumulační cihly z vyřazených elektrických akumulačních kamen. Ty akumulují teplo, a ještě ráno krásně hřejí.Aby nic nepraskalo, jak mají kolegové rádci obavy, je třeba na zdění použít vápenocementovou maltu, více vápennou než cementovou, spáry nespárovat tvrdou spárovací maltou, ale zatřít přímo zdící maltou. U všech zazděných kovových částí, zde překladů, zajistit možnost dilatace. Pohledové části jsou zděny z lepších /lícových/ cihel, na horní nahozenou část byly použity staré, kvalitní, ještě ručně dělané, očištěné cihly vybourané při rekonstrukci chalupy.

Vypadá do dobře. Ten dřevěný strop tam zůstane? V tom případě nebude pravděpodobně dodržena bezpečná vzdálenost zaústění kouřovodu od spalného stropu. Nad tepelně izolovaným stropem obezdění vložky by měla být dostatečná mezera, nebo při vyzdění obestavby až ke stropu má být v horní části tepelně izolovaný a odvětraný prostor. V případě celodřevěného stropu by to mělo být asi takhle: http://vytapeni.tzb-info.cz/kominy-a-kourovody/121 26-zasady-konstrukce-kominu-v-drevostavbe Nebo podle přiloženého obrázku. To znamená, že asi budete muset zkrátit kouřovod a snížit zaústění do komína.

Zdravím, ještě jedna malá připomínka. Doporučuji zvážit, zda bude dobré a žádoucí silně vyhřívat tu zeď a komín za vložkou. Bude to akumulované teplo využito? Jinak je možné na tu stěnu dát ty kalciumsilikátové nebo jiné izolační desky, jak je to nakresleno na těch řezech obestavby - viz obrázek a odkaz v předch. příspěvku.