Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Kožené pracovní boty. Péče.

Tento dotaz je již na poradně život. Jsem si toho vědom. Zde na kutilské poradně je ale trochu jiná komunita lidí které poradna "život" nemusí zajímat. Tudiž chci znát i názory jejich. Budu rád když to budou administrátoři či modi respektovat. :-)

Zdravím,
koupil jsem si Pracovní boty z kůže

Druhým dnem je používám jako pracovní. Běžný styk s prachem, vodou, blátem, popřípadě třeba vápnem. A hodlám je dále používat jako pracovní.
Mám dotazy.

Jak o ně pečovat ?
Čemu se mám vyvarovat při péči a používání bot ?
Mám se na něco zaměřit při péči o tyto boty ?

Rád se vzdělám a rád uslyším váš názor na péči o boty z kůže i jako pracovní a né jen módní a popřípadě zkušenosti či tipy. Nejlépe ověřené kdy máte i starší kožené boty a máte důkaz (netřeba ukazovat) že ta péče opravdu funguje.
Děkuji.
:-)
A ano koukám i na internet, ale chci znát i názor/zkušenosti komunity zde

A jak vypadají pracovní ? Nemyslím ty velkoprodukční které nafasuješ někde v závodě s kovovou špičkou která mimochodem není vhodná a může být spíše ke škodě než k užitku.

Není to úmyslné. Dělám s cementem třeba dvakrát do týdne. Takže se na ně sypne někdy nebo ukápne.
Jsou označené jako pracovní. Mají dobrou podrážku. Voděodolné. Apod. A ke všemu jsou pohodlné.

Civilní boty mám jiné. A budu si kupovat ještě jedny podobné, ale ty už budou do civilu.

Namazat čím prosím ? :-)

Na kůži už léta jen mazání Effax s lanolinem a včelím voskem - mazal jsem s ním léta jak koňský cajky, tak veškerou koženou obuv (tj. kanady i polobotky), tak křiváka a další kožené bundy. Ke koupi v obchodech s koňmi a/nebo příslušenstvím k nim.

Pro představu - britské kanady, které jsem povýšil na ryze pracovní, začaly po sedmi letech po posledním namazání pomalu ztrácet nepromokavost. Za tu dobu prošly nepočítané potoků - někdy až po poslední dírky, couraly ve sněhu, maltě, betonu, prachu, blátu, hovnech a kdoví čem ještě. Kdyby nezačaly povolovat v šití, asi už bych je namazal znova...

Njn pracovní jsou i žabky když v nich dělám na baráku že. Jenže lidé s požadavky na různé vlastnosti bohužel spokojeni nebudou... Třeba když zjistím že jestli je budu aktivně nosit do práce tak se s nimi do roku můžu rozloučit.

Rád bych aby mi vydrželi i když mi nedělá problém si koupit nové boty. Ale jednoduše se mi nechce kupovat boty třeba co rok.

Vidím to tak že se vrhnu po víkendovém průzkumu po kvalitní obuvi kde budu mít téměř jistotu že vydrží.
To je tak když člověk spíše kouká po vzhledu a důvěřuje kde jakému nápisu než aby si něco sám pořádně zjistil. Za blbost se platí.

Edit. Ano pracovní. Ale né do mého oboru. Tohle je spíše dle mého někam do dílny než na stavbu. (ale pohodlné a teplé jsou / dokonce zatím voděodolné :-D )

No udivuje mě váš dotaz.Pokud jste kupoval v Kanisu tak vám určitě nabídly i vojenské leštidlo na boty.Pokud jste ho nekoupil tak tam zajděte a kupte.Boty po užívání očistit od prachu a bláta nechat vyschnout a tak zvaně nakrémovat tím leštidlem.To leštidlo je normální krém na boty kožené který se používá minimálně 80 let,a je to ověřený produkt na kožené boty.Krémy jsou v dostupných zabarveních tak že není problém.Po mých zkušenostech doporučuji při očistě a eventuálním vysoušení bot použít do bot napínáky které zabraňují jejich nevhodnou deformaci.Asi tak.

praktický čístá vazelína

No, já nevím:

Indulona ale obsahuje poživatelnou část, upozorňuje Víťazoslav Chrenko, historik, který se věnoval historii podniku Slovakofarma Hlohovec: „Samozřejmě že to smrdí a není to moc poživatelné, ale je to na bázi vepřové masti.“

Ještě k té Induloně.Jako krém na ruce vynikající.Je zde určitě řeč o modré.Ale jako konzervant na boty nevhodné.Indulona je emulgen a emulgen obsahuje vodu čili ji na sebe váže.Takže do mokra si s Indulonou nepomůžete.Je to taková trampská legenda.Mazali si to trempíci na chleba když nebylo máslo a zároveň si s tím mázli i ty boty.

Indulona má spíše sloužit k výživě kůže a k její zjemnění pokud se nepletu. Zatímco třeba impregnace nebo oleje/ vosky mají vodu odpudit.
Indulonu třeba nechat zaschnout a až potom natřít něčím co vodu odpuzuje.
Kuže jinak vodu odpuzuje sama o sobě celkem takže jsem se osobně nějak nebál indulonu použít a na to ještě hodit trochu odpudivého materiálu. No a s tímhle jít ven do deště.