Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak se zbavit matky

Prosím o radu - jak odstranit zničenou matku? Je už úplně na konci závitu, ale dál s ní prostě nejde hnout, protože už se v kleštích protáčí. Kolem ní jsou na každé straně cca 3 cm místa, takže hodně obtížně dostupná.
Předem díky za odpovědi :)

Pokud jde vrátit pár závitů zpátky, tak očistit konec závitu drátěným kartáčem, namazat (pokud jde o čistý rez, překvapivě pomáhá i voda), a znovu zkusit vytočit. Pokud nejde zpátky, tak nahřát matku autogenem nebo plynovým hořákem, do závitu kápnout olej nebo WD spray nebo petrolej a zkusit povolit. Ztuhlá matka na konci závitu je neklamnou známkou, že se do závitu při povolování zadřely všechny nečistoty, barva,rez apod. Proto se má vždycky dokud to jde kousek vrátit a závit průběžně čistit.