Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vzniká při kvašení zelí vlhkost?

Zdravím všechny. Sousedka nakládá zelí, má ho ve sklepě a otevírá ventilačky. Bydlím v přízemí, hned nad jejím sklepem, a i když máme dům zateplený, tak mi to byt ochlazuje. Domluvit se s ní nedá, nemá to prý kam dát. Když zavřu ventilačky, je v chodbě nepříjemný zápach z toho zelí. Říká, že ve sklepě je vlhkost, že ventilačky musí být otevřeny stále, jinak by vznikala plíseň. Já si myslím, že je to z toho zelí... Mohu se proti tomu bránit? Přece nebudu doplácet na její zelí, ventily mám na 4 - 5 a mám v bytě chladno. Děkuji....

Pokud máte momentálně termostatické baterie na skoro max. co budete dělat v zimě?

Byt v přízemí je docela špatná volba.V jednom jsem půl roku bydlel, v Praze Holešovicích.Pod bytem vlhký a studený sklep.Mohl sem topit jako ďas a v bytě stále nízká pocitová teplota a vlhko.
Ten jeden, dva soudky se zejím určitě nezvlhčují váš byt.Ano, možná trochu páchnou, jako každá kvasící potravina, ale vlhkost v bytě nezvednou.

Před pár měsíci jsem byl řešit v jednom bytě nefunkční boiler.....byt očividně proveden v bývalém suterénu.......v bytě dusno, vlhkost tak 90 %, zdi mokré, všude plísně.V bytě studentský pár, který platil za tento deštný prales 18 tisíc měsíčně.Podle termostatu je v bytě teplo, pocitově nikoli.

Tohle je klasický případ ojebu v domovním společenství, kdy jeden myslí pro své blaho a zbytek se má podřídit. Máš cestu přes správce budovy, předsedu toho vašeho spolku, cokoliv sjednat autorativně nápravu (dostat to do stanov, domovního řádu...)nebo si to vyřídit s ní napřímo po svým nebo kombinace obojího. Klidně bych si řekl o díl zelí, jestli stojí teda za to ho pozřít. :-) Sousedka má ráda vychlazené kvalitní domácí zelí a bojí se ti říct pravdu, zatáhnou to všechny vaše peněženky a tvoje o trochu víc.

Z jednoho zelňáku těžko udělá větší vlhkost ve sklepě, ale zasmrdí prostor velmi důsledně v době fermentace a ta není tak dlouhá max. 3 týdny, když člověk ví jak to má udělat. Fermentace zelí probíhá při pokojové teplotě, po fermentaci se dává zelňák do chladnějšího prostředí.

Kvašením logicky nemůže vznikat vlhkost. Naopak: Vlhkost je jednou z podmínek vzniku kvasného procesu.
Vy řešíte vlhkost, zápach, teplotu, nebo peněženku? :i:
Vlhkost: zjistěte jak vlhkost vzniká - kondenzací... zateplit, vzlínáním ... zaizolovat --- po té odvětrávat
Zápach : odvětrávat, odstranit zdroj - u kvašení zelí se vyvíjí plyn jen v určité fázi "zrání". Jakmile je kvašení ukončeno, plyn se přestane uvolňovat.
Teplota: Teplota je technický údaj, "teplo,chladno" je pocit. Doporučuji změřit vzdušnou vlhkost venku, u Vás doma a třeba na chodbě domu ... a porovnejte, jak vlhkost ovlivňuje váš pocit tepla. Možná pomůže Váš byt správně větrat - tedy krátce a účinně tak, aby nevychladly ohřáté povrchy a předměty v bytě. Aby se pouze vypustil teplý vzduch, který odpařil a pohltil vlhkost v bytě a do bytu se dostal sušší vzduch z venku.
Peněženka: Tepelně zaizolujte byt - podlahou počínaje, protože je to největší ochlazovaná plocha vašeho bytu.