Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Muzu jezdit bez praveho zpetneho zrcatka?

Zdravim,

dokazali by jste mi prosim poradit. Prave jsem zjistil, ze mi nekdo zvalchoval prave zrcatko na aute. Konstrukce je cela urazena, jedna cast drzaku je zlomena, visi tam jenom na kabelu a smutne se houpe. Sklo je pryc ani jsem ho nenasel a predni cast (ta co je v barve karoserie), rozdrcena, nasel sem jenom strepy. Ja samozrejme zitra volam do servisu a hned to resim, ale v pripade, ze by to neslo udelat v dohledne dobe...je auto v tomto stavu zpusobile k jizde? Ja ho tento tyden extremne nutne potrebuju (cesty pres republiku po dalnici). Tak pokud by v servisu nemeli nahradni dil, nebo byl nejaky jiny problem...muzu s tim ted jezdit nebo je to o papiry?

Dekuju

Asi hlavně proto, že Š120 byla HOMOLOGOVÁNA s pouze levým vnějším a středovým vnitřním zrcátkem (tehdejší předpisy a velká zadní okna...).
Pravé vnější zrcátko je předepsáno u aut, kde průhled vozidlem od středového vnitřního zrcátka (např. vlivem zadních hlavových opěrek, vysokého prahu zadního okna, nebo jeho zatemnění...) neumožňuje dostatečný výhled z vozidla dozadu a do boků.
Rozhodující je tedy především soulad s povolovacími podmínkami konkrétního typu vozidla, ne pouze okamžitý technický stav posuzovaného kusu.

Je to jednoduché. Vozidlo musí mít některé prvky jako RZ, mlhovku, zpětná zrcátka na každé straně vozu a další. Pokud vozidlo nemá zpětné zrcátko, je nezpůsobilé provozu a nesmí být užíváno na pozemních komunikací. Obávám se, že při řízení takového vozidla Vám může být i odebrán řidičák.

Myslím, že na řidičák to není - to je trochu krkolomný výklad "nezpůsobilého vozidla" - to se spíš asi myslí propadlá STK+ hrubá technická závada.
Já to vidím na "akční" pokutu v případě pitomce v mundůru, nebo na napomenutí u "normálního" policajta, který už splnil povinnou denní vybírací kvótu na smysluplných "pomáhacích opatřeních" :-/

Podla mňa vodičský preukaz a technický preukaz sú dve velmi rozdielne veci.
Nemať v poriadku tech, stav vozidla nemá nič spoločné s vodičským preukazom.Takže ak vodič urobí priestupok týka sa to vodičského preukazu a ak na vozidle nieje podla vyhlášky niečo v poriadku tak sa to týka tech.preukazu.No a v tom prípade mu môže byť tech. preukaz zadržaný do doby pokial si nedá vozidlo do poriadku.
Viete, zadržať vodičský preukaz len preto že má závadu na tech,stave vozidla je podla mňa asi taká hlúposť ako veriť že merkelová od nového roku zmení názor na prisťahovalcov a pošle všetkých odkial prišli.
Vodič nemôže byť potrestaný odňatím vodičského preukazu preto že nemal v poriadku tech.stav auta.
Príklad:
Som vodič z povolania , na služobnom aute mi odrazí na parkovisku niekto zrkadlo idem späť na firmu ,zastavia ma policajti zoberú vodičský ,dojdem na firmu a so šoferovaním som skončil.Doma moje auto mi bude stáť dovtedy pokial sa firma nerozhodne na svojom aute dať zrkadlo opraviť.
Alebo si niekto myslí že existujú dva vodičáky jeden profesionálny pre firmu a druhý môj vlastný?
Neviem aký je výklad zákona ale chcem len poukázať na absolútnu nelogickosť v prípade odňatia vodičáku .Ale názory môžu byť rôzne.

"... řídič smí použít k jízdě na pozemní komunikaci jen takové vozidlo, které splňuje podmínky k provozu na takové komunikaci"... tedy pokud použije nezpůsobilé, porušil předpisy řidič - který byl v autoškole vzdělán, vycvičen a přezkoušen, že to všechno ví ... a proto porušil předpisy vědomně :-/
A pokud porušil předpisy HRUBÝM ZPŮSOBEM (nemá platnou technickou a vozidlo má současně i vážnou závadu, které jsou vyjmenovány), přijde na místě o řidičák a je mu na místě písemně zakázána další jízda. Pokud má jen lehkou závadu (chybí zrcátko a jsou odstraněny ostré hrany), zaplatí pokutu za přestupek, je mu doporučeno závadu odstranit a do té doby nepokračovat ... a je ponechán svému osudu - je na něm, zda podstoupí riziko další pokuty.

Fade, asi dáváte příklad z neznalosti.

Určitě máte pravdu, že: "Podla mňa vodičský preukaz a technický preukaz sú dve velmi rozdielne veci.", ale to určitě nikdo nezpochybňuje.
Taky se zde píše správně, že Vám za chybějící zrcátku nezadrží řidičské oprávnění.
Ale zkuste jet jako profesionál s pneumatikou, které nemá žádný vzorek, rozbité, či chybějící čelní sklo, a některé další.
Zde řidič bude potrestán sankcí ve správním řízení, vozidlu bude zadrženo osvědčení. Nic ale nebrání jinému řidiči, ještě týž den dát vozidlo do pořádku, zajet s ním na STK, tam mu vyhotoví doklad o technické kontrole a s tím bude jezdit několik dní místo osvědčení o techničáku.
Páč policie nestihne v tomto případě předat ihned (dppoledne) techničák na evidenci vozidel.

http://zpravy.idnes.cz/trinact-zavad-na-odebrani-m aleho-technicaku-fe1-/domaci.aspx?c=A160518_102914 _domaci_cen

Pán Milan,nie z neznalosti ale viacmenej z logiky.Preto som uviedol príklad ako by sa to mohlo skutočne stať, a uviedol som aj, zákonne alebo vyhláškou to môže byť inak.Nič som netvrdil.
A už vôbec nie že niekto na aute ktoré je naozaj v zlom stave bude napriek tomu jazdiť niekolko dní.Darmo tu budeme polemizovať všetko závisí (ako to tu už niekto napísal)na policajtovi.Ak sa rozhodne že vám za odtrhnuté zrkadlo vezme vodičák nič s tým nenarobíte.Môžete sa potom sťažovať písomnou formou.A preto znovu opakujem že je to nelogické a nespravodlivé.

Ale zle som sa vyjadril a miesto slova "nemôže byť potrestaný" som myslel "nemal by byť potrestaný".
Takže v konečnom dôsledku to mení význam môjho vstupu.

S pozdravom

To nieje polemika ,ale rozdielnosť názorov.Ak si od vas vyžiada vodičský preukaz tak mu ho dáte a hotovo.Ak nie máte ešte väčší problém.Čo nastane potom ,spísanie zápisu,vaše vyjadrenie,správne riadenie - to ma nezaujíma.Ja nehovorím o postupnosti ďalších krokov.Hovorim že to policajt môže urobiť a vy potom keď sa to bude prejednávať tak vás to bude stáť čas,nervy,peniaze.Aj keby ste to nakoniec vyhrali.Bude to stáť za to?Už to konečne pochopte.
Končím.

Já bych v současném provozu bez pravého zpětného zrcátka akorát opatrně dojel domů a staral se, abych měl nové než zase někam pojedu. Například na dálnici, kde musím sledovat provoz za sebou když se třeba po předjetí vracím do pravého pruhu si jízdu bez pravého zpětného zrcátka nedovedu představit. Případné pokuty nebo jiné sankce od pomahačů a chráničů bych v tomto případě považoval za to nejmenší co by se mi mohlo přihodit.

Zdravim vsechny,

dekuju za plodnou diskuzi, vidim, ze tema zaujalo. Ja sam sem omezil jezdeni vozem na minimum, douru po zrcatku zalepil stribrnou lepici paskou at tam nezatece. Pochopitelne celou dobu, nez jsem dostal nove hodne prselo. Nakonec jedinne dve vetsi cesty byly do servisu a zpet...coz je teda pres cele mesto (Brno). Jizda bez praveho zrcatka je znacne nekomfortni, ale pri zvysene opatrnosti, mozna. Samozrejme si musite odpustit predjizdeci manevry, ale ty s mym vozem stejne nejsou prilis caste.
Ted uz je zrcatko vymeneno za nove. V dobe kdy bylo urazene tak me nikdo nestavel, nikdo si toho nevsiml, takze jak na toto realne reagujou uredni osoby jsem se (nastesti) nedozvedel.

Kazdopadne jeste jednou diky za vase postrehy :)