Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rekonstrukce chlívů

Zdravím,

rozhodl jsem se z 5ti chlívů udělat jednu až dvě "normální" technické místnosti. Problém trochu je, že se jedná o smíšené zdivo (kámen, cihla) a stěny jsou (po shození klenby (v každém chlívu navíc byla úplně jiná)) dosti nerovné (celkový pohled viz obr A). Takže přemýšlím jak se s tím co nejlépe vypořádat. Dostal jsem několik rad:

1/ dozdít nerovnosti cihlou (případně na to pak dát polyš)
2/ udělat bednění a vylít to betonem (viz obr B)
3/ nechat to tak a ředstavit před to cca desítku stěnu z ytongu

Mě osobně se nejvíc líbí varianta s vylitím betonem (aspoň by se ty šutry lepený blátem zpevnily.

Je něco z toho úplně zcestné, případně jakou variantu byste mi doporučili?

A ještě dotaz - dělat prvně betonovou podlahu (plovoucí / neplovoucí?) nebo prvně ty stěny případně strop?

Díky

Dobrý den
Dozdil bych to cihlou + případné nerovnosti srovnal "hrubou omítkou" tam kde vznikne potřeba překlenout omítkou věší nerovnosti lze nahazovat po etapách a také do hrubé užít "kvantle"(kousky cihel a pod.). Polystyrenu zevnitř bych se "zdržel" bude-li pak něco třeba chytit do zdi ať není problém,(bude-li se vytápět i rosný bod. zdivo velkých akumulačních hmot je možno k akumulaci tepla zevnitř využít) zkrátka výsledkem by měly být" rovné pevné kompaktní zdi. Varianta beton vypadá "jednoduše" je ale třeba vše obednit osobně bych to asi nedělal, jinak možné je ledasco.....Otázka také je, zda-li jsou zdi "suché" většinou se dělá vodorovná hydroizolace ale u kamenů to bude asi dost pracné podřezat... Pevnosti zdí bych se neobával dle fotek jde o celkem masivní šutry, samy o sobě byť třebas malta nemusela být kvalitní to dle mně bude mít velkou pevnost, je to jako na "hradech"......
Podlahy možné dle mně udělat před i po, nezapomněl bych na dobrou vodorovnou hydroizolaci kvůli vlhkosti......Části zdí by šly nechat i "nenahozené" a kameny "přiznané" dá se to využít místo "obkladu" může to vypadat po očištění a vyspárování zajímavě, záleží na co to chcete užít...

P.S.
Pokud je např. dole zeď "širší" a nahoře užší čili je tam "rantl" pak se to nemusí "mocí mermo" dozdívat cihlami, po nahození se může "rantl" zachovat, což může mít i celkem praktické využití např. tam můžete dát "skříň či police" příp. "regál" který pak bude jakoby "vestavěný" čímž ušetříte u již tak zdá se silných zdí místo "uvnitř" rovněž tak budete-li tam mít nějaké ohřívače vody, kotle akumulační nádrže, dílnu či cokoliv jiného může mít "rantl" řadu využití tzn. prostor pro instalaci nebo jako úložný či odkládací čímž si opět ušetříte místo zbytečně uvnitř zabrané...Bylo-li by to na bydlení pak i tak by to mělo využití např. výklenek pro uložení paliva (dřeva) do kamen, krb. vložky, pece či kachláků a rovněž taková "tradiční topidla" by šla v souladu s "přiznanými kameny" nádherně "zakomponovat" a vytvořit tak jeden pohledově hezký "rustikálně laděný" celek, v tomto se iniciativě meze nekladou...

Rádo se stalo, ty přiznané kameny mně napadly jak jsem viděl tu zeď jsou "pěkné velké" "žádná imitace" byl-li to statek zachováte lépe "ducha místa" až se očistí a vyspárují bude to vypadat zase jinak..........

KROK č. 2

Momentálně řeším vodovodní potrubí vedoucí pod vybouranými dveřmi (viz obr. A). Jak je vidět, zvedá se nahoru ještě v úrovni zdi, kam přijde základ, a celý otvor zazdím. Potřeboval bych potrubí "nastavit" ideálně modernějším materiálem, který mi zbyl (viz obr. B). Vnější průměr stávající trubky je o cca 1-2 mm menší než vnitřní průměr toho zbytku co mám. Existuje jednoduchý způsob jak tyto 2 trubky napojit? Nebo pokud bych měl radši koupit stejné potrubí co tam teď je, tak jak to nejlépe napojit (lepí se něčím, přes nějaké spojky, kolena atp.)

Díky

Zdravím
To potrubí na obrázku A je dle mne normální plastová tuším (ppr) trubka, dají se k tomu koupit kolínka přechodky apod., toto potrubí se svařuje k tomu určenou soeciální svařečkou, není drahé, dokoupíte si dle potřeby co třeba, rovněž jsou i přechodky na tu vypadá na Pe hadici apod. Pokud s tím nemáte žádné zkušenosti obraťte se na kteréhokoliv instalatéra, nebo zajděte do specializovaného obchodu s tímto materiálem (vodařinou) a tam vám budou schopni poradit co budete potřebovat na základě toho co jim ukážete řeknete a vysvětlíte...

Opět díky za rady. Rozhodl jsem se, že zatím ten kousek do místnosti nastavím stejným materiálem (tzn. ppr trubkou) polyfúzním svařováním. Další otázka je - když ten odpad a vodovodní potrubí zaliju do betonového základu, jak by to bylo vhodné nejlépe vyřešit. Napadají mě tři varianty:

1/ bez jakékoliv úpravy trubky zalít betonem
2/ vodovodní potrubí obalím nějakou izolací (pěnený PE) odpad (skelnou vatou?)
3/ obě trubky zaizoluju dle bodu 2/ a ještě umístím do trubek větších průměrů.

Zdravím
Nevím jak se to řeší běžně, osobně mám rád ale řešení a také je uplatňuji, která pokud možno umožňují v případě potřeby snadnou opravu výměnu přestavbu apod. Tudíž je mi nejbližší varianta 3 tzn. průchody udělat zkrátka větší a všechny trubky které potřebuji "protáhnout" instalovat do toho. Pokud by kdykoliv v budoucnu vznikla potřeba něco dodatečně změnit nebo opravit pak by vytažení trubek z průchodů a jejich nahrazení jinými šlo velice snadno a dobře, pokud by byly zalité "na tvrdo" také by to šlo a možná se to tak i dělá, v případě potřeby nezbyde ale později nic než sekat...Princip snadné opravitelnosti a přístupnosti uplatňuji osobně všude tam, kde je to prakticky možné. Dokonce ani odpady od toalety nemám "na tvrdo zalité" pod dlaždicemi na nichž mi záchod stojí se nalézají betonové desky "dekle" jimiž odpady prochází, v případě potřeby pak stačí jen odstranit dlažbu zvednout betonové desky a jste přímo v odpadech s nimiž si můžete dělat co chcete, bez namáhavého vybourávání sekání apod., na venek (vzhledově) nepoznáte vůbec nic.

Anebo ještě na každé straně od té převlečené trubky nechat vůli prostor pak vylít dvě patice betonu kolem roury aby roura nebyla na tvrdo nad trubku jakoby "překlad" z kamenů nebo beton. dlaždic a pak až nad to vylít beton, nad tou rourou to prostě "přeložit" tzn. aby i kolem té přetažené roury byl prostor, ale nevím jak je ta převlečená roura uvnitř široká pokud umožní bezproblémovou manipulaci s těmi trubkami uvnitř pak to možná není třeba......U toho betonování je třeba brát v úvahu to, že jakmile něco zalejete "na tvrdo" už s tím nepohnete, tak aby někdo po vás pak nemusel v případě že se něco stane (třeba za padesát šedesát let) sekat metrový beton jen aby vyměnil odpadovou rouru.....

Varianta 2) mi přijde jako nesmysl. Dozdil bych to cihlou, nahrubo omítl, aby se z toho nesypala stará malta, hlína a před to udělal předstěnu. Ytong je nasákavý a praská, tak nevím jestli by nebylo lepší z cihel.

Nejdříve dozdil, nahrubo omítl, pak udělal betonovou podlahu (jestli bude s tepelnou izolací, tak spodní desku), v místech budoucí předstěny zesílenou, hydroizolaci, a na to postavil předstěnu. Potom dodělal tepelnou izolaci, horní betonovou mazaninu vyztuženou kari sítí, nebo z drátkobetonu.

Díky za názor, dozdil jsem to cihlou. Předstěnu dávat nebudu, přivrtám na zdi něco jako tyto sendvičové panely.

Podlaha: nejprve musím odkopat stávající hliněnou (máte zhruba představu o tloušťce celé podlahy? abych věděl jak zhruba hluboko ji odkopat). Dále přemýšlím, jak moc je potřeba dělat, v starých neizolovaných chlívech ze smíšeného zdiva, ze kterých bude technická místnost (kterou teda budu v zimě temperovat aby nepromrzla) tepelnou izolaci v podlaze...??? Spíš ji asi vynechám, pokud mě někdo nepřesvědčí o opaku. Takže na hlínu vyleju cca 20 cm drátkobetonu/betonové mazaniny s kari sítí (budou zde stát poměrně těžké věci), pak hydroizolaci, dalších cca 5 cm betonu nebo rovnou finální povrch (polyuretanové, epoxidové, cementové stěrky nebo jiné lité podlahy anhydrit, litý beton, pryskyřice) - bude tam asi docela vlhko, takže bude nejlepší beton?

KROK č. 3 - PODLAHA

Udělal jsem menší díru do podlahy a bohužel se v ní už asi 4 dny drží voda (obr. B). Z druhé strany zdi (obr. A) je hlína zhruba po tu červenou čáru. Posledních pár dní trochu pršelo, tak nevím jestli to jen neprotéká z té druhé strany, každopádně se mi to jeví jako dost velký problém, který nevím jak nejlépe vyřešit. Nějaké nápady?

Taky je tady další problém, že tato část domu nemá téměř žádné základy - pouze asi tak 20 cm. Původně jsem se chtěl dostat s podlahou níž - odkopat třeba metr hlíny do hloubky a (zjednodušeně) vylít podlahu betonem (s tím, že by se celkově místnost stabilizovala - betonová plocha by "základy" zalila alespoň 10 cm vysokou vrstvou). Ale mám strach, že když budu kopat pod úroveň základů - mohly by mě ty stěny začít "ujíždět". Šlo by to udělat nějakou jinou metodou? Třeba že bych odkopal třeba jen 2 metry po obvodu cca 20cm do místnosti, vylil betonem a takto pokračoval až bych měl v podstatě vnitřní obdelník, který by mě to podržel a zbytek bych pak mohl vylít...

Dobry den
Z druhe strany musite zed odkryt,az pod zaklady,dobre ocistit, obsalovat, vyarmovat a vybetonovat az nad teren, tloustka 10 cm bude stacit,po vyschnuti natrit,hydroizolacnim naterem nebo pastou,pak na to prichytite takovou umelohmotnou folii s bublinami(bohuzel nevim jak se to jmenuje cesky)bublinami ke zdi, po te do vykopu polozite geo textilii a na ni drenazni trubky(proto musite kopat pod zaklady)ktere vyvedete do kanalu na destovou vodu, vsecno to musite samozrejme hned od zacatku vyspadovat, dobre je trubku na vyssi strane vyvest ze zeme,tim vam tam bude proudit vzduch a lepe to vsechno bude vetrat,pak to zasypete oblazky tak 20cm a zase geo-textilii,no a pak zasypat oblazky az nahoru
Tim si zaroven zpevnite zaklady coz je vase dalsi otazka, kdyz je teren za po tu cervenou caru na fotce tak mate zaklady hluboke dost,zdi maji tak kolem metru pocitam, drive se chlevy staveli castecne zapustene tim tak v zime nepromrzaly

Pod nopovou folií nemusí dělat beton. A celý ten pomník historie měl skončit na hromadě a na ní mohl stát energeticky a funkčně bezstarostný domek.

Podlahu odizolujete hydroizolací a tepelnou izolací, ale ta vlhkost ve stěnách nemá žádnou překážku.

Co se týká izolace, asi se vydám touto cestou:

Když není možná sanace vlhké sklepní stěny zvenčí, nezbývá než izolovat zevnitř. Nejdříve odstraňte uvolněné zbytky omítky a zdiva. Potom namíchejte řídkou izolační stěrku a natřete jí zdivo (A). Jakmile nátěr uschne, namíchejte stěrku hustější a směs naneste v síle asi 3 mm (B). Hladítkem s lehce navlhčenou houbou plochu stočíte jako při štukování. Stejně tak můžete proti stoupající vlhkosti ošetřit podlahu.

Z druhé strany se do odkopávání pouštět nebudu...

Co se týká vybetonování podlahy pod úrovní základů, tak zatím netuším jak se do tohoto pustit...

KROK č. 4 - IZOLACE STŘECHY

Momentálně obracím svou pozornost vzhůru ke střeše, tu bych potřeboval zaizolovat a (protože chci aby střecha byla zároveň strop) překrýt sádrokartonem. protože se mi nechce shazovat tašku, řeším zda zaizolovat pomocí něčeho jako jsou stříkané pěnové izolace. Jestli se to vůbec nanáší přímo na tašku zevnitř??? Foto střechy zevnitř je v příloze. Máte někdo s tímto zkušenost? V jaké se to pohybuje cenové relaci (jestli by to stálo stejně jako kdyby přijela firma, shodila tašku, dala paropropustku a nějakou vatu, tak bych dal asi přednost této klasice).