Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem tyčková, nebo keříková rajčata?

Jaký na to máte názor? Já od začátku (asi 30 let) pěstují tyčková rajčata, ale zdá se mi, že to není dobré řešení. Nejvíce květů nasazují až v horních patrech a tedy dost dlouho trvá, než rostlina vyroste pak nasadí květy a hodně jich tedy nedozraje. Chtěl bych příští rok zkusit keříkové. Předpokládám totiž, že rostlinka již od země více větví a tudíž bude nasazovat již zkraje dost květů, které by měly dozrát. Je můj předpoklad správný? Měl někdo z vás možnost porovnat?

děkuji za radu, nebo názor

Osobně chovám jen keříčková rajčata, páč jsem líný. Tyčková aby dobře zrála, musíš vyštípat a nechat jen jeden-dva výhony, pak to nahoře zaříznout. Na keříčková můžeš kašlat, nezaštipují se a nechávají všechny výhony. A i keříčková musíme přivázat ke klacku, neudrží váhu plodů a válejí se pak po zemi a hnijou. Myslím, že jediný důvod pro tyčková rajčata je, že při sklizni se nemusíme ohýbat k zemi. Jinak je spíš důležitější odrůda, její odolnost proti plísni bramborové, velikost plodů atd. To si musíš zjistit u popisu patřičné odrůdy. Doporučuji hybridní rajčata F1. Mají minimum planých květů.

Já mám zase raději tyčková.Postupné dozrávání je spíš výhoda,rajčata mám od července do vánoc.Před mrazy otrhám i zelená a ta postupně doma dozrají.U keříčkových je to spíš jednorázová sklizeň,kdy to během pár týdnů zčervená všechno a pak nemáte nic.A dozrání nebo spíš dorůstání všech plodů u tyčkových se dělá tak,že se po polovině srpna uštípne celý vrchol,takže už nic nahoru neroste a nekvete a ta zbylá do zimy dorostou.
Nejlepší bude to příští rok vyzkoušet obojí vedle sebe,aby byly i stejné teplotní podmínky a daly se porovnat výsledky a výnosy.A z keříčkových tolik kilo nebude.
Vhodná tyčková,co pěstuji já:Tornádo F1,Toro F1,Tipo F1,Pedro F1,pro děti vynikající novinka Datlová.

Taky máme kaříčková a děláme to přesně tak. Letos nám rozhodně rajčata do vánoc nevydrží - díky hodně slunečnému a teplému září dozrálo skoro všechno, zelených tam zůstalo jen pár. Poprvé jsme museli sušit, protože tolik rajčat se prostě nedalo zkonzumovat...

Ještě jsem nikdy rajčata nesušil, letos poprvé. Vždy rajčata dozrávala dostatečně pomalu, abychom je stačili zkonzumovat čerstvá. :-)
Zatím jsme dali usušené plátky rajčat do velkých uzavíracích sklenic, hodláme je pak konzumovat jen tak na namazaném chlebě, bez oleje (taky olej nemusíme), případně dávat pod pečené maso, do zapečených nudlí, brambor apod.