Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Elektřina - natažení káblů.

Dobrý den,
tahal jsem v garáži kabely na zásuvky a světla a potřebuji ověřit správnost tažených kabelů.

Zásuvky:
Udělal jsem jednu zásuvku taženou přímo do rozvaděče, ta bude sólo, bude na ni napojen dvouplotynkový indukční vařič. (taženo 3 x 2,5 kabelem)
Dále jsme udělal 1 okruh čtyř zásuvek. Provedeno klasickými smyčkami. (taženo 3 x 2,5 kabelem)

Světla:
udělal jsem dva světelné okruhy. Do velkých krabic u stropu jsem natáhl z rozvaděče přívody. Z této velké krabice jsem do tří vypínačů natáhl přívody a ze všech vypínaču jsem natáhl světla. Tedy, ve velkých krabicích mám 4 dráty a ve vypínačích dva dráty (přívod a odvod do světla). Světla tažené kabelem 3 x 1,5 .
Druhý okruh světel je stejný jako ten první.

Na světla jsem koupil 10A jističe a na zásuvky 16A jističe.

Je to takto správně nachystáno? Můžu drážky zaházet a zavolat elektrikáře na zapojení?

Díky všem za rady

Měl jsem tu jednoho místního kutila a ten mi říkal, že je nesmysl mít do vypínače natažené dva kabely. Že vždycky jeden. Ale pořád nad tím přemýšlím, a jak by to bylo zapojené? Je to tak prý hrozně a zbytečně složité.
Co si o tom myslíte?
Díky za názory k tématu.

úplně jsem to nepochopil,
1.světla: přívod 3Jx1,5 do krabice, z krabice do vypínače 3Ox1,5,z krabice do světla 3Jx1,5.
nebo
2.světla: přívod 3Jx1,5 do vypínače, z vypínače 3Jx1,5 do světla. (varianta bez krabic, spoj ve vypínači (většinou instalace pod omítku, ve vypínači se pak propojuje přívod a odvod k dalšímu vypínači v okruhu.
To je povrchová instalace? pak podle bodu 1. (není tam nějaké přepínání?)

1.Prostě, z jističe jsou nataženy kabely, každý do jedné velké krabice u stropu. Z těch krabic jsou dále tažené přívody do vypínačů a z každého vypínače dále odvod do světla. Tak že ve všech vypínačích mám dva kabely. Žádné přepínání ani schodišťáky. Všechno tažené 3 x 1,5 cyky. Mám dva okruhy - jističe 10A.

2. Další kabel z rozvaděče jsou zásuvky. Celkem 4 zásuvky, klasicky prosmyčkované. Tedy na jednom okruhu. Jistič 16A

3. Sólo zásuvka na indukční vařič. Jistič 16A

Myslíte taženo v lištách? Ne.

Ano. Do všech vypínačů vedou 2 kabely 3 x 1,5, čili 6 drátů. Myslel jsem, že země a nuly se pod vypínačem propojí vagovkou a fáze se přeruší vypínačem. Pujde to takto udělat, nebo mě elektrikář celé dílo vyrve ze zdi a překope?