Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak spojit kamna s komínem

Dobrý den,
potřebuji poradit. Mám kamna Thorma Merano 5 kW. Mají zadní vývod 120 mm. K nim pořídím nerez komín 4 metry s průměrem 160 mm s napojením 90 stupňů. Moje otázka zní. Co všechno potřebuji k tomu, abych zdárně napojil 120 mm rouru do 160 mm roury v komíně. Nějaké redukce atd...
Díky moc.

Nerez je komín, tam je to OK, na připojení do komína může užít třeba ty smalt. kouřovody, jelikož i obyčejný tenkostěnný vydrží léta ale musí se shora natírat pak mohu poradit také třebas tenkostěnný ale oboustranně smaltovaný, ten vydrží ještě déle, užijete-li kouřovody 1,5 mm pak vás pravděpodobně již přežijí :-)
Jaký kouřovod budete potřebovat záleží na tom kde bude vyústění komína (sopouch) na připojení kamen, většinou se dělá výše než je odtahové hrdlo kamen a to proto, aby se při výměně kamen za jiná (např. doslouží) mohla bez problému napojit (protože každá kamna mívají vždy trochu jinak odtahové hrdlo, v jiné výšce) Máte-li ale komín vyústěn přímo naproti odtahovému hrdlu pak stačí jen redukce a kus vodorovné roury. Je-li sopouch komína nad kamny pak 2x koleno 90 st. a mezi dáte rouru délku dle potřeby, lze řezat, řežete-li roury smaltované pak je dobré místo řezu oblepit páskou kvůli "oštípání smaltu" při zkracování... Jinak dostanete i roury v délkách 25, 50 cm až 1 metr, v případě delšího kouřovodu např. 1,5m se pak spojí dvě roury apod.

Čili tu redukci v každém případě, kouřovody můžete tvarovat dle potřeby jako stavebnici, tzn. chcete-li např. kamna "povytáhnout" více do prostoru, pak můžete (je-li sopouch nad kamny) volit klidně i třeba 2x koleno 45 st. jedno na kamna jedno do redukce v komíně a mezi rouru délky dle potřeby. I s dvěma 90 st. koleny můžete kamna posunout dáte mezi ně delší rouru (zešikma) čímž kamna posunete. Variabilita postavení kouřovodu je velká. Každý rok můžete mít kamna postavena "trochu jinak" budete-li chtít lze toho dosáhnout někdy jen drobnou úpravou kouřovodu...Nejlépe kamna většinou táhnou když je klasicky 2x koleno 90 st. a mezi nimi svislá roura (cca metr)....
Já měl Kerpeny napojeny mnoha způsoby :-)
-2x kol. 90 st. svislá roura
-2x kol. 90 st. šikmá roura
-2x kol. 90 st. šikmá roura + čert (výměník)
-3x kol. 90 st. 2x čert vodorovná roura svislá roura
-3x kol. 90 st. svislá roura (dvě kolena odskok od zdi)
-1x kol. 45 st. v komíně rovná roura zešikma koleno 90 st.
apod.
Možností je mnoho :-) Vše dobře fungovalo, kamny jsem si "šiboval" dle potřeby, určité napojení bylo před opravami (rekonstrukcí) jiné po opravě. To je výhoda kamen :-):-)

Kamna Merano, ideální palivo jsou hn. uhelné brikety (stáložárné) a dřevo, styl topení "kontinuálně, přikládáním" /s briketami/ uhlí ( hnědé oř. 1 odhořívání shora) není vzhledem k nižší šachtě tak efektivní nicméně lze také...

Pod kamna můžete dát lakovaný plech nebo sklo, nejpraktičtější a nejtrvanlivější je smaltovaný plech, lesklým smaltem (jak se to dělalo dříve) na takovém se nedrží nečistoty stačí smetnout . (u skla si někteří stěžují na "smítka" pod ním) Užít lze ale v podstatě "cokoliv", někdo si to třeba pod kamny i "vydláždí":-)

Ještě kontrolní otázka. Včera jsem to měřil. Pokud dám 4 metry dlouhý komín, budu asi 150 cm nad střechou garáže. To už je maximum. Nebude lepší zvolit komín s průměrem 180 cm pro lepší tah?
Díky

Zdravím

Průměr komína by měl být minimálně shodný nebo lépe o něco větší než je průměr odtahového hrdla spotřebiče tedy kamen. U těchto kamen která mají pr. 120 mm je 160 mm komín úplně dostačující dokonce by jste mohl použít i 150 mmm. Větší průměry totiž mohou vést v tomto případě k většímu ochlazování spalin a tím i ke snížení tahu. Prakticky kamna budou fungovat od 140 mm (minimální přípustný průměr pro tuhá paliva) přez těch 150, 160 až i těch 180, za optimální ale považuji těch 150, 160 u obou těchto průměrů máte ještě rezervu na kamna s odkouřením i 150 mm, jelikož ale se dají pořídit i kamna daleko výkonnější i v dimenzi odkouření 120 mm a výběr je uspokojivý ponechal bych těch 160 (pro tu rezervu když chcete) problém nebude. Jistěže si můžete nechat i spočítat kominíkem to už záleží na vás a správně by to tak mělo být, ale uděláte-li komín 150,160 chybu neuděláte.....

Dále pak tah komína záleží i na jeho "účinné výšce" což je vzdálenost mezi sopouchem tj. místo připojení kamen do komína a vrcholkem komína. Ale zase vzhledem k tomu, že každý typ kamen má odkouření v jiné výšce udělal bych tam určitou "rezervu" a vstup do komína (místo sopouchu) bych situoval "nad kamna" nad úroveň současného odkouření kamen, protože kdyby jste v budoucnu kamna měnil a dával např. o pár centimetrů "vyšší model" stačí upravit kouřovod v opačném případě je to "problém". Kamna Merano jsou nenáročná na tah takže strach mít nemusíte fungovat budou i při nižší účinné výšce. U nerezových komínů je pak v rámci rychlého náběhu doporučeno začínat s topením vždy hrstí suchých smrkových třísek jež se v kamnech hned ze začátku nechají shořet (mohou být i součástí podpalu) čímž se studený komín rychle zahřeje a "naběhne" na provozní tah...
Oficiálně má být úč. výška pět metrů ale protože to nelze vždy splnit je tam dovětek že v případě nižší účinné výšky se ověří výpočtem že komín dostačuje,většinou i daleko kratší komín navíc dobře izolovaný dosahuje po zahřátí tah jež většinou přesahuje potřebu připojených kamen....

Jak to zapojit nad úroveň s minimálním úběrem místa, když potřebuji zadní odtah. Tak třeba přímo z kamen koleno nahoru, pak třeba 50 cm trubku rovně nahoru a pak koleno do zdi a 70 cm ke komínu? Bude to fungovat?
Spíš přemýšlím nad tím, postavit kamna třeba na 15 cm sokl.

Pane Vladimíre . Já mám nerez komín 150mm a učinnou vyšku 3,5m (komín vysoký 5m) a dlouho jsem to provozoval bez klapky. Ale na jedné diskusi mě vypočítal tah 17Pa a tak jsem tam vložil klapku . A chová se to uplně jinak . Takže pokud budete mít izolovaný nerez o výšce 4m , tak myslím že komín vám bude táhnout více než dostatečně.
Klidně to mužete dát na soklík . Já mám kamna na soklu 20cm , ale kamna mám vysoké jen 60cm . Takže jsem to dělal spíše abych měl topeniště výše (mám malé litináčky severského typu) .

Ano když jsou kamna nízká, sokl má smysl, ale u těchto kamen je to výška cca 80 cm (+,-) a tam zas budou-li kamna zbytečně vysoko může být vaření na plotně již nepohodlné sic ale je to individuální. Ano taktéž s tahem mohu potvrdit problém nebude ani při menší účinné výšce zvláště u těchto kamen.....

Takto, ono není dobré mít kamna "nalepená" přímo na "zdi" a to platí i zezadu bez ohledu na to, jde-li o dřevěnou stěnu (hořlavost) nebo zděnou (tam se zase bez obkladu může loupat malba nebo omítka vlivem dilatace materiálu) Zkrátka určité odstupy jsou pro kamna nezbytné a to i vzadu za kamny.(byť u zděné nehořlavé zdi tedy lze "nalepit" blízko ale...)
Ano napojení 1x koleno 90 stupňů hned na hrdlo kamen, pak dáte svislou rovnou rouru např. 50 cm a druhé koleno 90 stupňů do komína na něj se někdy navléká "ozdobná růžice" kroužek, vapadá to lépe je to věc estetiky......
Nevím jak vám to tam vychází ale kamna bych na sokl nedával ať zas není vstup do komína zbytečně vysoko, tím se zase ubírá účinná výška komína ale i tak by to fungovalo....
Nevím co máte na mysli těmi 70 cm ke komínu? Myslíte jako že komín je za zdí a proto vodorovně z toho kolena do komína? Pak ano..., pak by to bylo koleno 90 svislá roura 50 koleno 90 a vodorovně do komína jak to vyjde.... Jestli to chápu špatně tak prosím ještě upřesněte :-)

P.S.
15 cm sokl není mnoho, čili pokud to z nějakého důvodu chcete proč ne, fungovat to bude, pokud to ale není nutné na sokl bych nedával, zase máte tam rezervu a nikdy nevíte navíc, soklem se omezí manipulace s kamny, po sezoně třebas zjistíte že bude lepší "šoupnout" kamna kousek vedle,(nábytek, dispozice,apod.) tak dáte delší svislou rouru např. 1 m zešikma kolena 90 st. jen natočíte a je pořešeno......

E250 TD
Ano, kouřovody jsou velmi variabilní a tudíž dle vyhovět různým podmínkám při napojování,jde o smaltované tenkostěnné kouřovody?,ty většinou doporučuji jsou praktické a hezké akorát jsem neviděl kamna jak to vypadá vcelku :-)

Ano přesně tak. Kamna, koleno 90 nahoru, roura 50cm, koleno 90 ke zdi, roura 70 do komína rovně skrze zeď nebo spíše mírně zešikma. Tim se dostanu na účinnou výšku někam ke 3 metrům. Proto jsem chtěl to spodní vyústění. Ale pokud to takto bude fungovat, nemám s tím problém.

V takovém zapojení nevidím problém .I když je před komínem rovný úsek vzhledem k celkové délce kouřovodu to nebude hrát roli (dle mých zkušeností) , navíc jak jsem psal, když si usmyslíte s kamny "šibovat" kdykoliv můžete jen úpravou délky té roury nebo koupíte 2x 45 st. koleno a vysunete kamna více dopředu apod. Ale navzdory většinovému tvrzení mi můžete věřit že s 90 koleny to bude mít velmi dobrý tah. Malinko se totiž zapomíná na to že v praxi se ten kouř do pravého úhlu "nezalamuje" on spíš tu "zatáčku" "řeže" podobně jako motorista který si krátí cestu :-)