Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Karma nebo bojler ?

Zdravím.
Momentálně máme v koupelně plynový průtokový ohřívač. Vzhledem k tomu, že se chystáme na rekonstrukci koupelny, zvažuji jak dál s teplou vodou.
S karmou mám dobré zkušenosti, ale už má něco za sebou a teď nevím jestli koupit novou nebo přejít na bojler. O něm nevím téměř nic, jakou velikost, typ atd.
Jsme 4 člená rodina, dvě děti dva dospělí. Vanu sice máme, ale většinou se pouze osprchujeme a pro děti se napustí trochu vody do vany.
Nějaké zkušenosti co je výhodnější, lepší?

Pokud máte na plyn i sporák, případně i topení, je lepší zůstat u plyn.průtok.ohřívače. Pokud instalujete bojler, je třeba upravit elektroinstalaci (HDO, samostatný přívod k bojleru, chránič pro koupelnu, změna sazby na dvoutarif atd.). Bojler by sice bylo možno napájet i ze stávajícího rozvodu a za stávající sazbu, pak ale budete vodu ohřívat za daleko vyšší náklady za běžný bytový tarif. Navíc karma vám ohřeje přesně tolik vody, kolik jí v tu chvíli potřebujete, kdežto bojler je zásobník, ze kterého teplo i přes nejlepší izolace časem utíká (vlastně vám zčásti přispívá k vytápění bytu), což sice není k zahození, ale účelem bylo ohřát vodu. Kromě toho životnost současných bojlerů je dosti problematická.

Na různých objektech používám jak karmu, tak boiler a ze zkušeností jsem pro boiler. Ve Vašem případě samozřejmě plynový. Pokud chcete trošku více investovat, tak elektrický s nočním proudem, který spíná 2x denně celou domácnost, takže klidně i ušetříte za vaření a praní.

Asi jsem měl v životě smůlu na karmy ale nikdy se mi nepovedlo narazit na takovou, kde bych si teplotu vody z kohoutku dokázal vyladit během pár vteřin a která by zůstávala konstantní nezávisle na tom, jaký průtok si dopřeju.
Za mě tedy jednoznačně bojler. Tříčlenná rodinka, 100 litrů bojler, zatím se nám nestalo, že bychom ho vyprázdnili (ale taky máme 30kW kotel, který ho v případě potřeby vyhřeje během pár minut).

Vypadá to, že nakonec zůstanu u karmy. Vzhledem k nutnosti úpravy elektroinstalace, změna tarifu atd. Mi to přijde jako výhodnější řešení.
Karma ohřeje vody kolik potřebuji a v čase kdy potřebuji, navíc podle odhadu bude i levnější provoz.

Skoro to vypadá jako bych dotaz psal já :-) . Máme to hodně podobné. Máme starší karmu Mora a musíme přemýšlet co bude dál. Servisák co nám na karmu jezdí nám "vyhrožuje" že nám ji příště neopraví a budeme tam muset dát něco jiného protože novou karmu nám kvůli malé ploše koupelny nepovolí, že budeme muset jít do provedení "turbo" aby si nový ohřívač nasával vzduch zvenku. Nechápe že sami na bezpečnost dbáme (sledujeme počty otrávených karmou) a necháváme dveře otevřené. Přemýšlel jsem že bych ohřívač z koupelny dal pryč a do sklepa pořídil buď samostatné zařízení (sousedé mají plynový bojler Quantum, ale první jim vydržel jen pár let)nebo koupil plynový kotel na topení kombinovaný s nepřímo ohřívaným bojlerem (prý jsou dobré ty z Dražic).

My máme bojler a když se někdo vykoupe ve vaně, tak na napuštění druhé vany už nezbyde teplá voda (nebo když si manželka napustí vanu, odskočí si k televizi a voda mezitím vychladne). Tak buď si pořídit velký bojler nebo zůstat u karmy (ale s karmou já nemám zkušenost).

Při správně navržené velikosti boileru by nemělo docházet k nedostatku teplé vody. Pokud se nahřeje boiler na vyšší teplotu získáte po smíchání více použitelné teplé vody. Plynový boiler má navíc tu výhodu že ohřev neprobíhá pouze v levném tarifu jako většinou u elektrických, ale pokaždé když je potřeba a může tedy mít i menší objem. (zabere méně prostoru). Dochází i k úspoře vody, protože nečekáte než sepne ohřev v průtokovém ohřívači a mezitím proteče nějaká neohřátá.

Vladimír

Můžete také zohlednit to, jestli jste třeba do budoucna ochotni veškerou energii nakupovat, nebo chcete část energie získávat přímo v místě spotřeby. Ve druhém případě, s bojlerem, vás asi napadne, že vodu může ohřívat sluníčko, ale co v případě, když bude pod mrakem, bude pršet? Ohřev za každého počasí lze i tak vyřešit úsporně pomocí jednotky TERMBOX, která získává teplo prostřednictvím pokud máte zájem o reklamu u nás, zaplaťte si ji (Kurt). Právě díky provozu za každého počasí lze ročně získat víc energie a levněji, než klasickými solárními systémy.

Vůbec ne. Jde o obrácenou ledničku, takže venku se teplo bere a dovnitř, do vody se dává. To ostatně dělají všechna tepelná čerpadla, ale zde se navíc využívá sluneční záření, které působí na černý výparník EnergyPanel. Protože se nedá říct, že jde o klasické TČ, nebo klasický solární systém, byla pro toto definována nová kategorie Solárně asistované tepelné čerpadlo (SAHP). Odkaz je na přesnou definici kategorie, nejde tedy o reklamu, ale o cennou a zásadní informaci.

Nechci zakládat nový dotaz, tak snad si někdo všimne.
Jaký je rozdíl mezi tlakovým a beztlakým ohřívačem? Resp. Co použít v kuchyni na občasné umytí nádobí?
Momentálně je namontován malý beztlaký bojler, ale je nad dřezem. Vhodnější by bylo použít bojler pod dřez. Co třeba tento?

Ten odkazovaný bojler má jednu vadu, je po vybalení větší, než krabice, ve které přišel ;-)
Jinak ano, ideální pro stojánkovou baterii a pojistný ventil s přepadem do sběrné nádoby. Nebo ho použijte jako nízkotlaký, pak funguje příslušná baterie jako regulátor tlaku.

Kde je možnost silné elektroinstalace, existují také průtokové elektrické ohřívače. Pro běžné použití musí mít příkon minimálně 6-7 kW, pro sprchování a koupání minimálně 12 kW. U plynové karmy je problematické nastavit teplotu vody a používat nějaké moderní termostatické baterie je nereálné ale asi má plynová karma nejúspornější provoz. Problém je v plynových revizích, kominických prohlídkách a odvětrávání místnosti. :-)