Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Svářečka

zdravím
Chci si koupit nějakou svářečku na občasné přivaření kde čeho co upadne, nebo bude potřeba spojit svarem. Nepředpokládám nějaké celo a mnohodení svařování. Pokud, tak vyjímečně.

Pročetl jsem spoustu diskuzí, kde se pro začátečníka a nezkušeného spíše doporučovaly invertorové svářečky - prý lépe chytají oblouk. Nicméně také zaznívaly názory, že nejlépe se člověk naučí na trafu. Ceny jsou ovšem dost rozdílné.

Chci se zeptat na něco jiného než jestli trafo, nebo inv. :D
Co by měla taková svařečka všechno pro domácí použití umět? Co byste mi doporučili?
Dá se svařovat třeba mosaz, nebo nerez, nebo pozink s invertorem a trafem třeba ne? (že má mít chlazení vím)

Na jednom youtubáckém videu jsem viděl, jak si tam borec vyráběl svěrák. Cosi si tam přivařoval. Vzal do ruky jakýsi nástroj na kablu a přiložil to k místu, které chtěl svařit. Vůbec ale nechytal oblouk. Zdálo se mi, že tam neměl elektrodu v tom nástroji. Jen cosi k železu přiložil a táhl a vytvářelo mu to svar. Nicméně světelný doprovod a prskání mu to vytvářelo taky. Video jsem viděl před delším časem a nyní ho nemohu už najít.
Říká vám takový popis něco? Co to bylo za systém? Mě to připadalo, jako kdyby měl už hooodně krátkou elektrodu a tou svařil spoustu svarů na tom svěráku. Přitom vím, jak rychle se elektroda spotřebovává. Takový krátký kousek by mu stačil sotva na jeden svar. A on jich udělal na jeden filmový střih několik. Mě to přišlo strašně jednoduché svařování.

Cenový limit určitě mám. Ale nedokážu nyní říct, kolik jsem ochoten za svařečku dát. Dříve jsem myslel, že koupím z Lidlu za 1000kč. Pak jsem četl o invertorech a cena tak 3000-4000kč. No a pak mne napadlo, že se tady zeptám co by měla svařečka umět. A je mi jasné, že se ta cena může ještě zvýšit. Nejsem sice rád, ale pokud bych v takovém zvýšení ceny viděl smysl(čistě osobní úhel pohledu- každý máme jiné priority a dojmy), tak bych i připlatil.

děkuji

Tak jak píšeš v dotazu, je zřejmé, že o svařování moc nevíš. To nemyslím nijak kriticky, každý neví všechno. Pokud se chceš amatérsky naučit svářet, bude vhodné něco přečíst, dá se najít i na netu. Tak jak už napsal Mirektatra, svářečka která by uměla svářet všechny materiály neexistuje. Respektive existuje, ale je cenově hodně jinde.
Nejdřív vysvětlení, co jsi viděl na videu. Asi se jednalo o sváření v CO2. Svářeč vaří rukojetí, na kterém je něco jako hořák. Do místa sváru tudy vychází místo elektrody svářecí drát, který je na cívce ve svářečce a je motorkem podáván do svářecího hořáku. Drát nahrazující elektrodu se spotřebovává stejně, ale je stále doplňován ze zásobní cívky. Do svářecího hořáku přitom proudí ochranný plyn CO2 (nebo směs AR+CO2), z tlakové lahve.
Jedná se o dnes nejpoužívanější způsob sváření. Ale pro domácí občasné použití to není moc vhodné, z důvodu nutnosti mít tlakovou láhev s plynem a zajišťování plnění. Ale například pro sváření tenkých plechů, třeba na autech, je to nezbytné a nejlepší.
Pro domácí občasné použití na běžné sváření je asi nejlepší dnes již běžný invertor. Je možno svářet běžnými bazickými elektrodami, což je na naučení nejlehčí. Invertor je malý a skladný.
Svářecí (střídavé) trafo, bych dnes už nedoporučoval, sváření je obtížnější, musí se to s tím umět. I střídavé (rutilové, nebo kyselé) elektrody bývají dražší.
Invertor na doma by měl stačit s výkonem cca 160A. Raději bych vybíral něco z tuzemské produkce
(třeba Kuhtreiber, Delta). Svářečky prodávané v supermarketech, neznámého výrobce, zpravidla po záruce nikdo neopraví. Nejjednodušší invertor umí svářet jen elektrodami, běžnou ocel. O něco dražší mají možnost svářet nerez, wolframovou elektrodou. Ale k tomu je potřeba speciální hořák a tlaková láhev s ochranným plynem argon, což je dost drahé.
Záleží tedy v první řadě, co máš v úmyslu svářet a podle toho vybírat. :puff:

Podle toho co chceš svařovat. Jestli se bude jednat o "masivní" komponenty tak nějakou trafačku. Pokud tušíš třeba i plechařinu (což se hodí hlavně i na auta a podobně) tak jednoznačně COčko... COčko mám ozkoušený Einhell 190 a jede jako drak (einhell-bt-gw-190-d), na plechy je to jednička a díky solidnímu proudu dokáže provařit i silné materiály. Z toho popisu co jsi psal moc nepobírám ale napadá mě například TIG svařování. Tam se oblouk vytahuje takovou "jakoby" pistolí ve které je wolframová elektroda a do sváru se pak druhou rukou přikládá materiál (drát). Svařování tigem je naprostá špica ale taky to stojí už jiný peníz.

Já osobně na "kutění" doporučuji CO svářečku. Dá se tím vařit i jemná práce, nevýhodou je cena. Svářečka stojí cca těch 8k a k tomu je nutno dokoupit bombu s CO plynem. Ta stojí cca 2500kč. Bomba se dá pak v hasičských potřebách nechat doplnit za cca 200kč 5kg.

Citace: ...Tam přivařit k sobě tyče, tam flahajs, tam kusek plechu k matce, tam nějaké trubky.... prostě v průměru párkrát do roka....

Nezlob se, ale toto není ten případ, aby si kupoval COčko a bombu s plynem. Tohle je prostě normální, drobný kutil domácí. Co mu radíš už je prostě vyšší, a pro něj úplně zbytečná, liga, kterou neupotřebí. A trafosvářečku bych mu nedoporučil, invertor má spoustu funkcí, které pomáhají "neumětelovi" s dobrým svárem.

jj, CO asi nevyužiju. Je to moc peněz na málo přiležitostí. Nedaleko je dílna, kde bych to mohl nechat povařit dycky za nějaké to kilo a pořád bych spoustu let byl ve finále v plusu(v případě COčka).
Ten invertor je pro mne ok. Jen jsem to ještě neobjednal, bo mám na domě jiné kutilské práce(se dřevem) a stejně bych neměl čas zavařovat. Taky jsem pročítal to svarforum. A do toho právě Lidl nabídl jejich invertor, tak jsem znovu oživil toto vlákno....

Ten "invertor" z Lidlu je naprostej humus a navíc za 2800,- . Být tebou, klidně bych se podíval i na bazarech nebo na Aukru a po těch značkách, o kterých jsem psal výše. Já osobně jsem koupil na Sbazaru invertor Tuson Orion 150E a samostmívačku ASK400 to vše za 4100,-Kč. (Jednou použité)

Ten invertor z Lidlu je humus proc? Zkousel jsi ho? Ja ho teda koupil a zda se v pohode na 2,5. Nic velkyho jsem nedelal, jen nejake roxory. No a kukla taky OK. Nevim v cem by mel byt rozdil, kdyz vcas ztmavi a odtmavi. Hodnotim jako kutil ce nesvaruje denne ropovod Druzba.

no ,pravdou je, že jsem zatím nevybral. Ani né tak z finančních důvodů(i když, trochu to s tím souvisí), ale proto, že jsem se tehdy rozhodl udělat jiné "výrobky" kolem domu, při kterých nebudu potřebovat vařit. A dá se říct, že ještě tak do srpna 2018 svařovat nebudu potřebovat. Pak budu dělat kovové obrobky. Kdybych koupil svařečku tehdy, tak mi běží záruka a nic bych nesvařil. A takový luxus si dovolit nemohu. Proto vítám stále další přínosné info a děkuji za něho.