Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přídavný spalovací motor na kolo.

Podle vyhlášky, pokud má být na kolo stále pohlíženo jako na normální kolo (tedy provoz bez ŘP), musí mít motor obsah nejvýše 50 ccm, jeho výkon nesmí překročit 1 kW a maximální konstrukční rychlost nesmí překračovat 25 km/h. Co když vyměním rozetu za menší a max. rychlost tím vzroste? Jak na to hledí policie a má vůbec šanci zjistit, že se jedná o nestandart? Musím mít nějaký doklad o motoru? Nejcennější pro mně budou vaše praktické zkušenosti, díky!

Na kolo se z hlediska Zákona pohlíží, jako na dopravní prostředek, určený k provozu na pozemních komunikacích. Z toho vyplývá, že přes to, že není motorovým vozidlem, musí splňovat řadu předpisů... jedním z nich je požadavek na homologaci a zkoušky komponentů i celku... a splnění předepsaných technických parametrů. Například podnikovým systémem kontroly kvality..., nebo "Prohlášením o shodě" s předpisy, na použití výrobku předepsanými.
Dotazy typu "... jestli mají policajti šanci zjistit úpravu" jsou stejné, jako, "... hele, chytí mne dneska, když nedodržím rychlost?".
Opravdu má cenu takové dotazy pokládat ... a odpovídat na ně? :-/

Na nic z toho, co uvádíš, jsem se neptal. Kolo i motor samozřejmě homologaci mají a jsou schválené pro provoz bla, bla, bla. Jde o to, jestli výměnou rozety něco poruším. Sami výrobci menší rozety nabízejí a v technické dokumentaci motoru se nic nemění. Pokud nemáš zkušenost, byť zprostředkovanou, pak opravdu nemá cenu na takové dotazy odpovídat.

musí mít motor obsah nejvýše 50 ccm, jeho výkon nesmí překročit 1 kW a maximální konstrukční rychlost nesmí překračovat 25 km/h

Když to upravíš tak, aby max rychlost byla 40km/h, tak to asi logicky porušíš, co myslíš? Na to snad není nutné se tu ptát.

Kolo i motor samozřejmě homologaci mají a jsou schválené pro provoz

Ono to ale všechno musí být schválené dohromady. Když si koupím Felicii a dám do ní motor motor z Bugatti, tak to taky nebude schválené pro provoz. A to karoserie Felicie homologaci má a motor z Bugatti taky.

Jak na to hledí policie a má vůbec šanci zjistit, že se jedná o nestandart

Běžně to nikdo asi řešit nebude, museli by mít nějaké podezření (musel by tě někdo naprášit), nebo bys s tím musel udělat nějaký průser (aby "experti" kolo zkoumali a něco takového zjistili).

Díky, konečně rozumná odpověď. Předpokládám, že v technické dokumentaci nebude uvedeno "konstrukční rychlost 25 km/h ve spojení s rozetou 44 zubů" No a v tom je ten půvab, že normálně po tom pátrat nebude. Akorát si budu muset dávat majzla, aby mě nezměřili radarem. Ale čtyřicítkou se dá jet i na normálním kole. Já už teda ne, na to jsem už moc starý a sotva to ušlapu třeba jen na rovince. Proto ten přídavný motorek a kdybych chtěl jet někam dál, ať se netáhnu jako smrad :-)

Ne ne a ne.
Kolo nemusi byt pro provoz homologovany a nemusi projit zadnou zkouskou. Takova povinnost neni nikde zakotvena. Homologace, prohlaseni o shode... se vsechno tyka vyrobce kola, ktery ho chce prodavat. Clovek si porad naprosto legalne muze vyrobit vlastni kolo a pokud splnuje pozadavky vyhlasky(zaslepeny konce riditek, odrazky, nezavisly brzdy pokud neni torpedo...) tak na nem muze jezdit bez jedinyho papiru. Nemuze ho ale prodat, to by ty papiry potreboval.

Jo jo a jo :-p bahno, nemáš (zase) pravdu - jenom tu "svoji" :-)

VYHLÁŠKA

Ministerstva dopravy a spojů

o schvalování technické způsobilosti a o technických

podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích

Schvalování technické způsobilosti jednotlivě vyrobeného

silničního vozidla (tedy i nemotorového, které však je provozováno na komunikaci)

(K § 31 odst. 1 a 2 a § 33 odst. 2 zákona)

(1) Technická způsobilost jednotlivě vyrobeného silničního vozidla se schválí, pokud toto vozidlo splňuje podmínky uložené v rozhodnutí o povolení jeho výroby a technické požadavky stanovené v příloze č. 6.
(2) Pro žádost o schválení technické způsobilosti jednotlivě vyrobeného silničního vozidla platí obdobně ustanovení § 2.
(3) Jsou-li povoleny výjimky z technických požadavků stanovených předpisovou základnou, uvede obecní úřad obce s rozšířenou působností tyto výjimky v technickém průkazu silničního motorového vozidla a přípojného vozidla.
(4) Pro silniční vozidlo jednotlivě vyrobené, které nepodléhá registraci, se vydává technické osvědčení silničního vozidla. Pro potřeby provozu tohoto vozidla na pozemních komunikacích se vystavuje výpis z technického osvědčení silničního vozidla, kterým se jeho provozovatel prokazuje při kontrole prováděné Policií České republiky při dohledu na bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích; toto neplatí pro jízdní kolo, potahové vozidlo a ruční vozík. Vzor technického osvědčení silničního vozidla, které nepodléhá registraci, a výpisu z tohoto technického osvědčení je uveden v příloze č. 7.

Příloha č. 13 k vyhlášce č. 341/2002 Sb. - Technické požadavky na jízdní kola, potahová vozidla a ruční vozíky

(4) Pro silniční vozidlo jednotlivě vyrobené, které nepodléhá registraci, se vydává technické osvědčení silničního vozidla. Pro potřeby provozu tohoto vozidla na pozemních komunikacích se vystavuje výpis z technického osvědčení silničního vozidla, kterým se jeho provozovatel prokazuje při kontrole prováděné Policií České republiky při dohledu na bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích; toto neplatí pro jízdní kolo, potahové vozidlo a ruční vozík. Vzor technického osvědčení silničního vozidla, které nepodléhá registraci, a výpisu z tohoto technického osvědčení je uveden v příloze č. 7.

Proste ne. Musis splnovat citovanou prilohu, ale nikde k tomu neexistuje zadnej papir. Posouzeni je na policajtovi, pokud by rozhodl ze nejsi v souladu, muzes to resit dal, ale i kdyby si nakrasne chtel, tak ti nikdo papir na kolo neda, neb ho proste mit nema. A urad nevydava neco, co nema vydavat.

A pokud umíš číst, pak se opravdu při silniční kontrole NEMUSÍŠ prokazovat technickým osvědčením, pokud vedeš kárku, nebo jedeš na kole. Pro ty totiš úřad osvědčení sice nevydává, ale ostatní, včetně povolení ke stavbě vozidla, musí "stvořitel" splnit. Ovšem splnění ostatního - viz přílohy, musíš také i prokázat... tedy i soulad s předpisy, vztahujícími se k vozidlu, pokud se nachází na pozemní komunikaci. Například při vyšetřování dopravní nehody... A není málo soudních řízení kvůli nehodám ciklistů - a s použitím úpravy na schváleném a předpisy splňujícím, motorovém dopravním prostředku, bych nechtěl být v kůži "úpravce", při smrtelné dopravní nehodě :-(

Ja jsem nehodu s tezkym zranenim takovyhohole prostredku resil. Cajti zabavili, znalec prozkoumal a ok, vozidlo prestali resit. O tom, ze v pripade problemu budes prokazovat neni sporu a je nutny na to byt pripraven.
Furt to ctu tak, ze ani jedno z bodu 4 neplati pro jizdni kolo.
A jizdni kolo s pomocnym motorkem je porad jizdni kolo, tedy nemotorove vozidlo. Byt to na protokole vypada divne.

Nemá smysl se hádat a dokazovat, pokud nechceš sám přijmout jakýkoliv RELEVANTNÍ argument. Pokud chceš, najdi si plné platné znění Zákona a prováděcích vyhlášek a tam si počti. Nebudu zaneřáďovat fórum nesmyslnostmi :-/
Jen podotýkám, že se pro posouzení podle platné legislativy, rozlišují vozidla podle pohonu - mechanický pohon motorem (lhostejno, jestli elektrikou, na stlačený vzduch, na setrvačník, nebo benzín...), pohon lidskou silou, pohon tažným zvířetem. (Kampak by asi začlenili cirkusového medvěda na kole? :-) ).
Z toho vyplývá, že jízdní kolo, opatřené motorem, je motorové vozidlo... a má úlevy, pokud splňuje další omezující předpisy. Pokud vozidlo přestane splňovat omezení, pozbývá zároveň i úlevy a stává se běžným motorovým vozidlem. A s tím i musí naplnit další požadavky Zákona.
Pokud si přečteš i práva a povinnosti uživatelů SILNIČNÍCH VOZIDEL (tedy i jízdních kol), dozvíš se i povolené možnosti úprav ... a tam rozhodně není povolena úprava, která má za následek změnu vlastností - technických parametrů - vozidla, tak , že přestane platit omezení, ale zůstane platnost úlev, ze Zákona vyjmenovaných - mimo jiné i vystavení technického osvědčení...
Inu, počti si - tazatel už tady dávno není, protože se spokojil s odpovědí, kterou slyšet chtěl... :-/ Taky dobrý řešení :-D

Me nevadi pokracovat v dikuzi. Takze zacneme:
Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích:

§ 2 Vymezení základních pojmů
h) nemotorové vozidlo je vozidlo pohybující se pomocí lidské nebo zvířecí síly, například jízdní kolo, ruční vozík nebo potahové vozidlo,

Takze jizdni kolo je nemotorove vozidlo.
Již zmíněno:
Příloha č. 12 k vyhlášce č. 341/2014 Sb.:

8. Jízdní kolo může být vybaveno dodatečně pomocným motorkem, jestliže

a) bude nadále zachován původní charakter jízdního kola podle bodu 1 a 2,

b) pomocný motorek bude přiměřeně plnit podmínky ustanovení § 19 zákona,

c) jeho výkon nepřesáhne 1 kW,

d) v případě použití spalovacího motoru, nebude mít takový motor objem válce nebo válců větší než 50 cm3,

e) maximální konstrukční rychlost nebude vyšší než 25 km.h-1 a

f) montáž pohonného systému - motor, nádrž paliva nebo akumulátor na jízdní kolo, si nevyžádá zásah na jeho nosných částech.

Pokud vozidlo splňuje všechny výše uvedené požadavky, považuje se pro potřeby této vyhlášky nadále za jízdní kolo.

Odtud plyne ten paradox, že jizdni kolo s pomocnym motorkem je nemotorove vozidlo, protoze je to jizdníikolo. Pokusim se jeste dohledat v papirech zaznam o nehode, kde presne totez konstatuje PCR.

Pro uplnost jeste dodavam, že exisuji vozidla kategorie L, motokola. Ty maji taky kostrukční rychlost do 25km/h, ale jsou od pocatku staveny jako primarne pohaneny motorem a ty jsou normalni motorovy vozidlo, mj je k jejich rizeni potreba RP kategorie AM(nebo jiny, ktery je pokryva). Je to ale jina kategorie, ne jizdni kolo.

Dale - jizdni kolo musi byt motorem vybaveno dodatecne - to je dokonce podminka. Opravdu nikde nevidim, ze by zmeny na jizdnim kole nekdo nejak papirove resil. Dokonce zminovana vyhlaska na nekolika mistech rozdeluje pozadavky na seriove vyrabeny typy a ostatni. Jedinej rozpor, kde jsem ochoten pripustit, ze by si mohl mit pravdu, je otazka jestli se pro kolo vydava technicke osvedceni. V praxi bezne urcite nikoliv, kde kdo si koupi ram, vidlici, prehazovacku atd. a kolo si z toho smontuje, aniz by nejaky technicky osvedceni resil. Stejne tak ho neobnovuje, kdyz si koupi novy blatniky a myslim, ze by na me asi cumeli, kdybych po uradu neco takovyho chtel. Poresim s pravnikem, az ho uvidim, jak to vidi s tou poznamkou za strednikem, podle me se vztahuje ke vsemu co bylo pred nim, ale v tomhle punktu precijenom cervicek malinko hloda.

Pokud vozidlo splňuje všechny výše uvedené požadavky, považuje se pro potřeby této vyhlášky nadále za jízdní kolo.

A protože tazatel chtěl změnou v konstrukci dosáhnout zvýšení konstrukčnírychlosti nad 25 km/h , pak už přístroj přestává být kolem a stává se motorovým vozidlem, v tomto případě "individuální stavby" :-/

Ano, pokud je konstrukcni rychlost >25km/h je to motorovy vozidlo, o tom neni sporu. Jenze, jak se urcuje konstrukcni rychlost? To je takovy dost magicky cislo, ja osobne ho chapu tak, ze si jako konstrukter sednu, tohle cislo si zadam a cely vozidlo konstruuju tak, aby se do tyhle rychlosti nerozpadlo, bylo bez problemu ovladatelny, bylo dostatecne pohodlny... nikde neni psany, ze vozidlo nemuze dosahnout vyssi rychlosti(ostatne kazdy trochu normalni kolo rozeslapu na vyssi rychlost nez 25km/h a z kopce pojede klidne 70km/h).

Nicmene - a ze tomu asi hovis - zakona definice konstrukcni rychlosti by me zajimala, me se nepodarilo ji dohledat. Mozna to chapu spatne a nekde je napsany, co presne ta konstrukcni rychlost je.

Motokolo mám už několik let. S policií jsem problémy něměl. Vždy dělali, že jedu na kole. Zajímavé, že 90 procent lidí, co si pořídí motokolo, řeší problém s rychlostí, s výkonem, štelují, tuningují, jen aby to jelo rychleji, nestačí jim objem motoru a dávají větší a pořád jen řeší takové věci. Místo aby byli rádi, že jsou trpěni policií a aby byli pro policii co nejméně viditelní a slyšitelní. 95 procent motokolařů neřeší už osvětlení kola, hlučnost tlumiče a motoru, to, že nemá rozeta vypínatelnou volnoběžku a jiné praktické věci. Čínské motory mají vývod na světlo a to vůbec nikoho nezajímá, že může tento vývod použít pro stálé osvětlení motokola. Já jsem si vše toto vyřešil, zatím kromě vypínatelné volnoběžky, bez které je motokolo degradováno na obyčejný moped bez možnosti jet bez motoru jako na kole. :-)

Taky jsem se o kolo s pridavnym motorem zajimal a chtel jsem jej koupit,,,,ale ve vyhlasce krome zminovanych kriterii se taky pise,ze jestli je hnaci sila motoru na hnane kolo retezem a ne pritlacnym valeckem,jedna se o maly motocykl s povinnosti ridicaku ,technickych atd...

Sice po skončení rozpravy, ale přece jen připomínka. Rychlost je stanovena Vyhláškou na max 25 km/hod. Problém je však v brždění. Brzdy kol (ráfkové) nejsou stavěny na to, aby kolo zastavilo při vyšší rychlosti v požadované vzdálenoti. Je to problém i u elektrokol s elektromotory nad 250W. Zkušenosti s kotoučovkama nemám. Ještě jedna poznámka na Tour de Franc musí všichni závodníci používat ráfkové brzdy a pokud se přejde na kotoučové tak opět budou muset na ně přejít všichni závodníci.