Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Popraskane zdi

Dobry den chtel jsem se zeptat nedavno jsem dostavil rd prizemi+ podkrovi,stavba je provedena z porothermu,1zimu jsem nechal vymrznout hrubou stavbu po zime se dum dostavel,ted tak po pul roce se zacali objevovat praskliny na obvodove zdi+ na překladech dveri,jsou tak 1mm-2mm tluste myslite ze je to normalni tim jak stavba seda,jak dlouho muze stavba sesedat?

Změna písmen z kapitálek na normální. (L-Core)

Nejsem sice stavební odborník, nicméně si všímám jako šťastný majitel novostavby z Porothermu, jak to vypadá jinde, a můžu zodpovědně prohlásit, že jsem ještě neviděl nový barák z tohoto materiálu, který by neměl uvedené praskliny (zejména se to projeví na obvodové zdi, překlady nad okny, nade dveřmi apod.). Mám je tam taky, a nejvíc mě ,,dojal'' stavitel, náhodou tedy vzdálený příbuzný, který si stavěl barák ve stejnou dobu co ho dělal mě, dotazem ,,a praská ti to taky jako mě, viď..''.
Nicméně si nemyslím, že to je nějakým hrubým zanedbáním čehosi, ale spíš tím, že dneska se staví rychle (6-12 měsíců je přece jen na pořádné sednutí málo)a příroda a materiály se prostě nedají znásilňovat....

ahoj,
vidim Vas problem jako spise zavazny. beznemu sedani prislusi pouze vlasove praskliny. sila 1mm je na povazenou a 2mm uz znaci nejaky vetsi problem se sedanim. na skole nas ucili ze stavba bezne doseda 3 roky, v krajnich pripadech 5 let, v extremu dokonce az 7 let.
vymrznuti stavby nema v dnesni dobe se sedanim prilis mnoho souvislosti. spis je to pozustatek z dob minulych kdy se zdilo vyhradne z obycejnych cihel, s velkou spotrebou malty a tim padem i ohromnym mnozstvim zamesne vody. na dokoncovaci prace se tehdy pouzivalo znacne mnozstvi masivniho dreva - tesarske oblozkove zarubne, masivni dvere, polstare do podleh, podlahova prkna atd... proto musela stavba vymrznou, aby zamesna voda co nejvice odesla a drevo se pak nenafukovalo a neplesnivelo. ale to jsem uz dost odbocil, takze zpet k tematu..
nuze.. odhaleni priciny a jeji zajisteni bude predpokladam peknym oriskem. pricin se nabizi povicero.

- nedostatecne unosne podlozi
- betonaz zakladu byla provedena po desti do rozmoceneho podlozi
- mizernej beton
- beton prokladany kamenem, ale kameny byly prilis navrsene na sobe, cimz se vytvorily kaverny, ktere ted zlobi
- dodatecne vrtana studna u vas, nebo v okoli. vrt sebere vodu a objemovy ubytek v podlozi se projevi sedanim.
- nejhorsi na konec... dum je postaveny ve svahu a svah nedej boze jede....

a mozna by se jeste neco naslo. ono staci treba na horsim podlozi tezka doprava na stavbu na vedlejsi parcele, rozsahlejsi zemni prace v okoli atd...

<OT>Historka s "nejhorsim na konec". Povidal nedavno kamarad, pracujici leta pro ChKO. Mame za mestem postavene novostavby a on se jen smal, az vsechny ty domy za 10-15 let odjedou pryc. Zadny z nich neni podsklepeny, jsou postavene na betonovych deskach. Rikal, ze se pred lety delal pruzkum, ze je tam pro stavbu velmi nevhodno, ze ten svah je nestabilni a hrozi utrzenim, kdyz by se zastavel. Jenze pred nedavnem byl najednou posudek, ze tam pro stavby neni problem, takze se zacalo stavet. Nekdo si na tom namastil kapsu a lidi, co si to tam postavili mu za par let velmi vdecni.<OT>

to s tim nejhorsim na konec neni az tak nerealne :-( bohuzel