Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Povrchová úprava nábytku z masivu

Zdravím,
jak vyplývá z nazvu řeším jakým způsobem upravit povrch nábytku z masivu - dub.
Jedná se od velkou policovou stěnu, postel a stůl.

Nemohu se rozhodnout zdali použít matný lak,vosk nebo něco jiného.
Čím vice o tom čtu tím větši nejistotu pro výběr mám.
Nátěr by měl mít základní odolnost proti otěru při úklidu, vodě apod, měl by snést i běžně dostupné prostředky pro ošetřování dřevěného nábytku.

Úprava (nátěr) by měla vydržet co nejdéle, nepředpokládám že bych to každé 2 roky nechal natřít znovu.

Prosím o vaše zkušenosti , doporučení, popř. pro a proti.

Děkuji

Zdravím,
radit si netroufám, rád bych ale předal své zkušenosti s tímto problémem, který jsem v posledních cca 10 letech postupně řešil na chalupě v podhůří Šumavy. Šlo o povrchovou úpravu nábytku /stůl, stolek, rohová skřínka, komoda, PC stolek/ a různých polic, dělicích přepážek v kuchyni a dveřních zárubní z masivní třešně. Dále o pracovní kuchyňské desky z javoru, obklad stěny, deska psacího stolu a postel z břízy.Dále obklad a parapetní desky z borovice, "falešné" trámy ze smrku. Všechny tyto nové výrobky a části chalupy jsem po důkladném vybroušení - prakticky až do vyleštění napouštěl horkou lněnou fermeží / 2 díly/, přiředěnou 1 dílem Luxolu. Napouštět je třeba tak dlouho, dokud dřevo fermež vsakuje, pak vytřít do sucha.Nátěr / napouštění/ se oproti nátěrům jakýmkoli lakem ve vrstvách velmi snano provádí. Po mírném zaschnutí pak dřevo přebrousit / spíše vyleštit/ velmi jemným smirkem / cca 400/. Po zaschnutí pak doleštit kartáčem a pod.Takto vzniklá, fermeží prosycená vrstva dřeva je odolná proti opotřebení / i na desce stolu/, není náchylná k praskání a pod. jako povrchové vrstvy různých nátěrů, je příjemná na dotek a snadno se udržuje. Eventuelní poškození poškrábáním a pod. lze velmi snadno opravit. Jistě to bude fungovat i u toho vašeho dubu, ostatně v pramenech, ze kterých jsem čerpal, / mimo jiné kniha o renovaci starožitného nábytku/ se uvádí, že tímto způsobem byly v minulosti ošetřovány různé dubové sochy, vývěstní štíty a pod. a že fermež velmi dobře zvýrazní kresbu let dřeva. Používám fermež ze starých zásob, tedy poctivý lněný olej, ta dnes prodávaná fermež se zdá být nějak, jako všechno pančovaná, protože trochu jinak "voní". Možná že nebude potřebovat přídavek Luxolu na přiředění, protože nějakou syntetickou náhražku již asi obsahuje, podle toho smradu.

Dobrý den,
směle bych doporučil výrobky značky OSMO, já mám konferenční stůl z dubu v obýváku a po 4 letech je dá se říct jako nový. A to sem tam ukápne slivovice, pokládáme tam třeba horké hrnky a podobně.
Já použil 1x vrstvu tvrdého voskového oleje barevného na podlahy pro odstín do černa a pak jsem fixoval bezbarvým tvrdým voskovým olejem.
Ceny slušné a i zasílají zde: palubky Staša Objednávky mailem.