Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vadné relé na ovládací desce el. kotle Rejnok 15k

Zdravím,

mám kotel Rejnok 15k. Začal se mi přehřívat a skákat do havarijního stavu. Minulý rok se mi to stalo také. Dojel servisní technik, vyměnil jedno relé, vzal si 1200,- a odjel.

Nyní jsem si koupil nové relé a chtěl bych si je vyměnit sám. Na desce je 9 relé. Poradí mi někdo jak poznat to vadné?

Posílám fotku desky zepředu i zezadu.

Předem děkuji za odpověď.

rele
deska

všechny jsou stejné. Žádné nemá jinou barvu.

Jen ještě doplním, že kotel spouštíme jen na jeden okruh ze tří. To znamená, že reálně spínají jenom ty první tři relé.
Ty ostatní jsou takřka nepoužívané.

Napadá mě co kabely z první trojice relé prohodit s kabely např. druhé trojice relé?
Bylo by to aktuálně dočasné řešení?

Tyhle kotle opravuji dnes a denně.
Většinou zůstane slepený kontakt na jednom z nich, topná spirála neustále topí a nakonec kotel odstaví tepelná ochrana.
Lze překolíkovat na druhý stupeň a nebo relé za 120 korun vyměnit.Slepené poznáte obvodovou zkoušečkou.Ale bez elektrotechnických znalostí a bez platných dokladů do toho lezete jen na vlastní nebezpečí.

Ty relé značka EBERLE byly nekvalitní, denně opravím těch kotlů tak 5 (Praha začíná topit a obyvatelé zjištují, že to nefunguje).

edit: nekouknul jsem se na fotky, vy tam máte ty trochu kvalitnější Schrack.Ale i tak odpadají jedno po druhém.

Dobrý den,

děkuji za vaši odpověď.

Relé jsem si koupil Finder 45.71.7 a teď bych jen potřeboval zjistit, které to je. Chápu, že je to na moje vlastní nebezpečí. Zkušenosti s elektrotechnikou a vybavení mám, ale neživím se tím, takže hledám nějaké rady tady na netu.

Pokud to nevyřeším sám, tak to budu řešit se sousedem až se o víkendu vrátí. Teď bych potřeboval nějaké dočasné řešení, abych nemusel mít vytažený jumper a čerpadlo mi nejelo stále.

Co se týče toho překolíkování, tak to by stačilo vzít dráty tak jak jsou vedle sebe a posunout je ve stejném pořadí na druhou nebo třetí sadu relé?

Např:
RE7 ->RE4
RE8 ->RE5
RE9 ->RE6

nebo

RE7 ->RE1
RE8 ->RE2
RE9 ->RE3

Předem děkuji ještě za tuto odpověď.

Dobrý den,
děkuji za radu. Překolíkoval jsem první větev na druhou. Tu druhou jsem nechal aktuálně nezapojenou. Už druhý den mi kotel jede bez výpadku. Zkoušel jsem topit i dvěma okruhy naráz a také to funguje.

Byla by ještě nějaká rada, jak proměřit, které relé je nefunkční? Pokud k nim nemám připojené dráty, tak na spínacích kontaktech nemám žádné napětí. Pokud dráty připojím, tak na všech kontaktech je 230V.

Děkuji

Když se kouknete na relátka při namontované desce v kotli, pořadí kontaktů odspoda nahoru je vždy spodní přívod od stykače a horní kontakt je odvod ke spirále.
Vypněte kotel na hlavním jističi a proměřte obvodovkou přívodní kontakt s odvodem.Nesmí být uzavřen obvod.Pokud je, relé má slepené kontakty.Většinou se stane, že poklepáním na relé kontakty odpadnou.Chce to měřit hned, při vypnutí tlakové pojistky a moc s deskou neklepat.
Občas ještě odchází ten integrovaný obvod, který spíná cívky těch relé, ale ten se mění na jednom kotli ze sta.Stojí asi 20 korun.