Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem privodny kabel do bytu

Rekonstruuje sa byt a yym padom aj elektro. Privod do vchodu je 3fazy a pen. Do bytu bol privod 4x6. Revizny co bude schvalovat navrhol novy 5x6, ze pokial je 6tka kabel neda sa v byte rozdelit pen, musel by byt hrubsi, aj ked doteraz sa to dalo. Ale elektrikar, co bude zapajat ten kabel do hodin a vymiwnat istic vravel ze modry aj tak nema na chodbe kde zapojit, kedze je tam privedeny len pen. Aka je teda realne situacia podla noriem?

No, správně by tam měl být skutečně 5x6 a pokud na počátku není PE+N, připojí se oboje na PEN a v bytovém rozvaděči to už bude rozdělený od přívodu na PE a N. Revizák má pravdu, že 6ka už má být "rozdělená". Pokud se bude rekonstruovat přívod k elektroměru, nebo je tam už nyní přívod 4x10, dojde k rozdělení u elektroměru a vše je v pořádku.

To neřeš. Do takovejch věcí leze jen oprávněná osoba - je to pod blombou.
Obecně:
Fáze jsou snad jasný - průřez min.6 (podle jističe před elektroměrem), pořadí z leva do prava, tedy srovnat podle "smyslu otáčení magnetického pole" pomocí zkoušečky. Do elektroměru pak zleva: přívod + vývod L1, přívod + vývod L2, přívod + vývod L3.
Nulák (modrý) - do elektroměru se připojí pouze přívod (průřez podle fázových) a vývod do odběrného místa se odbočí ve svorce "N", propojené s přívodní svorkou PEN modrým vodičem.
PE - ochranný (zelenožlutý) se rozbočí ve zvláštní svorce na vývod do odběrného místa (průřez dle fázových vodičů) a ke kostře elektroměru. Ochranný vodič se přivede k elektroměru ZŽ vodičem 2,5 vpravo od spodního upevňovacího šroubu (ale v době plastových elektroměrů se stejně nepřipojí).

Dále:
Napájení ovládání tarifu elektroměru: (svorky vpravo od silové svorky "N" elektroměru)
Fáze z vývodu jističe před elektroměrem, Nula (modrý)z třetí svorky tarifového spínače (HDO) - průřezy max. 1,5mm.
Vodiče pro HDO ( z leva):
Fáze - z přívodu do hlavního jističe, nebo svorek před ním, se odbočí stejná fáze, jako napájení tarifu - viz výše - do jističe HDO (max.6A, někde jen 2A), z něho potom max.1,5mm do první svorky HDO.
Nula přívod - modrý vodič max.1,5mm ze svorkovnice "N"
Nula pro ovládání elektroměru - viz výše
Nula pro ovládání (tepelné čerpadlo 22 hod.)
Nula pro ovládání (přímotopné spotřebiče 20 hod.)
Nula pro ovládání (akumulační spotřebiče 8hod.)
Ochranný se u HDO neřeší.
Ze stejné fáze se potom napájejí ovládací stykače všech ovládaných spotřebičů, tedy TČ, přímotopy, bojlery i akumulačky.

Dobrý den
Mám podobnou otázku v rodiném domku se realizovala rekonstrukce podkroví.
přívod do staré části je vedené 4x10mm hliník s 25a jističema v zemi cca 12m

zhruba jsem počítal příkony
sušička+pračka -- 4500w
mikrovlnka -- 2700w
trouba -- 2700w
šicí stroje -- 2000w
lednice mrazak -- 2500w
myčka -- 800w vše cca 15200w

podkroví chci napojit ze stareho rozvaděče v přizemí kabelem 5x10mm měď
bude vytápěné infratopením podlahovém a stropním.
příkony
topení 7900w
boiler 2200w
varná deska 6200w
trouba 2700w
mikrovlnka 900w
pračka sušička 4500w
konvice+žehlička 4000w
kovektor 1500w
digestoř 500w celkově 30400w

dotaz je jaky bude přesně zatížení kabelu a zda to ten přívodní hlavní utáhne.
Nebo zda nebude lepší si natáhnou solo podkroví do rozvaděče do společných hodin mědí 5x10mm

Omlouvám se, že reaguji na starší téma, ale pro ujasnění:
Pokud odchozí přívod do podružného rozvaděče je menší než 10mm2 Cu, je tedy vždy! nutné jej vést 5-ti vodiči?

Pak to tedy znamená, že výstupní část schématu elektroměrového rozvaděče, uváděných v připojovacích podmínkách bude jiná - přibudou navíc nulové můstky pro PE a N, jak popisuje kolega výše.

Lehce mne překvapuje, že schémata v připojovacích podmínkách toto nezohledňují. Nebo alespoň nezmíní. Odchozím vodičem do PR ve schématech je vždy PEN.

Těch 10 mm2 se tam dalo proto, aby s tím měli starosti lidi (roz. normální bytoví elektrikáři co pracujou za peníze lidí) a ne energetici. Tak se to aspoň říkávalo. Do HDS (Hlavní Domovní Skříňky) může klidně vést čtyřvodič (to se tenčí nedělá), potom ale všude pětivodič. Teda pokud by někdo nechtěl do bytu vést desítku nebo tlustčí, což asi nehrozí ani při akumulačkách a přímotopech (v těchto tlustých průřezech se neorientuju, ale nedávno nám dělali trojfázovou zásuvku 32A šestkou a revizák mi pak řikal, že když tam máme 25A jistič, že mohla stačit čtyřka, já jsem radši, že to je tlustčí).
Jak to je v připojovacích podmínkách nevím, to jsem zatím řešit nemusel, ale tohle platí už minimálně 25 let (+/- od roku 95), takže by to už měli mít zapracované.

Všechno, co jste popsal je mi dobře známo. :-)

Přišlo mi jen zvláštní, že desítku do bytu tahá jen málokdo (jak správně píšete) a přesto jsou schémata v připojovacích podmínkách v TN-C.

Nicméně to zapojení v připojovacích podmínkách ČEZ na předposlední straně přece jen má:

[TN-C-S_v_rozvaděči.png]