Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký vysavač

Mám starý vysavač Eta a uvažuju o novém, sáčkovém vysavači. Koupit ještě starý s "vysokou spotřebou" např. http://www.oscom.cz/philips-fc9194-01#variant=54f6 3d73-e258-43c3-86b8-5af82e696b7c nebo jít do nového "ECO" https://www.alza.cz/philips-fc9197-91-performerpro -eco-d562531.htm . Na ten ECO jsou třeba na Alze velice pochvalné recenze, až se mi tomu nechce věřit, je to opravdu tak dobré, přece jen výkon 2000W a 750W je rozdíl, nebo to vyrovnává nějaká revoluční konstrukce motoru atd., máte s tím někdo zkušenost?

Elektrický příkon motoru a ssací výkon vysavače nemusí být nezbytně v přímé úměrnosti. V dobách ještě ne tak dávných ETA Hlinsko záměrně používala do vysavačů nekvalitní statorové plechy, aby to co nejvíc žralo. Protože čím víc wattů, tím víc adidas...

Dobrý den, potvrzuji, příkon a výkon nemusí být v souvislosti a příkon neznamená dobrý výkon. :) Sepsali jsme recenze a test vysavačů pro rok 2016 do přehledného testu a recenze vysavačů. Najdete tam i tyto informace o druzích, vlastnostech a jak vybírat. Doufám že to někomu tady pomůže, najdete tam sáčkové i bezsáčkové vysavače. Hodně štěstí s výběrem kutilové!

záměrně používala do vysavačů nekvalitní statorové plechy, aby to co nejvíc žralo

co se človek nedoví .....
Já mel za to že stator komutátorového motoru je tak chronicky rešená a vyrešená část, že pokrok za posledních 70 let je v samé podstate absolutne nevýznamný pro celkovou účinnost motoru, všechen pokrok který se dosahuje jde ke prospechu výrobce, snižuje výrobní náklady zjednodušuje výrobu ale účinnost motoru se zde nereší a neporeší ..... ta je tech cca 70 let približne stejná

co nadeláš

v čem jsou "nové" vysavače jiné proti "starým" ?

v obrákach na kterých je provozováno dmychadlo/výveva stroje, nové stroje jdou na 10-12 tis/min oproti starým které fungovaly na 4-6 tis/min, vyšší obrátky vyhovují hlavne výrobcúm

- všechny rozmery vycházejí menší, což je značná úspora materiálu
- životnost ložisk v motoru je cca 1/2 - 1/3 doby kterou by vydrželi ložiska pri nižších obrátkach, vysavač po pomerne presne odhadnutelné dobe dožije, ložiska se zadrou a motor bude nevratne poškozen

ale to je v porádku, dnes má velice mnoho výrobku takzvanou projektovanou dobu životnosti, vyžaduje si to ekonomika, bez toho by klesaly tržby maloobchodu a vypukla by krize, nezamestnanost a nakonec války

U vysavače, bych ani tak neřešil jeho příkon, jako spíš jeho sací výkon. Pokud se nejedná o patologického uklízeče, který by s vysavačem denně strávil hodiny, tak i vysoká spotřeba vysavače není tak hrozná.
Například ve srovnání s ohřevem vody, nebo spotřebiči, které sice nemají tak velkou spotřebu, ale běhají hodně dlouho.
Pokud se ale jedná o úsporu energie, je samozřejmě lepší ten eco.
Ale pokud má vysavač pořádně sát a vysát prach z hloubky koberce, vyhrává ten "normální".
Ten "eco", má maximální sací výkon 210W. Ten norm. má sací výkon
500W, tedy vice jak dvojnásobný. Takže u Eco, se o zázrak nejedná, prostě při menším výkonu méně saje.
Pro srovnání: První vysavač má 4,4 x větší příkon, než sací výkon.
ECO vysavač má asi 3 x větší příkon, než sací výkon. Tedy energeticky je úspornější.
Ale je potřeba počítat s tím, že bude mnohem máně sát. A sání je u vysavače podstatná veličina.

Nesouhlasil bych s tím, že staré vysavače ETA, měly nějak záměrně špatné plechy atd. Několik let v té době jsem tyto spotřebiče opravoval, ETA 407, mám ještě doma. Běžně vysavače měly příkon 300W, ty silnější 500W. Poměr příkonu, k sacímu výkonu byl lepší, než u dnešních. Plechy v té době, měly menší kvalitu, než dnes, ale jádro bylo mnohem větší a nemuselo se tak silně sytit. Také vinutí bylo ze silnějšího drátu. Tím nevznikaly takové ztráty. Z vysavače za chodu vycházel jen vlahý vzduch. Z dnešních vysavačů i při velkém průchodu vzduchu vychází teplo, skoro jako z teplovzdušné pistole. To teplo, je známkou vysokých ztrát. Je to dáno šetřením na materiálech. Motorek o výkonu 2000W, nemá ani rozměry toho 300W. Spoléhá se na uchlazení velkým průchodem vzduchu.

Nesouhlasil bych s tím, že staré vysavače ETA, měly nějak záměrně špatné plechy

ta informace je přímo "od pramene" a jednalo se o vysavače, které ETA dělala na export a prodávaly se pod různými značkami přes Quelle, Neckermana ap. Ten příkon už si nepamatuju, ale tuším, že zákazník chtěl minimálně 800W.

no my vybíráme vysavač i podle spolehlivosti.

když to tak počítám, máme 11 vorwerků. zrovna doma je jeden z nejstarších koboltů. kolik mu může být? 20 let? mění se u toho jen sáčky a dvakrát přívodní šňůra.

když je třeba po plese, tak vorwerky po nájezdu mládeže vysávají dva dny v kuse střepy, bahno, bordel.

pravda, odpovídá tomu i cena. takový vysavač tě přežije, což bych v úvahu bral taky.

Jsem zastance ekologie i ekonomickych provozu, ale bohuzel pokud nam vlada zavede castecny vypocet el. odberu podle sily jistice je vse ekonomicke jaksi kontraproduktivni. Ano nerikam, kdyz ma nekdo slabsi odber tak mozna i usetri ale bohuzel kdo ma silnejsi jistic splace nad vydelkem. Asi se budem vracet zase do doby kamenne ci co. Jinak mame plechace od Ety uz 35 let a stale si mrouska. Samozrejme ze ho pouzivame jen na auto ale i tak je to dric. Ukazka zlatych Ceskych rucicek.

Za sebe doporučuji tento 1500-watový Electrolux, máme ho už 3 roky a naprostá spokojenost.
V roce 2013 vysavač této řady vyhrál v D-Testu.
Sací výkon je vynikající, s novým sáčkem na nejnižší výkon doslova zvedá koberce ze země. I s plným sáčkem jsem s ním ještě nikdy nemusel jet naplno, to bych se opravdu bál, že mi koberec vcucne. A vynikající je i elektrostatická prachovka - dle D-Testu "jediná prachovka, která opravdu funguje".

Zdravím, my si koupili od Philipsu a jsme strašně spokojení. Jsou tam nejrůznější nastavení a vysává tak důkladně, že by to lidská ruka nikdy nemohla dokázat. Vřele doporučuji jít do této osvědčené značky. Ceny jsou taky rozumné. vysavace