Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak se zbavit dusičnanů ve studni?

Nechal jsem si nedávno udělat test pitné vody ve studni a výsledek je nevyhovující ve dvou faktorech:
1) Dusičnany nad povolenou max. hranici
2) Hořčík pod povolenou min. hranici

Co s tím? Jak snížit dusičnany a zvýšit Hořčík?

[voda.jpg]

Popř. myslíte, že se kvalita vody bude během roku měnit a mám si nechat otestovat vodu ještě např. v létě?

Horcik bych neresil. Limit je v toleranci(nejistota mereni). Mozna bych si obcas koupil magnezii nebo horcikovy sumaky - ty stejne piju jako prevenci kreci, ale neni treba to prehanet, 1-2x tejdne a v pohode.
Dusicnany jsou horsi. Pro dospelyho cloveka takovahle voda nebude velkej problem(nejspis zadnej), ale pro maly deti to muze bejt dost spatny. Jinak dusicnany jsou obvykle zpusobeny splachem z poli, kde se hnoji. Jaka je v tomhle situace v okoli?

Me kdysi nekdo od upravy vody rikal at dusicnany kolem 60mg/l neresim (mame to uplne stejne a chtel jsem to resit) Dospelak si poradi a dite do jednoho roku stejne pije jen kojeneckou vodu. Po roce uz pry taky moc neresit neb treba snedenim 10Dkg sunky dostanes dusicnanu vice nez co doma vypijes ve vode za tyden...
Ridim se tim. Nase dcera (1,5r) zatim pije balenou vodu a na studnovou si zvyka tim, ze ji pije pri koupani ;o)

Zkus se zeptat třeba v té laboratoři nebo někde na hygieně,jak velký je to problém při stálém užívání.Ale určitě se voda pít dá(kromě kojenců a malých dětí).Ale existují obce s vlastními studnami,které mají vyjímky vždy na pár let kvůli překročení limitů,protože jinou vodu prostě nemají.Dusičnany mohou vznikal i rozkladem organických nečistot ve studni,nejsou tam třeba nějaké zbytky dřeva nebo napadané listí?V tom případě vyčerpat a vyčistit.

V laboratoři defakto řekli, že výsledky dopadly docela dobře i když nevyhovují té vyhlášce. Na ty dusičnany poradili, ať se kouknu na internet na nabídky instalace nějakého filtru, ale to jsem koukal na internetu, že je to docela drahé, tak mě zajímá, jestli to lze vyřešit nějak přímo ve studni? V laboratoři řekli, že přímo ve studni lze řešit jen bakterie a ty mě dopadly dobře. Co jsem koukal na internetu, tak ty dusičnany prý způsobují rakovinu, zvláště u dětí je to nebezpečné. Převařením vody se prý dusičnanů také nezbavím. Také řekli, že tam je docela hodně Vápnínku a že je voda proto tvrdá, ale že tohle vyhlášce nevadí.

Dusičnany se tam dostávají obvykle z povrchových vod, splachem z polí (dusičnatá hnojiva), průsakem z polí a hnojišť. Prosakuje to pomalu. Když vycucnou hasiči vodu, natáhne se čistější spodní voda. Srandu si rozhodně nedělám, ta mě na této poradně dávno přešla. Proč by hasiči studnu nevycucli? Dobrovolní to udělají rádi jako sousedskou výpomoc a ještě se při tom radostně vyskotačí jako při požáru. Obávám se, že je třeba studnu vysát do dna, jen učerpávání bíbem nepomůže, protože nedonutíme vodu tak mocně přitékat. Jak dlouho byste byli bez vody, těžko řeknu, nejsem hydrolog a neznám místní poměry. Voda může být prakticky ihned nebo taky za dva dny....

My máme ve studni velmi tvrdou vodu, dusičnany a dokonce i nějaký bakterie.To víte, žijeme v oblasti, kde se kdysi velmi hnojilo.
Problém jsme vyřešili reverzní osmozou s UV zářivkou a koncovým filtrem, který nám do vyčištěné vody dodá nazpět potřebné minerály.Sice nám přibyl na kuchyňské lince další kohoutek, ale vodu na vaření a pití jsme tím vyřešili.Protože dusičnany vařením neodstraníte, jen s odpařenou vodou zvýšíte jejich koncentraci.Dospělému člověku dusičnany nevadí, problém mohou mít malé děti.

Nechali jsme provést druhý rozbor po montáži RO a ten vyšel velmi dobře.Kapacita zásobníku pitné vody je 11 litrů/hodinu.

Na tvrdou vodu jsme museli koupit změkčovač, sypeme do něj jednou za tři měsíce 25 kg tabletové soli a mohu potvrdit, že to funguje.Sprcháč už není bílý ale průsvitný, kamenec v konvici neexistuje.