Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dřevostavba, výhody a nevýhody?

Zakládám vlákno o domcích postavených ze dřeva.

Rád bych si přečetl konkrétní zkušenosti, přednosti a nedostatky dřevostaveb. Případně rady, čemu se vyhnout.

Dřevostavbou mám na mysli poctivej dům z poctivýho dřeva, ne nějakou překližku, co se za 30 let zničí...

Pavel

Výhody:
- dom postavený z dreva udržuje v zime teplo (má oveľa nižšie tepelné straty ako mnohé iné domy) a zároveň v lete je v ňom príjemný "chládok"
- oveľa menšia spotreba pri vykurovaní.
- v prípade, že sa v dome dlhšie nenachádzate a potom ho treba naraz vykúriť, nie je to taký problém ako v murovaných stavbách. Za veľmi krátku dobu je teplo, murovaným domom trvá "nahriatie" oveľa dlhšie.
- ľahšia opraviteľnosť po rokoch. Predsalen: drevo sa vymení ľahšie ako tehla
- prípadné opravy sú väčšinou lacnejšie
- o niečo nižšia cena stavby. Toto však nemusí platiť všade, závisí to od konkrétnych cien stavebných materiálov v konkrétnych oblastiach, kde sa stavia
- po vhodnej úprave (napr. obmurovanie z vnútornej strany) máte v drevenici steny, vzhľadovo rovnaké ako sú v murovaných domoch. Môžete teda veselo vŕtať a kade-čo primontovávať na steny tak, ako v murovaných domoch. :-)Pritom však neprídete o dobré tepelno-izolačné vlastnosti dreva.
- drevené stavby sú ľahšie (čo môže byť veľmi dôležité najmä v prípade slabších základov).
- drevené stavby sú z prírodného materiálu, ktorý je oveľa znesiteľnejší pre alergických ľudí.

Nevýhody:
- pri stavbe môže byť problém nájsť odborníkov, ktorí Vám so stavbou pomôžu
- práca remeselníkov môže byť omnoho drahšia, ako v prípade murovaných stavieb
- menšia trvanlivosť domov, pokiaľ sa drevo neošetrí vhodnými prípravkami (roztoče, hmyz atď.)
- ak sa na dome nepoužije ohňovzdorný obklad, tak je stavba veľmi málo odolná voči ohňu
- slabšia odolnosť voči poveternostným vplyvom (vlhkosť, voda)
- drevo nejakú dobu "pracuje" najmä ak sa robí zo surového dreva.
- na drevené stavby sa väčšinou už nedá niečo nadstaviť.

dom postavený z dreva udržuje v zime teplo (má oveľa nižšie tepelné straty ako mnohé iné domy) a zároveň v lete je v ňom príjemný "chládok"

Není to spíše tak, že se dřevostavba rychle vyhřeje? Dřevo dobře izoluje, ale neakumuluje teplo tak dobře jako zeď.
Dříve byla v domech pec, která měla docela velkou hmotu hlíny, kachlů a podobných materiálů a to drží teplo. Taky pokud byla vnitřní "hliněná"omítka, tak měla klidně i 3-4cm toušťku. Ovšem déle se to prohřívá.
Zachování energie platí všude. Osobně se mi víc líbí roubenky, jsou takové víc "naše".
Jinak:
kanadskesruby.cz
www.3domy.cz